חמאס מגיב לפציעת המחבל אחרי חקירת שב"כ: "ישראל תשלם"

ראש הלשכה המדינית אסמאעיל הנייה אמר במהלך הפגנה ברצועת עזה למען האסירים הפלסטינים כי ישראל נושאת באחריות לחיי סאמר ערביד, החשוד שהיה ראש חוליית המחבלים שרצחה את רינה שנרב

זמן צפייה: 02:27

ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, אמר היום (שני) כי ישראל נושאת באחריות לחייו של סאמר ערביד, האסיר שאושפז במצב אנוש אחרי שנחקר בשב"כ בחשד שהינו ראש החולייה שרצחה את רינה שנרב בפיגוע במעיין בדולב. "ישראל תשלם מחיר על פשעיה נגד האסירים הפלסטינים בכל האמצעים העומדים לרשות ההתנגדות", אמר הנייה בהפגנת תמיכה באסירים הפלסטינים ברצועת עזה.

"לא ננטוש את האסירים שלנו ולא נשאיר אותם זמן רב מאחורי הסורגים של הכיבוש וההתנגדות", הוסיף הנייה.

אסמאעיל הנייה בהפגנה למען האסירים הפלסטינים | צילום: חדשות 13

כזכור, ביום שבת פורסם שסאמר ערביד אושפז ביום חמישי בבית החולים במצב אנוש כשסכנה נשקפת לחייו. זאת, לאחר שחש ברע במהלך חקירתו בשב"כ. ערביד, שגם היה מהנדס המטענים, נחקר בשב"כ עם היתרים משפטיים מיוחדים לאחר שבמערכת הביטחון הבינו כי בידי החוליה מטען נוסף לפיגוע נוסף. ערביד אושפז בבית חולים ככל הנראה בשל אירוע לב.

בתגובה למקרה מסר השב"כ: "במהלך חקירתו של ראש תשתית הטרור אשר ביצעה את פיגוע המטען במעיין עין דני, שבו נרצחה רינה שנרב ז"ל, הנחקר דיווח כי אינו חש בטוב. בהתאם לנהלים, הוא הועבר לבדיקות ולטיפול רפואי בבית החולים. חקירת תשתית הטרור עודנה מתנהלת ולא ניתן למסור פרטים נוספים".

אתמול טענו במערכת הביטחון כי חקירתו של ערביד "מנעה פיגועי ירי, מטען וחטיפה". צה"ל נערך לאפשרות שערביד ימות בבית החולים, ולאירועים אלימים שעלולים להתרחש אם אכן ייקבע מותו. ערביד, כזכור, הכין את המטען צפה על משפחת שנרב מגיעה למעיין - ולחץ על כפתור ההפעלה.

Whatsapp Image 2019 09 28 At 2
סאמר ערביד, ראש חוליית המחבלים שרצחה את רנה שנרב

היחידה לבירור תלונות נחקרים החלה אתמול בבדיקת האירוע. במסגרת הבדיקה נאספים חומרים רלוונטיים. נורא אל-ערביד, אשתו של סאמר ערביד, אמרה אתמול לסוכנות הידיעות הפלסטינית "ספא" כי "מעצרו של סאמר היה אלים, החיילים שעצרו אותו הכו אותו והתעללו בו עד שהוא התעלף". גורם ביטחוני הכחיש את הדברים ואמר כי מעצרו של ראש החולייה מהפיגוע בדולב בוצע ללא אלימות, והוא הועבר לחקירה בשב"כ ללא פגיעה גופנית.

לפי אשתו, בישראל מנעו ממנה לבקר את בעלה שמאושפז בבית החולים "הדסה", אך ציינה כי פרקליטו ביקר אותו – אך בשל מצבו הבריאותי הקשה של ערביד, הוא לא היה מסוגל לשוחח איתו.

מוקדם יותר בשבת הותר לפרסום ששלושת המחבלים שהניחו את המטען שממנו נרצחה רינה שנרב ז"ל, נלכדו בפעילות משותפת של שב"כ צה"ל והמשטרה. בפיגוע, שאירע ביום ה-23 לאוגוסט, נפצעו גם אביה של רינה, הרב איתן שנרב, ואחיה, דביר שנרב.

רינה שנרב בת ה-17, שנרצחה בפיגוע במעיין בדולב
רינה שנרב ז''ל | צילום: תנועת בני עקיבא

בתגובה ללכידת המחבלים מסרה משפחת שנרב: "לכל אורך הדרך היה לנו אמון מלא בכוחות הביטחון, ואנחנו מודים להם על המאמצים האדירים שהושקעו בלכידת הרוצחים. אנו קוראים לממשלת ישראל להעניק ביטחון מלא לכל מטייל בכל מקום, ולבנות חיים בכל מקום שבו ביקשו לקחת חיים; ומעם ישראל - להמשיך לחיות, לטייל ולהוסיף טוב בכל רחבי ארצנו האהובה".

סך הכל נעצרו שלושה פלסטינים שהיו מעורבים בהנחת המטען. השלושה תושבי אזור רמאללה, הם פעילי ארגון החזית העממית, שתכננו את הפיגוע וביצעו אותו. בנוסף הם חשודים בביצוע פיגועים נוספים בגזרה, ובתכנון פיגועי מטען וחטיפה. שניים מהם נעצרו כבר בימים שלאחר הפיגוע. משפחתה של רינה עודכנה הערב בדבר המעצר.

Whatsapp Image 2019 08 26 At 0
מעצר חוליית המחבלים החשודים ברצח רנה שנרב | צילום: דובר צה''ל

ראש החוליה, סאמר מינא סלים ערביד, בן 44, תושב רמאללה, מבכירי החזית העממית בגזרה. בעבר נעצר פעמים על מעורבותו בפעילות טרור, כולל בסיוע בהכנת מטענים ופיגועים בזמן האינתיפדה השנייהואף היה מבוקש מספר שנים. ערביד הוא זה שהכין את המטען ואף הפעיל אותו ברגע שהבחין במשפחת שנרב מגיעה למעיין.

הרב איתן שנרב, שנפצע בפיגוע במעיין דולב
הרב איתן שנרב, שנפצע בפיגוע במעיין דולב | צילום: חדשות 13

מחבל נוסף בחוליה, קסאם עא כרים ראגח שבלי, בן 25, תושב כובר, שהיה עצור בעברו על מעורבותו בפעילות טרור. קסאם ייצר את חומר הנפץ שממנו הורכב המטען, סייע בהרכבת המטען והיה שותף להפעלתו בשטח. פעיל שלישי בחוליה הוא יזן חסין חסני מג'מאס בן 25 תושב רמאללה. גם הוא היה עצור בעבר על מעורבות בפעילות טרור, והיה שותף לתכנון וביצוע הפיגוע.

בנוסף לשלושה, נעצר חבר חוליה נוסף בשם נזאם סאמי יוסף אולד מחמד, בן 21, תושב ביר זית, פעיל ארגון הסטודנטים של החזית העממית באוניברסיטת ביר זית. כמו כן, במהלך החקירה הוסגר מטען נוסף שהיה ברשות החוליה, והוא פוצץ בשטח על ידי כוחות הבטחון.

Whatsapp Image 2019 08 26 At 0
מעצר חוליית המחבלים החשודים ברצח רנה שנרב | צילום: דובר צה''ל