למרות הירי לב"ש: הלימודים מחר בעוטף עזה יתקיימו כסדרם

ראשי הרשויות בישובי העוטף הודיעו כי למרות השיגורים, התלמידים יחזרו לבתי הספר. בצה"ל מבינים ששיגור הרקטות בוצע על ידי פעילי חמאס, אך בניגוד למדיניותה של ההנהגה, שרוצה לנצור את האש

זמן צפייה: 02:51

ההסלמה בדרום: ראשי הרשויות הודיעו היום (שבת) כי למרות הירי מרצועת עזה לעבר באר שבע, מחר ישובו התושבים לשגרה מלאה, ובין היתר הלימודים בגני הילדים ובתי הספר יהיו כסדרם. מאז החל סבב ההסלמה האחרון מול הג'יהאד האסלאמי, לא הגיעו התלמידים ביישובים לבתי הספר.

במערכת הביטחון מעריכים שהשיגורים הלילה בוצעו אומנם על ידי פעילי חמאס, באמצעות משגרים ורקטות של הארגון, אך קרה בניגוד לרצון הנהגת חמאס. מהמסרים שעוברים מכיוון הרצועה וגם מהתמונה המודיעינית ההולכת ומתבהרת, עולה כי הירי בוצע בניגוד למדיניות חמאס, שלא להשתתף בסבב הלחימה לצד הג'יהאד האסלאמי, וכי ככל הנראה הירי לא היה על דעתו של ארגון הטרור השולט ברצועה. בשל כך, חיל האוויר תקף מספר מטרות של חמאס ללא נפגעים.

כעת מנסים במערכת הביטחון להבין מי בדיוק ירה את שתי רקטות הגראד, ומנסים לייצב את הפסקת האש שהתגבשה ביום חמישי. עם זאת, בצה"ל לא שוללים את האפשרות לירי נוסף מצד פעילים שלא מרוצים מהפסקת האש ומעוניינים לפגוע בה. לכן, חיל האוויר ומערכות ההגנה האווירית נמצאות בפריסה מלאה בעוטף עזה ובאזור הדרום.

שיגור של פעילי הג'יהאד האסלאמי מרצועת עזה לשטח ישראל
שיגור של פעילי הג'יהאד האסלאמי מרצועת עזה לשטח ישראל | צילום: חדשות 13

דובר חמאס, פאוזי ברהום, הגיב מוקדם יותר לאירועי הלילה: "הכיבוש נושא באחריות להשלכות ותוצאות התוקפנות המתמשכת נגד רצועת עזה. לא נאפשר לאויב לבחור את התזמון והמיקום של הסבבים הבאים".

"חדר המבצעים המשותף ברצועת עזה ימשיך לקיים הערכות מצב ולקבוע את דרך התגובה לכל תוקפנות ישראלית", הוסיף דובר חמאס.

חמושים של חמאס בעזה
חמושים של חמאס בעזה | צילום: רויטרס

כאמור, אזעקה נשמעה הלילה בבאר שבע, כיומיים לאחר ההכרזה על הפסקת אש, שבמהלכם הופר השקט כמה פעמים. מדובר צה"ל נמסר כי זוהו שני שיגורים משטח רצועת עזה לעבר שטח ישראל, שיורטו על–ידי לוחמי כיפת ברזל. בתגובה לירי, צה"ל מסר כי תקף באמצעות מטוסי קרב וכלי טיס יעדים של חמאס ברצועת עזה, ביניהם מחנה צבאי המשמש את הכוח הימי ותשתית תת קרקעית. מדובר בפעם הראשונה מאז סבב הלחימה האחרון שבה צה"ל פוגע במטרות של הארגון השולט ברצועה, ולא ביעדים של הג'יהאד האסלאמי.

"ארגון הטרור חמאס אחראי לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה והוא שיישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות נגד אזרחי ישראל", נמסר מצה"ל לאחר התקיפה ברצועה.

מנהיג ארגון הגא״פ היושב בסוריה, זיאד נחאלה
מנהיג ארגון הגא״פ היושב בסוריה, זיאד נחאלה | צילום: דובר צה''ל

במד"א עדכנו כי תשעה אנשים נזקקו לטיפול רפואי, חמישה מהם נפגעי חרדה וארבעה מהם נחבלו בדרך למרחבים המוגנים. כולם במצב קל. שיגורים אלה לבאר שבע הפרו שקט של כיממה במהלכה ראשי הרשויות בעוטף עזה קיימו הערכת מצב, שבסופה החליטו על חזרה לשגרה באזור.

ברצועת עזה דווח כי אין כל נפגעים מתקיפות צה"ל, כי מתקיימת שגרה מלאה, וכי יש לימודים ותנועה רגילה ברחובות.