פיצוצים נשמעו בביירות; חזבאללה: שני מל"טים ישראליים התרסקו

ברקע תקיפת ישראל בסוריה, קולות נפץ עזים נשמעו ברובע דחייה שבדרום בירת לבנון. לטענת הארגון, שני כלי טיס של צה"ל נפלו באזור. סיבת ההתרסקות אינה ידועה

זמן צפייה: 00:29

פיצוצים עזים נשמעו הלילה (ראשון) בבירת לבנון ביירות. ארגון חזבאללה טוען כי שני מל"טים ישראליים התרסקו באזור. הראשון, לפי הדיווחים, נפל בפרבר דרומי שבו כוחות פרו איראניים רבים, והשני, שנשלח למקום כחצי שעה לאחר מכן, התפוצץ באוויר ונפל ברובע דחייה, סמוך לבסיס של הארגון. סיבת ההתרסקות אינה ידועה. זאת, ברקע תקיפת ישראל בסוריה אמש.

מוחמד עפיף, אחראי ההסברה של חזבאללה, מסר לסוכנות הידיעות הלבנונית הרשמית כי הארגון לא הפיל אף מל"ט, וטען כי המל"ט הראשון התרסק ללא גרימת נזק והשני היה ממולכד וכאשר התרסק והתפוצץ – הוא גרם לנזק באזור מבנה מרכז התקשורת של חזבאללה. בנוסף, ציין עפיף כי המל"ט הראשון שלא התפוצץ נמצא בידי חזבאללה וכי הארגון עובד כעת על מנת לנתח את הסיבות שהביאו לשיגורו ולבחון את המשימות שניסה לבצע. עוד מסר כי בשעה 17:00 מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה יתייחס בנאומו לתקרית.

חלקי המל''ט שלטענת לבנון נפל באזור ביירות
חלקי המל''ט שלטענת לבנון נפל באזור ביירות | צילום: חדשות בטחון שדה

לכתבות נוספות בחדשות 13:

צה"ל תקף בסוריה: "סיכלנו תקיפת רחפני נפץ איראניים בישראל"

"אסד העביר מסר לרוסיה: איני מרוצה מהתבססות איראן בסוריה"

ברקע הפיגוע בדולב: אלפי פלסטינים הפגינו בגבול רצועת עזה

 

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-20190825-0545' autoplay='0' credit='חדשות בטחון שדה' desc='שריפה תועדה לאחר שחזבאללה טענו ש-2 מל"טים ישראליים התרסקו' kid='1_0x3ftdly' duration='9'']

כאמור, צה"ל תקף אמש באמצעות מטוסי קרב כמה יעדי טרור בכפר עקרבה, שבדרום מזרח דמשק. התקיפה בוצעה נגד פעילי כוח קודס האיראני ומיליציות שיעיות שעסקו בימים האחרונים בקידום פיגוע נגד מטרות ישראליות משטח סוריה. מדובר צה"ל נמסר כי מתווה הפיגוע שסוכל כלל תכנון לשגר כמה רחפנים חמושים נגד מטרות ישראליות.

דובר צה"ל מסר כי קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס, תכנן את הפיגוע. לדבריו, את המתקפה נגד ישראל הייתה אמורה לבצע חוליה הכוללת פעילים איראניים ושיעים. החוליה ניסתה להוציא לפועל את הפיגוע כבר ביום חמישי, אך הוא סוכל. "סולימאני פועל בעצמו ומפעיל גם שליחים", אמר דו"צ. "נוצר מצב אבסורדי: כוח קודס עושה ככל העולה על רוחו, הוא תכנן את הפיגוע לשעות הקרובות". לדברי מנליס, כוח קודס שהיה במבנים שהופצצו נפגע בתקיפה. "אנחנו ערוכים למגוון תרחישים, גם בהגנה", הוסיף דובר צה"ל.

מראשי הרשויות בצפון נמסר כי אין שינוי בהנחיות לתושבים. עם זאת, צה"ל פרס סוללות כיפת ברזל באזור. בעקבות התקיפה, ראש הממשלה נתניהו הגיע לקריה, שם נמצאים גם הרמטכ"ל אביב כוכבי ומפקד חיל האוויר עמיקם נורקין. מפקד פיקוד צפון, אמיר ברעם, שוחח עם ראשי המועצות גולן וקצרין ועדכן אותם על התקיפה.

ראש הממשלה נתניהו התייחס למבצע וכתב: "במאמץ מבצעי גדול, סיכלנו תקיפה נגד ישראל של כוח קודס האיראני ומליציות שיעיות. אני חוזר ואומר: לאיראן אין חסינות בשום מקום. כוחותינו פועלים בכל גזרה נגד התוקפנות האיראנית". "הקם להורגך השכם להורגו", הוסיף נתניהו. "הנחיתי להיערך לכל תרחיש. נמשיך לפעול נגד איראן ושלוחותיה בנחישות ובאחריות למען ביטחון ישראל".

על פי הדיווחים, מדובר בלפחות שלוש תקיפות בשמי דמשק. בחלק מכלי התקשורת נכתב כי היו נפגעים באירוע, אך מספר הפצועים וחומרת הפגיעות טרם התבררה.

על פי ההערכות, משמרות המהפיכה האיראניים רצו להעביר מסר לישראל בשל התקיפות המיוחסות לה נגד מטרות פרו איראניות בעיראק. ביום חמישי, הפרשן האיראני מחמד אימאני, המקורב למנהיג משמרות המהפכה באיראן, כתב כי "אל לישראל להתפלא אם בימים או בלילות הקרובים היא תותקף באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים, שכן היא הביאה זאת על עצמה בכך שתקפה בעומק עיראק. הכטב"מים יתקפו את האזורים החיוניים והבטחוניים שלה".