גורמים פלסטינים: חמאס התנער בפני מצרים מאחריות לירי הרקטות

לפי הגורמים, בארגון הטרור טענו בפני המתווכים המצרים כי הם בודקים מי אחראי לשיגור המטח מרצועת עזה לעבר הדרום. קהיר יצרה קשר עם הג'יהאד האסלאמי כדי לקבל הבהרות

זמן צפייה: 05:47

גורמים פלסטינים אמרו היום (שבת) כי חמאס התנער בפני המתווכים המצריים מירי מטח הרקטות לעבר ישראל, וטען כי הוא בודק מי עשה זאת. המתווכים המצרים יצרו קשר ישיר עם בכירי הג’יהאד האסלאמי כדי לקבל הבהרות האם הם קשורים לירי.

מוקדם יותר נמסר כי ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו קיים במהלך הלילה הערכת מצב ביטחונית בקריה בת"א עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המל"ל ובכירי צה"ל, והנחה על הפעולות ברצועת עזה.

ההרס לאחר תקיפת צה''ל בדרום הרצועה | צילום: רויטרס

חיל האוויר תקף במהלך הלילה מטרות טרור של חמאס בצפון, מרכז ודרום רצועת עזה. זאת, בתגובה למטח הרקטות שנורה לעבר שדרות במהלך הערב. במהלך התקיפה, אזעקת צבע אדום נשמעה בעיר שדרות וביישוב איבים. דובר צה"ל מסר כי נורה ירי שאינו רקטי משטח הרצועה לעבר ישראל. משרד הבריאות בעזה הודיע כי אחמד מוחמד א-שחרי בן ה-27 המזוהה עם הפת"ח נהרג ושניים נוספים נפצעו באחת התקיפות.

דובר צה"ל פירט כי מטוסי קרב של צה"ל תקפו מגוון רחב של יעדי טרור, בהם מתחם צבאי של הכוח הימי של הארגון, מתחם צבאי של מערך ההגנה האווירית של הארגון, מתחם צבאי המכיל סימולטור לירי נגד טילים, מתחמי אימונים, אתר לייצור אמצעי לחימה, מתחם צבאי המשמש כמחסן אמצעי לחימה ותשתיות תת-קרקע של חמאס.

מתחם צבאי של ההגנה האווירית של חמאס ברצועה, שהותקף ע''י צה''ל | צילום: דו''צ
הבית שנפגע מרקטה בשדרות | צילום: חדשות 13

דובר חמאס, פאוזי ברהום, אמר בתגובה לתקיפות כי "ההפגזות של הכיבוש הישראלי לאתרי ההתנגדות ולתושבי עזה, היא המשך לתוקפנות והפשע הישראלי נגד עמנו והתנגדותו האמיצה, והסלמה מסוכנת נגד אזרחים חפים מפשע".

"הכיבוש הישראלי יישא בהשלכות על התקיפות והשלכותיהן. היקף התקיפות שפגעו באתרי ההתנגדות משקף את הכוונות להרס וחורבן", אמר. "הרג חפים מפשע והסלמת המצב עם ההתנגדות יהיה בומרנג בפני הכיבוש".

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-20191102-1051' autoplay='0' credit='' desc='ההרס לאחר תקיפת צה"ל בדרום הרצועה' kid='1_gi18nxrs' duration=''']

פלסטיני מטופל בבית החולים לאחר שנפצע מתקיפת צה''ל בדרום הרצועה | צילום: רויטרס

"דמו של עמנו יקר, איש לא יאפשר לאויב להעז לשפוך אותו, ועזה לא תהיה זירה לייצוא משברים פנימיים", סיכם. "כל הפשעים הללו לא ישברו את איתנותו של עמנו ולא ירתיעו אותנו להתקדם בדרך של הג'יהאד וההתנגדות להגנת עמנו ולהתמודד עם התוקפנות".

Whatsapp Image 2019 11 01 At 2
רכב שנפגע מרסיסים בשדרות | צילום: יניב כליף

דובר צה"ל אישר מוקדם יותר כי במהלך הערב נורו עשר רקטות בשלושה מטחים שונים ושמונה מהן יורטו על ידי לוחמי כיפת ברזל. בית בשדרות ספג פגיעה ישירה, בני הבית הספיקו להכנס למרחב המוגן ולא נפגעו.

חמישה בני אדם הוגדרו נפגעי חרדה והם מטופלים על ידי מד"א, עוד שלושה נפצעו לאחר שנפלו כשרצו למרחב מוגן, ביניהם פצועה קל בת 65, שפונתה לבית החולים ברזילי באשקלון.

Rocketbarzel
כיפת ברזל מיירטת רקטה מרצועת עזה בשמי הדרום

בעקבות ירי הרקטות, 600 חניכי צופים בכיתות ו' משבט "בן יהודה" מאזור השרון פונו מפארק הבשור, שם הם היו בטיול פתיחת שנה. הטיול הופסק לבסוף, בין היתר, בשל לחץ מצד הורי החניכים.

פרמדיק מד"א, אלכס קוסינוב, סיפר כי כשהצוות הגיע לבית שנפגע הייתה "המולה רבה. סמוך לבית היו מספר מכוניות עם שמשות מנופצות. דיירי הבית שנפגע, זוג בשנות ה-40 וילדיהם היו במבנה סמוך. הם סיפרו לנו שמיד עם הישמע האזעקה הם נכנסו למרחב מוגן ויצאו כעבור מספר דקות. הם לא נפגעו ולא נזקקו לטיפול רפואי".

מתחם צבאי המשמש את הכוח הימי של חמאס ברצועה, שהותקף ע''י צה''ל | צילום: דו''צ

מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר כי הוא מקיים קשר שוטף עם הרמטכ"ל ועם הצמרת הביטחונית ומנחה על הפעולות הנדרשות.

מעיריית שדרות נמסר כי "לאור האירועים הערב והאפשרות שיהיו אירועים נוספים, אנו ממליצים להישאר סמוך למרחבים מוגנים. העירייה בקשר מתמיד עם גורמי הצבא ובכל שינוי בהנחיות נעדכנכם".

יו"ר העבודה-גשר ותושב שדרות עמיר פרץ אמר בתגובה למטח הרקטות כי "כבר תרגלנו את הנכדים להפוך את זה לתחרות - מי מגיע ראשון לממ"ד. אבל מעבר לניסיונות להרגיע מדובר באפקט מצטבר, גם על הילדים, גם על הסביבה. צריך להגיד כל הכבוד לתושבי שדרות ועוטף עזה, שהם המוצב הקדמי האזרחי של מדינת ישראל".

כ-6,500 פלסטינים הפגינו אתמול בגבול רצועת עזה, במסגרת ההפגנות השבועיות. משרד הבריאות בעזה דיווח כי 83 מפגינים נפצעו במהלך העימותים, מהם 55 מירי של צה"ל. הכוחות השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות.