חמאס לא ינסה לבטל האירוויזיון - מחשש למיטוט שלטונו • פרשנות

ארגוני הטרור ברצועה מבינים כי יקבלו יותר ממצרים ומישראל תחת אש מאשר בזמני הרגיעה, ומשתמשים בתחרות העולמית כדי להפעיל לחץ ולסחוט את ישראל, אך לא ירחיקו עד לביטולה המוחלט

זמן צפייה: 03:17

ההסלמה בדרום: עיתוי סבב ההסלמה בגבול רצועת עזה אינו מקרי. יום העצמאות ותחרות האירוויזיון המתרחשות בשבועיים הקרובים פתחו לפלגים הפלסטינים, בראשם חמאס והג'יהאד האסלאמי, הזדמנות להפר את השקט ולאיים לפגוע בשגרת החיים הישראלית. ברצועה הבינו כי יקבלו יותר ממצרים ומישראל תחת אש מאשר בזמני רגיעה, והפלגים דורשים הקלות במעברי הגבול ואת הכנסת הכסף הקטרי לרצועה.

עם זאת, בחמאס מבינים גם כי הסלמה שתגרום לביטול אירועי האירוויזיון תוביל לתגובת נגד חריפה מצד ישראל, שתמוטט את שלטון חמאס ברצועה – לכן סביר כי לא יממשו את איומיהם על קיום תחרות השירה האירופית.

צה"ל תקף יותר מ-120 יעדים ברצועת עזה

דובר צה"ל מסר אמש (שבת) כי לאורך היום הותקפו יותר מ-120 יעדים ברחבי הרצועה, בהם בניין משרדי המודיעין הצבאי והביטחון הכללי של חמאס, ומבנה בן שש קומות המשמש את מנגנון הביטחון הכללי והמודיעין הצבאי של הארגון. לפי הפלסטינים, הותקפו מבנים נוספים, בהם בניין המשרדים של סוכנות הידיעות הטורקית "אנאדולו". במקביל, משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי תינוקת בת שנה וחודשיים ואמה, שהייתה בהריון, נהרגו כתוצאה מהפצצות צה"ל ממזרח לעיר עזה, ובתה הנוספת נפצעה באורח בינוני. כמו כן, מוקדם יותר היום נהרג פעיל חמאס כבן 22 ושני בני אדם נוספים. נוסף לכך, 17 בני אדם נפצעו בהתקפות ברצועה.

תקיפה בעזה
תקיפה בעזה | צילום: החדשות 13

מצה"ל נמסר כי במהלך יום שבת זוהו כ-250 שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל. לוחמי כיפת ברזל יירטו עשרות שיגורים. למעלה מ-70% מהשיגורים נפלו בשטחים פתוחים.

במקביל, נמשכו כל הזמן השיגורים לעבר הדרום, והתרעות נשמעו שוב ושוב הערב בעוטף עזה, מרכז הנגב ולכיש. בסביבות השעה 22:00 נשמעה אזעקה גם באשדוד, וכיפת ברזל יירטה את השיגורים. הלימודים בוטלו מחר בכל היישובים הנמצאים במרחק של 40 קילומטרים מרצועת עזה. עד כה נפצעו מהרקטות שני בני אדם - אישה כבת 80 נפגעה קשה בקריית גת מרסיסי רקטה בראשה ובגפיה, ובמטח רקטות לעבר אשקלון נפצע בינוני גבר כבן 50. כמו כן טופלו אנשים שנפצעו מנפילות בדרכם לחדרים המוגנים, ונפגעי חרדה. פגיעות ישירות בבתים נרשמו בכמה יישובים, בהם קריית גת ואופקים.

לפי דובר צה"ל, בין היעדים שהותקפו הערב נמצא גם אתר לייצור אמצעי לחימה רקטיים של חמאס, שנמצא תחת האדמה. "האתר ייחודי ביכולות הייצור שלו ומהווה יכולת מרכזית ביכולות הארגון לייצר אמצעי לחימה רקטיים ברצועה", נמסר. בנוסף, הותקפה מפקדת גדוד בוריג' של חמאס ובה אתרי ייצור אמצעי לחימה של הארגון. כמו כן הותקף מתחם צבאי המשמש את הכוח הימי של חמאס לאימונים ומספר מתחמים צבאיים בג'בליה, שג'אעיה, מתחם נוסף בתל אל-הוא ושני מתחמים צבאיים משותפים לחמאס ולגיהאד האיסלמי פלסטיני בבית להיא. מוקדם יותר הותקפה מנהרת טרור של הג'יהאד האסלאמי שחצתה לישראל.

הפגיעה השנייה בבית בשער הנגב
הפגיעה השנייה בבית בשער הנגב | צילום: החדשות 13

בהמשך לתקיפות איימו הפלגים הפלסטיניים בהרחבת הירי: "אם וישראל תמשיך לתקוף ברצועה התגובה תתרחב גם לבאר שבע ולאשדוד", מסרו. שר החוץ של טורקיה התייחס לתקיפת סוכנות הידיעות הטורקית ומסר: "תקיפת סוכנות אנאדולו היא דוגמא נוספת לתוקפנות הישראלית".

דובר חמאס פאוזי ברהום אמר: "אנחנו מברכים את פלגי ההתנגדות שבמצעים את המוטל עליהם ומגנים על בני העם הפלסטיני. אנחנו נגיב בעוצמה על הפעולה הישראלית נגדנו. חמאס מטילה על ישראל את האחריות המלאה בכל הנוגע להסלמה הנוכחית". הג'יהאד האסלאמי אף פרסם סרטון של שיגורי הרקטות לעבר עוטף עזה. בתוך כך, מקורות מצריים מסרו כי קהיר עדיין פועלת באינטנסיביות להשגת הפסקת אש.

דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס אמר הערב כי מערך ההגנה האווירית של צה"ל ערוך לירי רקטות לעבר גוש דן. "לא שמעתי היום באף דיון את הביטוי 'לסיים את סבב הלחימה'", אמר בריאיון לחדשות 13. "מה שאני שמעתי בדיונים זה איך אנחנו פוגעים בארגוני הטרור, כשמצד אחד חמאס מנסה לקיים שיח בנושא ההסדרה ומצד שני הג'יהאד האסלאמי מנסה לבצע פיגועים בלי שנדע שזה הוא. אין מגעים להפסקת אש שצה"ל מעורב בהם. במוצאי שבת נתחיל בגיוס מילואים מצומצם במערכי המודיעין, פיקוד העורף וההגנה האווירית – אם יהיה צורך נרחיב זאת. אנו נערכים לימי לחימה נוספים".

"ישראל יישמה את כל ההתחייבויות שלה במסגרת תהליך ההסדרה עם חמאס. אם יש דברים שלא ייושמו זה לא היה בגלל ישראל", אמר והוסיף: "לוח האירועים בשבועיים הקרובים ידוע לנו, וגם לארגוני הטרור והם מנסים להשתמש בזה כאמצעי להפעלת לחץ, אבל השיקול היחיד שלנו הוא השבת הביטחון והשקט".