דיווח: ישראל סירבה להפסקת אש; "הסבב מלמד על חולשת חמאס"

גורם מדיני בכיר אמר כי "בהנחה שחמאס לא ישים קו אדום לג'יהאד - הדבר יהווה עדות לשינוי מאזן הכוח". דיווח: מצרים הציעה הפסקת אש מידית, ולאחר מכן דיון בדרישות הצדדים, ישראל סירבה. רה"מ יקיים הערכת מצב ב-19:00. משדר מיוחד

שיגורים מעזה
שיגורים מעזה | צילום: עבד רחים ח'טיב, פלאש 90

על רקע המשך הירי מעזה והתקיפות של צה"ל ברצועה, גורם מדיני בכיר אמר היום (שבת): "במשך שנים עמדה חמאס זקופה בעזה וסירבה לאפשר לארגונים אחרים להכתיב לה את המדיניות. הסבב האחרון מלמד על חולשתה של חמאס. ארגון הג'יהאד האיסלאמי, הממומן על-ידי איראן, משתלט על סדר היום ברצועת עזה. דומה שיותר הכול הדבר מלמד על חולשת חמאס שנגררת על ידי הג'יהאד האיסלאמי לסבב מיותר".

עוד אמר הגורם המדיני: "בהנחה שחמאס לא ישים קו אדום לג'יהאד האיסלאמי ולא יכפה עליו לסיים את הירי - הדבר יהווה עדות למאזן כוח משתנה ברצועה". כמו כן, דווח כי מצרים הציעה הפסקת אש מידית שלאחריה יתקיים דיון בדרישות הצדדים - וישראל סירבה. ראש הממשלה בנימין נתניהו יקיים הערכת מצב ב-19:00.

הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי קיים הערכת מצב מבצעית בקריה ואמר: "השגנו במערכה הישגים גבוהים מאוד; ממכת הפתיחה ואילך ההישגים מתעצמים ונצברים; המשך הירי של הג'יהאד האיסלאמי מאפשר לנו להעמיק את ההישגים. אנו ערוכים להמשיך את הסיכולים הממוקדים ואת התקיפות באופן מדויק וגובר, כפי שעשינו בימים האחרונים. ההישגים מתאפשרים בזכות החוסן וההקפדה על הנחיות ההתגוננות על ידי תושבי מדינת ישראל בכלל, ועל-ידי תושבי הדרום בפרט".

הרס בעזה
הרס בעזה | צילום: רויטרס

לפי דיווחים ערביים, הטיוטה המצרית להפסקת האש כוללת לוח זמנים מוגדר לשני הצדדים להפסקת אש מידית ודחיית דיון על דרישות הצדדים לאחריה. לפי הדיווח, בטיוטה נאמר כי אחרי שיגיעו הצדדים לרגיעה ארוכת טווח - יידון גם נושא עסקת האסירים. עוד הוצע כי ישראל תפתח את המעברים ותאפשר העברת ציוד רפואי ודלק ללא הגבלות. בדיווח נאמר כי בירושלים ביקשו לשנות את סעיף הפסקת החיסולים ולכלול הפסקת האיום על אזרחי ישראל בתמורה להפסקת רדיפת מפקדי הג'האד האיסלאמי. בנוסף, דווח כי קהיר מצרים נמצאת בקשר עם ארה"ב כדי ללחוץ על ישראל.

זמן קצר לאחר מכן ציטטה רשת "אל-ערביה" גורמים המעורים בפרטי המגעים שאמרו כי ישראל סירבה להצעה המצרית להפסיק את הפעולות הצבאיות והודיעה לקהיר כי היא ממשיכה במבצע. עוד אמרו הגורמים כי "קיימת מחלוקת בין מצרים לישראל עקב סירוב האחרונה לרגיעה מידית. קהיר הציעה הפסקת אש היום ללא תנאים שתכלול את שני הצדדים. מצרים הפחיתה את התקשורת עם ישראל למינימום מאז תחילת התקיפות בעזה, ודחתה הגעה של משלחת לישראל מחר. ישראל מתעקשת להרחיק גורמים מההתנגדות בעזה ומצרים מתנגדת לכך".

