למה חיילים בודדים לא מקבלים את העזרה שמגיעה להם?

כבר ב2012 ועדת הכלכלה בכנסת קבעה שיש להכליל את אוכלוסיית החיילים הבודדים כאחת מהקבוצות שזכאיות להטבות המיוחדות

אמו של תומר (שם בדוי) נפטרה כשהיה צעיר ומעולם לא היה בקשר עם אביו. עם גיוסו לצה"ל הוא קיבל מעמד של חייל בודד ואת התמיכה הכלכלית שצה"ל מספק. אלא שאחת ההטבות המשמעותיות, הנחה של 50% בחשבון החשמל, מעולם לא הגיעה אליו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מקבל משכורת רעב", הוא אומר. "השכירות שאני משלם והחשבונות, זה אפילו לא מכסה חלק. אני צריך ללכת לעבוד". ותומר הוא לא היחיד: לא מעט חיילים בודדים אינם יודעים על ההטבה שמגיעה להם. כבר בשנת 2012 קבעה ועדת הכלכלה של הכנסת שיש להכליל את אוכלוסיית החיילים הבודדים כאחת מהקבוצות שזכאיות להטבות המיוחדות. אבל יותר מ-4 שנים אחרי, בשטח, עדיין רבים נופלים בין הכיסאות. וגם כשמיידעים את החיילים על הזכות שלהם – הם טובעים בביורוקרטיה ולא מצליחים לממש את זכאותם.

"ניסיתי ליצור קשר עם חברת חשמל ובמשך שנתיים שאני בצבא כל הזמן יש תירוצים כמו לא מופיע לנו שאתה זכאי, תדבר עם המשקית ת"ש, היא צריכה לשלוח מסמכים", ממשיך תומר. "שלחתי והזנתי ואני מתקשר שוב וככה כמו גלגל זה אף פעם לא משתפר".

חבר הכנסת איתן כבל, שקיבל אליו מספר פניות פנה לצה"ל ולחברת החשמל בשאלה מדוע ההנחה אינה ניתנת באופן אוטומטי. "חברת החשמל פנתה לא אחת לנציגי צה"ל הרלבנטיים בבקשה לפעול להעלאת אחוז הזכאים", זו הייתה התשובה. "כמו כן הופנתה בקשה לקבל את הטלפון של החיילים, ונענינו בשלילה מהסיבה שצה"ל מנוע מלהעביר מספרי טלפון של חיילים לגורם שלישי".

אילוסטרציה
אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

בחברת החשמל גם חשפו את הפער בין הזכאים למי שמקבלים את ההטבה בפועל: "נכון להיום, כ-5,000 חיילים בודדים זכאים להנחה. רק כ-1,800 ממשים את הזכאות". על כך אומר ח"כ כבל כי "כל מה שנדרש הוא שמשרד הביטחון יחד עם חברת החשמל יעשה את הסנכרון הפשוט. זה לא מתקבל על הדעת, אני באופן אישי הולך ללוות את העניין הזה יום יום".

"אני פשוט נואש", מסכם תומר. "אין לי כוח להתמודד עם המערכת הבזויה הזו שנקראת צה"ל או הצבא. לפעמים אני שוקל להרים ידיים".

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "המיצוי הנמוך נובע מהעובדה שמדובר באוכלוסיית אנשים צעירים שטרם הספיקו לרשום חוזה על שמם בחברת החשמל. יובהר כי גם פנייה בדיעבד בבקשה למיצוי זכאות להנחה מטופלת, וההנחה ניתנת גם רטרואקטיבית".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "גורמי הת"ש מיידעים את החיילים הזכאים. הפערים במימוש הזכאות נובעים מתנאי קבלת ההטבה של חברת החשמל. החברה דורשת מהחיילים הפונים אליה כי חוזה השכירות יהיה רשום על שמם ועל כן חיילים שאינם עומדים בתנאי זה אינם זכאים להטבה. צה"ל יפעל בשבועות הקרובים על מנת לוודא את מימוש הזכאות על ידי החיילים הבודדים".