הנייה: אנחנו רציניים, אם ישראל גם - אפשר להגיע לעסקת שבויים

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס התבטא לראשונה באופן פומבי באשר לאפשרות חילופי השבויים, והצהיר: "אנו מוכנים לנהל משא ומתן - אופטימיים שנצליח להשיג תוצאות טובות, בדומה להצלחה בעסקת שליט"

זמן צפייה: 01:06

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה התייחס הערב (שישי) לראשונה באופן פומבי לאפשרות לעסקה לחילופי שבויים, והצהיר: "בשל הקורונה אנו מוכנים לנהל מו"מ לעסקת חילופי שבויים עם ישראל. אם מנהיגי ישראל רציניים אפשר להגיע לעסקה - אנחנו רציניים. כבר קיבלנו החלטה. לא אדבר בתקשורת על המספרים ומה אנו דורשים. אנו אופטימיים שנצליח להשיג תוצאות טובות בעסקה שכזו, כפי שנחלנו הצלחה בעסקת שליט". את הדברים אמר בריאיון לערוץ טלוויזיה בקטר.

עוד בחדשות 13:

גורם פלסטיני: חמאס מעוניין לסגור עסקה עם ישראל יותר מאי פעם

פתיחת חנויות ומפגש בין משפחות: ההקלות לקראת היציאה מהסגר

משרד הבריאות דורש: אפליקציה לכל חנות למעקב אחרי לקוחות

בכיר החמאס איסמעיל הנייה
בכיר החמאס איסמעיל הנייה | צילום: רויטרס

אתמול אמר גורם ישראלי בכיר כי "נוצרה הזדמנות חריגה ונדירה להגיע לעסקת שבויים עם חמאס". בעסקה יוחזרו שני חללי צה"ל, אורון שאול והדר גולדין, וכן שני האזרחים שמוחזקים בידי הארגון - אברה מנגיסטו והישאם א-סייד.

גורמים פלסטינים מסרו לחדשות 13 כי "חמאס מעוניין לסגור עסקה עם ישראל יותר מאי פעם". לדבריהם, המסרים אף הועברו למודיעין המצרי. עם זאת, בחמאס הודיעו למצרים כי המחיר שיידרשו מישראל יהיה חייב להיות מחיר "שירצה את העם הפלסטיני", והבהירו כי הם "לא יסגרו עסקה בכל מחיר".

בחמאס מוטרדים מהתפשטות נגיף הקורונה ברצועת עזה, כך שהם מעוניינים בעסקה כוללת עם ישראל - זאת בתמורה לסיוע רפואי. מנהיג הארגון יחיא סנוואר מאותת שהוא בשל לעסקה כזו - אולם, "אם לא נפעל במהרה", הזהיר הגורם הבכיר, "ההזדמנות עלולה להתפוגג בתוך כמה שבועות".

אברה מנגיסטו, אורון שאול והדר גולדין
אברה מנגיסטו, אורון שאול והדר גולדין | צילום: חדשות 13

בתוך כך, מקורות בחמאס אמרו לעיתון "א-שרק אל-אווסט" כי התנועה מעוניינת בשלב זה בעסקה חלקית ונפרדת, שתהווה הקדמה לקראת עסקה גדולה וכוללת. "כרגע אין דיבור על עסקת חילופים במובנה הקלאסי", מסרו. "אנו פועלים לעסקה הומניטרית שבבסיסה שחרור אסירים, חולים, נשים וילדים - בתמורה, התנועה תיתן משהו".

הגורמים לא חשפו מהו הדבר אותו יעניק הארגון, אך ההערכות הן כי בחמאס יהיו מוכנים לספק לישראל מידע על האסירים שבידה. "יש לחמאס רשימת שמות שעל ישראל לשחרר במסגרת אותה עסקה", הוסיפו, "הארגון עדכן את המתווכים שיצרו עמה קשר על תוכן הרשימה".