בתוך כך, כאמור, דובר צה"ל הודיע כי "הותקפו משגרי מרגמות, משגרי רקטות מוטמנים ועמדה צבאית של ארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי. כלי טיס תקפו שלושה משגרי מרגמה ועמדה צבאית של ארגון הטרור ברחבי רצועת עזה. במהלך היום הותקפו 13 משגרי רקטות מוטמנים ברחבי הרצועה. צה"ל ממשיך לתקוף מטרות של ארגון הטרור".

כמו כן, משרד הביטחון החליט עד ליום שלישי הקרוב את תוכנית "משב רוח", המאפשרת לתושבי העוטף לצאת לרענון בבתי הארחה ברחבי הארץ. על-פי נתוני רשות החירות הלאומית, עד כה יצאו לרענון יותר מ-12 אלף תושבים.

מוקדם יותר נפצעו שני תושבי עזה באורח קשה ותושב הפזורה הבדואית נפצע בינוני מנפילת רקטות סמוך ליישוב שוקדה שבמועצה האזורית שדות נגב. זמן קצר לאחר מכן: אזעקות נשמעו ביישובי השפלה ובאשדוד. קודם לכן, לאחר תקיפות נרחבות של חיל האוויר ברצועת עזה, כולל בניין שהופצץ בבית לאהיה לאחר נוהל "הקש בגג", הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי הודיעה כי "לנוכח המשך החיסולים והתקיפות - ההתנגדות תחדש את התקיפות הרקטיות שלה לעבר הערים הכבושות, וזאת כהדגשה להמשך העימות".

[brightcove_iframe video_id='news-part-2313051546' autoplay='0' credit='' desc='תיעוד: פגיעת פצמ"ר במעבר ארז' poster='' kid='1_at4l25l2' duration='']

הודעת ארגון הטרור הגיעה לאחר סדרת תקיפות של צה"ל במהלך הלילה והבוקר. בבית לאהיה, שבצפון רצועת עזה, הופצץ בניין לאחר נוהל "הקש בגג" שמטרתו להזהיר את הדיירים מפני הפצצה קרובה. עוד נכתב בהודעה: "ההתנגדות הכינה את עצמה לחודשים של עימות, יש לנו סבלנות ארוכה, אנחנו זוכים לאהדה עממית ואנחנו נלמד את העושק מה תהיה אחריתו".

סגן אלוף ע', מפקד מרכז האש של אוגדת עזה, אמר היום כי חיל האוויר מכוון התקפות אל עבר חוליות משגרים. "היום כלי הטייס הבלתי מאוישים מוכנים בכל רגע. זה מה שמאפשר לנו סיכול של חוליות. זיהינו צמצום של 50 אחוזים בירי מרגמות". הוא הוסיף כי התקיפות מכוונות נגד הג'יהאד האסלאמי בלבד, שמנסה לאחרונה לפגוע בעזרת טיל נ"ט ביעדים ישראליים.

[brightcove_iframe video_id='news-flash-part-2305131122' autoplay='0' credit='' desc='תיעוד פלסטיני של התקיפה בבית לאהיה' poster='' kid='1_f67anmnh' duration='']

שיגורי רקטות מעזה לישראל
שיגורי רקטות מעזה לישראל | צילום: רויטרס

במהלך הלילה הותקפו מספר מטרות ויעדים של הג'יהאד היאסלאמי ברצועת עזה. בשעה 05:00 חודש הירי, לאחר לילה שקט יחסית, והחלו התרעות צבע אדום במועצות האזוריות שער הנגב, חוף אשקלון ואשכול, ללא נפגעים. דובר הג'יהאד האיסלאמי מסר הבוקר לערוץ הטלוויזיה הבין-ערבי, "אל-ערבי", כי לא הושג הסכם הפסקת אש זמנית בחסות מצרים - אך הדגיש כי השיחות בעניין עדיין נמשכות.