צה"ל: הפלנו רחפן שחדר מרצועת עזה לשטח ישראל

דובר צה"ל אישר כי מערכות הצבא זיהו את כלי הטיס כשהתקרב לגדר המערכת ויירטו אותו לאחר שחצה לשטח ישראל. לאחר בדיקה התברר כי הרחפן אינו נושא מטען

זמן צפייה: 01:39
צה"ל אישר היום (שני) כי רחפן חדר מרצועת עזה לשטח ישראל, והופל על ידי לוחמי צה"ל. כלי הטיס נשלח לבדיקה. בתחילה נבדק חשד שהרחפן שייורט היה ממולכד, וחבלן הוקפץ למקום. אך לאחר בדיקה התברר כי הרחפן אינו נושא מטען. מערכות הצבא זיהו את כלי הטיס עוד כשריחף מעל עזה, והוא הופל, כאמור, עם הכניסה לשטח ישראל. טרם ברור אם הרחפן שייך לאזרח עזתי או לחמאס. יש לציין, כי בשנה האחרונה הקימו באוגדת עזה מערך שלם של אמצעים לטיפול באיום המתפתח של הרחפנים - מגילוי ועד השתלטות עליהם והפלתם.
הרחפן שחדר לשטח ישראל מרצועת עזה והופל
הרחפן שחדר לשטח ישראל מרצועת עזה והופל | צילום: חדשות ביטחון שדה
עוד בחדשות 13: חמש שנים אחרי "צוק איתן": האם עזה הולכת להסדרה או להסלמה? תחקיר הפעולה בחאן יונס: סא"ל מ' נורה למוות מאש חברו לכוח דיווח: מענק קטארי נוסף יגיע בשבוע הבא לרצועת עזה
 רחפן - אילוסטרציה
רחפן - אילוסטרציה | צילום: רויטרס
אמש פרסם צה"ל תחקיר חמור ונוקב על הפעולה של כוח המודיעין המובחר בחאן יונס בנובמבר 2018, שבה נהרג סגן אלוף מ', נפצע קצין נוסף ונפתח סבב לחימה של ישראל מול חמאס. בראש התחקיר נחשף כי סגן אלוף מ' נורה למוות בידי חברו לכוח, סגן אלוף א' - ולא בידי חמאס. התחקיר קובע כי סא"ל מ', כמו גם הקצין הפצוע, נורו מאקדחו בעל משתיק הקול של סא"ל א', ממפקדי הכוח. התחקיר החמור והנוקב חשף פערים, שגיאות ותקלות בפעולה בחאן יונס, שהובילו לכך שהמבצע נכשל, המשימה לא הושלמה, סא"ל מ' נהרג, קצין נוסף נפצע והכוח נחשף.
הפיתוח הישראלי שמאפשר ליירט רחפנים
הפיתוח הישראלי שמאפשר ליירט רחפנים | צילום: החדשות 13
בתוך כך, הלכה לעולמה אתמול רבקה ג'מיל, בת 89 מאשקלון, בבית החולים ברזילי בעיר. זאת, לאחר שנפלה בזמן מנוסה למרחב מוגן ונפצעה באורח קשה, במהלך ירי רקטות לעיר בסבב הלחימה האחרון בדרום. רבקה הותירה אחריה חמישה ילדים ונכדים. המשפחה יושבת שבעה ברחוב הנמר 55 בעיר. תחילה, נחבלה ג'מיל בגבה ואושפזה בבית החולים ברזילי בעיר, אך במהלך אשפוזה צצו בעיות נוספות אשר בעקבותיהן מצבה הלך והידרדר. מבית החולים ברזילי נמסר כי ."ג'מיל אושפזה בבית החולים לאחר שמעדה במהלך מנוסה בעת ירי טילים באירוע האחרון שהתרחש בחודש מאי. היא נחבלה בגבה ובמהלך אישפוזה צצו בעיות נוספות אשר בעקבותם מצבה הלך והדרדר ולצערנו, נפטרה".