בתגובה לירי הרקטה: חיל האוויר תקף יעדי טרור ברצועה

מסוקי ומטוסי קרב תקפו מתחמים צבאיים של ארגון הטרור ברצועה. זאת, לאחר שאמש נורתה רקטה לעבר הדרום, שבעקבותיה הורד נתניהו מהבמה במהלך כנס ליכוד באשקלון. "חמאס יישא בהשלכות לפעולותיו"

זמן צפייה: 01:52

מטוסי ומסוקי קרב של צה"ל תקפו הלילה (חמישי) כמה יעדי טרור של ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה, בהם מתחמים צבאיים של הארגון. זאת, בתגובה לירי הרקטה מרצועת עזה לעבר אשקלון, שיורטה על ידי כיפת ברזל. מדובר צה"ל נמסר: "חמאס אחראי על הנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות נגד אזרחי ישראל".

לפי דיווחים פלסטיניים, צה"ל תקף מוקדם יותר מטרות חמאס ברצועת עזה. לפי הדיווחים, ירי ארטילרי של צה"ל פגע במוצב של חמאס בבית לאהיא בצפון רצועת עזה, ללא נפגעים. כמו כן, דווח כי כוח צה"ל תקף מטרה במערב הרצועה, וכן ירה מספר פעמים לעבר מוצב ימי של חמאס מערבית לחאן יונס, שבדרום הרצועה.

התרעת צבע אדום נשמעה אמש באשקלון וביישובי עוטף עזה, בזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו היה בכנס של פעילי ליכוד באשקלון. מדובר צה"ל נמסר כי זוהה שיגור אחד משטח רצועת עזה לעבר ישראל, והוא יורט על ידי כיפת ברזל. ככל הנראה, הרקטה נורתה על ידי הג'יהאד האסלאמי. לא ידוע על נפגעים או על נזק.

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20191225-2143' autoplay='0' credit='מנחם גולדמן קבוצת מדברים תקשורת' desc='נתניהו אחרי שהורד מהבמה: "מי שירה - שיארוז את החפצים"' kid='1_n74euvdx' duration='218'']

עם הפעלת האזעקה באשקלון, ראש הממשלה נתניהו הורד מהבמה והועבר למרחב מוגן. עם זאת, לאחר זמן קצר הוא חזר לכנס. כזכור, במערכת הבחירות הקודמת בוצעו שיגורים לעבר אשדוד בזמן שנתניהו היה בעיר. אך לעומת פעם שעברה, האירוע באשקלון לא הועבר בשידור חי בעמוד הפייסבוק של נתניהו ועיתונאים לא הורשו להיכנס, ככל הנראה כהפקת לקחים.

אחרי ששב לבמה, נתניהו פנה לקהל ואמר: "ההוא שירה פעם קודמת לא איתנו. מי שירה עכשיו שיארוז את החפצים".

תקיפת צה''ל בעזה
תקיפת צה''ל בעזה, ארכיון | צילום: חדשות 13

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר בתגובה לתקרית: "המצב בו אזרחי ישראל נתונים לחסדי טרוריסטים, וראש ממשלת ישראל לא יכול לסייר בחלק ממדינתו הוא תעודת עניות למדיניות הביטחון בדרום, ואובדן הרתעה שאף מדינה ריבונית לא יכולה לקבל. אנו נחליף את הממשלה, נשנה את המדיניות ונחזיר את ההרתעה ואת השקט לתושבי הדרום".

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, בתגובה לירי לאשקלון: "זו הפעם השנייה השנה שפעילי טרור ברצועת עזה משפילים את מדינת ישראל, וראש הממשלה שוב, בעיצומו של כנס בחירות, מורד מהבמה ונמלט למרחב מוגן. ההבדל היחיד הוא שבפעם הקודמת זה היה במהלך נאום באשדוד והפעם באשקלון. בין הפעם הזו לפעם הקודמת נתניהו המשיך להטיף ולקדם הסדרה מול החמאס, אבל האמת העגומה היא, שלא הייתה הסדרה ולא תהיה הסדרה. מה שיש זה כניעה לטרור ושום מכבסת מילים לא תשנה את המציאות שנקלענו אליה. נתניהו, שעוד ב-2009 הבטיח שכאשר הוא ייבחר ימוטט את שלטון החמאס, בינתיים ממוטט את ההרתעה הישראלית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מובל אל מרחב מוגן בהישמע צבע אדום באשקלון
ראש הממשלה בנימין נתניהו מובל אל מרחב מוגן בהישמע צבע אדום באשקלון | צילום: חדשות 13

רק אתמול הורחב מחדש מרחב הדיג ברצועת עזה לטווח של עד 15 מיילים ימיים, כפי שהחליט מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון. "מימוש הצעד מותנה בכך שהדייגים בעזה יכבדו את ההסכמות. לא תתאפשר חריגה מהטווחים שסוכמו, וכל חריגה תטופל בהתאם על ידי כוחות הביטחון", נכתב בהודעה. זאת, ארבעה ימים לאחר שמרחב הדיג צומצם לעשרה מיילים ימיים, בעקבות ירי הרקטה לעבר עוטף עזה.

ביום חמישי, כלי טיס של חיל האוויר תקפו תשתית תת קרקעית ומטרה ימית של חמאס בדרום רצועת עזה ומתחם צבאי של הארגון בצפון הרצועה. זאת, בתגובה לירי הרקטה האמור לעבר המועצה האזורית שער הנגב, שנפלה בשטח פתוח והביאה להפעלת התרעת צבע אדום.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מובל אל מרחב מוגן בהישמע צבע אדום באשקלון
ראש הממשלה בנימין נתניהו מובל אל מרחב מוגן בהישמע צבע אדום באשקלון | צילום: חדשות 13

כאמור, זו הפעם השנייה שבה ארגוני הטרור משגרים רקטה כדי להביך את ראש הממשלה בזמן כנס. לפני שלושה חודשים, ימים ספורים לפני הבחירות, נשמעה אזעקת צבע אדום נשמעה באשדוד ואשקלון לאחר שנורו שתי רקטות מרצועת עזה - ויורטו על ידי כיפת ברזל. זאת בזמן שנתניהו היה באירוע פוליטי באשדוד - האירוע הופסק ורה"מ הורד מהבמה על ידי מאבטחי השב"כ. עם זאת, כמה דקות לאחר מכן נתניהו חזר לנאום.