שב"כ חשף תשתית ריגול של חמאס בישראל: 2 אזרחים ישראלים נעצרו

הארגון גייס כסוכנים שני פלסטינים תושבי הרצועה עם תעודת זהות כחולה. אחד מהם צילם מתקנים ביטחוניים שונים ומיקומי כיפת ברזל, והתבקש להעביר מיקומי נפילות רקטות. הוגש נגדם כתב אישום

מרגלי חמאס רמי עאמודי ורג'ב דכה | צילום: חדשות 13

שב"כ חשף וסיכל תשתית ריגול של חמאס, אשר גייסה לשירותיו שני פלסטינים תושבי הרצועה, בעלי תעודת זהות כחולה, כסוכנים בתוך שטח ישראל. כך הותר היום (שני) לפרסום. "חמאס ממשיך לנצל באופן ציני את מעבר ארז לטובת קידום טרור בישראל", נמסר מהשב"כ.

השניים שנעצרו הם רמי עאמודי בן ה-30, במקור מחאן יונס אך התגורר בתל אביב מאז נובמבר 2019. עאמודי הוא בן לאם יהודייה-ישראלית ואב תושב הרצועה, וגדל כל חיים בעזה. לפני כשנתיים, הוא חידש את הקשר עם אמו הישראלית ועבר להתגורר עמה. השני הוא רג'ב דכה בן ה-34, תושב עזה, ואמו אזרחית ישראלית תושבת לוד. הוא התגורר כל חייו ברצועה, ובמהלך 2017 פעל להוצאת דרכון ישראלי על רקע אזרחות אמו. מאז, עבר לגור בישראל כאשר אשתו וחמשת ילדיהם נשארו ברצועה, אותם נהג לבקר אחת לכמה חודשים.

נגד השניים הוגש כתב אישום. נגד דכה בגין מגע עם סוכן חוץ, סיוע לאויב במלחמה, חברות בארגון טרור והעמדת אמצעים לארגון טרור. נגד אלעמודי, הוגש כתב אישום בגין מגע עם סוכן חוץ וגילוי החלטה לבגוד.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

נחשפה תשתית טרור בשטחים – שכמה מחבריה ביצעו את הפיגוע בדולב

ראש השב"כ: "‏סיכלנו השנה יותר מ-560 פיגועים משמעותיים"

שב"כ חשף: איראן ניסתה להקים תשתית ריגול בישראל בכיסוי עסקי

מעבר ארז
מעבר ארז | צילום: רויטרס

מחקירת השב"כ עלה כי השניים גויסו על ידי אנשי חמאס בעודם ברצועה, ונשלחו להיכנס לישראל, תוך שמתקיים עמם קשר מבצעי-חשאי. השניים התבקשו עם כניסתם לישראל לרכוש טלפונים סלוסלאריים וכרטיסי סים, כדי שיוכלו להיות בקשר עם גורמי חמאס.

מחקירתו של דכה, עלה כי בהנחיית חמאס הוא צילם מתקנים ביטחוניים שונים באזור המרכז, כמו בסיסים צבאיים, מתקנים משטרתיים, מיקומי כיפות ברזל ומידע אודות אנשי כוחות הביטחון. נוסף לכך, בעקבות מותו של בכיר הג'יהאד האסלאמי, בהאא אבו אל עטא, דכה הונחה, ויישם, להעביר לחמאס מיקומי נפילות רקטות שנורו לעבר ישראל.

כמו כן, דכה מואשם כי אסף ותיעד אדם שעבד בביתו אשר סבר כי הוא איש שב"כ. הוא העביר את פריט לידי המפעילים שלו, ואף הביע הסכמה לגייס מועמדים נוספים לריגול עבור הארגון.

מרגלי חמאס רמי עאמודי ורג'ב דכה
מרגלי חמאס רמי עאמודי ורג'ב דכה | צילום: חדשות 13

לפי האישום המיוחס לעאמודי, בנובמבר 2019 הוא הידק את הקשר עם אמו וביקש מהרשויות לאשר איחוד משפחות ובכך לחיות בישראל. לאחר שגורם חמאס פנה אליו במטרה לגייסו, עאמודי נענה להצעה וקיבל הנחיות מבצעיות כיצד ליצור קשר עם המפעיל בערוצים מאובטחים. לאחר כניסתו לישראל, בדצמבר 2019, רכש עאמודי טלפונים סלולאריים והתקין תוכנה ייעודית כדי להיות עמם בקשר.

עו"ד גלעד ארליך, שהגיש את כתב האישום, מסר: "מדובר בכתב אישום חמור נגד שני אזרחי ישראל, שגויסו על ידי חמאס, ניצלו את נגישותם לרצועת עזה וסייעו למפעילים בזרוע הצבאית לאיתור מטרות רגישות לצורך ביצוע פעולות טרור נגד אזרחי ישראל".