התיעוד הדרמטי, הפצועים - והשוטר שנפל: בחזרה לפיגוע בהר נוף

חמש שנים אחרי הרצח בבית הכנסת "קהילת בני תורה" שבירושלים, שחזרו המתפללים שניצלו ועדי הראייה את הרגעים הקשים. "אני לא זוכר מחזה כזה. יהודים עטופים בטלית ותפילין מתבוססים בשלולית דם"

זמן צפייה: 09:58

חמש שנים חלפו מאז הפיגוע האכזרי בהר נוף שבירושלים, שבמהלכו חדרו שני מחבלים בזמן תפילת השחרית לבית הכנסת "קהילת בני תורה" והחלו לתקוף את המתפללים בגרזנים, בסכינים ובאקדח. ארבעה תושבי השכונה נרצחו בפיגוע ושוטר נפל בקרב.

זהר רוס, שגר מול בית הכנסת, תיעד את הפיגוע הקשה. "אני לא זוכר מחזה כזה, לראות יהודים עטופים בטלית ותפילין מתבוססים בשלוליות ענק של דם בתוך בית כנסת", סיפר רוס. "אני רואה את השוטר הראשון שמגיע עם האופנוע שלו וכשהוא עלה במדרגות, אז נשמעה ירייה מבפנים. אני יורד ושם את המצלמה, אני מציץ דרך החור של המצלמה וכל הזמן הזה מצלם".

לכתבות נוספות בחדשות 13: 

450 רקטות ב-50 שעות ו-25 מחבלים הרוגים: מספרי "חגורה שחורה"

הישגי "חגורה שחורה" האמיתיים יימדדו רק בטווח הארוך • פרשנות

עשרות מטוסים תוקפים "מדינת אויב": צה"ל מוביל תרגיל ענק • צפו

תיעוד הפיגוע בהר נוף
תיעוד הפיגוע בהר נוף | צילום: זהר רוס

השוטר שנהרג, רס"ר זידאן סייף, היה שוטר תנועה במחוז ירושלים שחתר למגע כששמע על האירוע. המחבל הראשון יצא בריצה עם גרזן, כשסייף ועמיתו השוטר, רס"ר איציק ויצמן, ירו ופגעו בו. ממש מאחוריו יצא המחבל השני, עם אקדח ביד שמאל וגרזן ביד ימין. במהלך הירי זידאן וויצמן נפגעו מאש חיה ונפלו לקרקע. רס"ר איציק איטח הצטרף ויחד עם שוטר נוסף ירה על המחבל השני וניטרל אותו.

"ראיתי את שני המחבלים בעצם עומדים בלובי", שחזר ויצמן. "הבנתי שהם רוצים להמשיך את ההרג בחוץ, וזה אמרתי 'על גופתי'. אני לא נותן להם לפרוץ החוצה ויהי מה. ביצעתי ירי לכיוון שלהם. המחבל הראשון שיצא, צעק 'אללה אכבר' ורץ החוצה. אני וזידאן ביצענו עליו ירי עד שהוא בעצם קרס במדרגות. אני חטפתי שני כדורים לירך שמאל. היה לי פחד כזה שאני עומד למות".

לאחר האירוע, זכה זידאן סייף בצל"ש על מעשה הגבורה שלו. אלמנתו רינאל קיבלה בשמו את ההוקרה בתיאטרון ירושלים. היא הייתה אז בת 21, עם תינוקת בת ארבעה חודשים, דאגה לבעלה שמוצב בירושלים בתקופה של טרור רצחני בעיר. "בהתחלה האשמתי אותו, אבל עכשיו אני מבינה שהוא גיבור, שהוא שילם בחיים שלו והציל המון אנשים".