צה"ל מאשר: נתניהו קיבל מאמ"ן 4 מכתבי התרעה לפני 7 באוקטובר

בתשובה רשמית לבקשת חופש מידע שהוגשה על ידי עמותת "הצלחה", דובר צה"ל אישר כי ראש הממשלה הוזהר ע"י אגף המודיעין כי האויב מזהה פגיעה בלכידות הישראלית ברקע המחאה נגד המהפכה המשפטית - זאת בניגוד לטענת נתניהו לפיה לא קיבל התרעה

זמן צפייה: 00:32

צה"ל מאשר היום (חמישי) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל ארבעה מכתבי התרעה מאגף המודיעין בימי המהפכה המשפטית והמחאה נגדה, שעניינם הפגיעה בלכידות במדינת ישראל - וכיצד נתפסה בקרב האויב. זאת, בשעה שנתניהו עצמו טוען כי לא קיבל מצה"ל כל התרעה למלחמה.

במכתב רשמי מטעם דובר צה"ל, שנשלח במענה לבקשת חופש מידע שהוגשה על-ידי עמותת "הצלחה", נכתב: "במהלך שנת 2023 בין החודשים מרץ עד יולי, הועברו ארבעה מסמכי התרעה שונים מידי אגף המודיעין, אשר ממחישים כיצד ראו אויבי ישראל בכלל הזירות את הפגיעות בלכידות במדינת ישראל ובצה"ל בפרט". במסגרת העתירה, ביקשו בעמותה להיחשף למסמכים שנשלחו לרה"מ - ונענו בשלילה, מפאת רגישות המידע.

פלסטינים פורצים את גדר הרצועה
מחבלי חמאס פורצים את גדר הרצועה בשבת השחורה | צילום: עטיה מוחמד, פלאש 90

מסמכים שנחשפו ב"הארץ" בחודש נובמבר מראים כי אגף המודיעין התריע פעמיים בפני נתניהו כי המשבר הפוליטי-חברתי מעודד את איראן, את חיזבאללה ואת חמאס להסתכן בפעולות נגד ישראל. ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תת-אלוף עמית סער, שלח לנתניהו שני מכתבים, בחודש מרץ ובחודש יולי 2023, והתריע אישית כי ישנה אפשרות שאויבי ישראל יעשו יד אחת נגדה. "אנו רואים התלבטות בשאלה אם לשבת על הגדר ולתת לישראל להמשיך ולהחליש את עצמה, או לנקוט יוזמות ולהחריף עוד יותר את מצבה", כתב תא"ל סער במכתבים.

המכתב הראשון נשלח ב-19 במרץ, שבוע לפני הניסיון הראשון לאשר בכנסת את חוקי המהפכה המשפטית ופיטורי שר הביטחון יואב גלנט, תחת הכותרת "דברים שרואים משם – איך נתפסת ישראל במערכת?". תא"ל סער ציין במכתב כי "כלל השחקנים במערכת מצביעים על כך שישראל נמצאת במשבר חריף, חסר תקדים, שמאיים על לכידותה ומחליש אותה. עבור אויבנו המרכזיים, איראן, חיזבאללה וחמאס, חולשה זאת היא ביטוי לתהליך לינארי שסיומו בקריסתה של ישראל, והמצב הנוכחי הוא הזדמנות להאיץ ולהעמיק את מצוקותיה".

רח"ט מחקר באמ"ן, עמית סער
רח"ט מחקר באמ"ן, עמית סער | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

המגמות שהצביע עליהן תא"ל סער היו פגיעה בהרתעה, פוטנציאל להתלכדות זירות, הזדמנות לפגיעה בלכידות ופגיעה בישראלים בזירה המשפטית והבינלאומית. "המשבר הפנימי מייצר לישראל אילוצים משמעותיים שגורמים לה לנסות להימנע מהסלמה ביטחונית, ושמאפשרים את הגדלת הסיכונים מולה", כתב סער, "לכך מצטרפת ההערכה כי התמיכה האמריקאית והאירופית בישראל נשחקת באופן שמצמצם את יכולתה להתמודד עם משבר ביטחוני רחב".

"זוהתה הזדמנות לייצר סערה מושלמת, משבר פנימי, הסלמה רחבה בזירה הפלסטינית ואתגור מזירות נוספות, שיצרו לחץ רב ממדי ומתמשך", הוסיף ראש חטיבת המחקר במכתבו לראש הממשלה, "להבנתנו, תובנה זאת עומדת בבסיס המוטיבציה הגבוהה של חמאס להוציא לפועל פיגועים מהצפון בעת הנוכחית, והיא גם מדרבנת את איראן להגביר את שלוחיה לקדם פיגועים נגד ישראל".

לקראת סבב החקיקה השני, ב-16 ביולי שלח תא"ל סער מכתב נוסף לנתניהו, תחת הכותרת "החרפת המשבר הפנימי – השלכות על צד אדום", ובו נכתב: "החרפת המשבר מעמיקה את השחיקה בדימוי של ישראל, מחריפה את הפגיעות בהרתעה הישראלית ומגבירה את הסבירות להסלמה. בעוד שבתחילת הדרך השחקנים האזוריים התלבטו אם מדובר בעוד סיבוב במשבר הפוליטי המתמשך, הרי ככל שעובר הזמן והאירועים מחריפים - הם מעריכים שמדובר במשבר עמוק ששם את ישראל באחת מנקודות החולשה מאז הקמתה". לשכת ראש הממשלה מסרה אז ל"הארץ" בתגובה: "בניגוד לפרסום, ראש הממשלה נתניהו לא קיבל שום התרעה למלחמה".