"להחזיק את עזה, שלא תיפול לתהום"

3 שנים לצוק איתן, רצועת עזה נמצאת במשבר הומניטרי וסביב הגבול שורר שקט מתוח

רצועת עזה, חלקת האדמה הצפופה בעולם, היוותה מאז ומתמיד סוגיה קשה ונטולת פתרון חד משמעי. ב-2005 יצאה ישראל חד צדדית מעזה אבל אף פעם לא באמת התנתקה, ב-2007 השתלט החמאס עליה בהפיכה צבאית ומאז חיים כאן מסבב לסבב: עופרת יצוקה, עמוד ענן וצוק איתן, כשהשאלה היחידה היא לא האם, אלא מתי יופר שוב השקט ונחזור להתבוסס בבוץ העזתי. 10 שנים לשלטון חמאס ו-3 שנים אל תוך השקט שהביא צוק איתן - האם בירושלים באמת יודעים לאן הולכים מכאן?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ברור לגמרי שבמצוקה כלכלית קשה יש פוטנציאל של הסלמה, של כניסה למצב שאין מה להפסיד יותר", אומר אלוף פיקוד הדרום לשעבר סמי תורג'מן בהתייחסו למצוקה הקשה ששוררת ברצועה. "אנחנו צריכים להחזיק את הרצועה כך שלא תיפול לתהום, היא יכולה לעמוד על פי התהום אבל לעשות הכול לא לדחוף אותה לשם. עזה נראית שטוחה אבל זה כמו הר געש".

ישראל יצאה מעזה לפני יותר מעשור (חדשות 2)
ישראל יצאה מעזה לפני יותר מעשור (חדשות 2)

כבר בשנת 2018 - עזה לא תהיה ראויה למחיה של בני אדם

כל יום שעובר מקרב את סיר הלחץ שנקרא עזה לנקודת רתיחה. מצד אחד עשור של סגר מכיוון מדינת ישראל, ששולטת בכל מה שנכנס ויוצא ממנה. מהצד השני מעבר אחד למצרים, שסגור רוב השנה. ומעל הכול - שלטון צבאי קשה של החמאס שמעדיף לחפור מנהרות במקום לשקם הריסות.

''עזה זה כמו הר געש'', אלוף פיקוד דרום לשעבר (חדשות 2)
''עזה זה כמו הר געש'', אלוף פיקוד דרום לשעבר (חדשות 2)

בתווך, נמצאים שני מיליון תושבים כבני ערובה על שטח של 365 קמ"ר עם גידול טבעי של 3% בשנה - 60 אלף לידות מול 5,000 נפטרים. 70% מהאוכלוסיה הם פליטים שחיים על סיוע בינלאומי, 40% מובטלים - רובם צעירים, ומי שכבר עובד נאלץ להסתפק בשכר ממוצע של כ-60 שקלים ליום, שהולכים רובם על רכישת מים וסולר. זאת משום שכבר היום 96% מהמים בעזה לא ראויים לשתייה, רוב הביוב זורם ברחובות ולאחרונה תושבי הרצועה נאלצים להסתפק במקסימום 4 שעות חשמל ביום. לאור הנתונים הללו מתבהרת ההתראה של האו"ם שלפיה כבר בשנה הבאה רצועת עזה לא תהיה ראויה יותר למחיה של בני אדם.

האו''ם מתריע מפני קריסה הומניטרית של רצועת עזה (חדשות 2)
האו''ם מתריע מפני קריסה הומניטרית של רצועת עזה (חדשות 2)

"צריך לדבר עם החמאס - לדבר עם האויב, לקיים דיאלוג אמיתי, חשאי וסודי", טוען אפרים הלוי, ראש המוסד לשעבר. "אם לא, אנחנו בדרך לבכייה לדורות, יהיה עוד סבב ועוד סבב ובסוף נמצא את עצמנו בתוך עזה - אנחנו מאבדים שליטה על הגורל שלנו". אך יש כאלו שסבורים שהמאמינים בדיאלוג טומנים ראשם בחול. "הם לא ידברו איתנו לעולם. חמאס, כקביעה אידאולוגית דתית, לא מוכן לדבר איתנו בכלל", אומר אלוף במילואים עמוס גלעד, לשעבר ראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון. "אין פתרון יסודי כשהחמאס שם, זה נשמע אולי קיצוני אבל צריך פשוט לקרוא מה הם אומרים, הם מתכוונים לזה".

''אנחנו מאבדים שליטה על הגורל שלנו'', ראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון (חדשות 2)
''אנחנו מאבדים שליטה על הגורל שלנו'', ראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון (חדשות 2)

"כל יום שעובר מקרב משבר הומינטרי או עימות צבאי או לצערי את שני הדברים האלה ביחד", אומר השר ישראל כץ, חבר הקבינט המדיני ביטחוני. "אין לישראל מדיניות וקבלת החלטות אסטרטגית מול עזה, כל הממשלות צועדות במצעד האיוולת ונמנעות מלקבל החלטה אסטרטגית".

''כל הממשלות צועדות בצעד האיוולת'' (חדשות 2)
''כל הממשלות צועדות בצעד האיוולת'' (חדשות 2)

בשלוש השנים האחרונות ישראל נאחזת בשקט שהביא עימו צוק איתן. הפריחה של היישובים מול השקיעה של עזה, המכשול שהולך ונבנה מול איום המנהרות ומצבו של החמאס שמבודד מאי פעם עלולים להעניק אשליה זמנית שאפשר להתנתק מעזה. אך ברור לכולם שהשקט יופר עם פתיחתו של הסבב הבא, שברגע יבעיר שוב את הכל.