הרוגה מפגיעה ישירה בבניין ברחובות: "המקלט הפך למחסן"

רקטה שנורתה מעזה פגעה ישירות בבניין מגורים בעיר. אישה בשנות ה-80 לחייה נהרגה ועוד עשרה נפצעו קל. מפקד פיקוד העורף: "המקלט הפך למחסן ולכן הדיירים לא נכנוס אליו". ראש העיר הודיע על ביטול הלימודים מחר בעיר - כולל בחינוך המיוחד

זמן צפייה: 07:05

הרוג ישראלי ראשון במבצע "מגן וחץ": אישה בשנות ה-80 לחייה נהרגה הערב (חמישי) מפגיעת רקטה בבניין מגורים ברחובות. עוד עשרה נפגעו, בהם חמישה במצב קל ושני נפגעי חרדה, ויש חשש לקריסת הבניין. ראש עיריית רחובות, רחמים מלול, אמר כי הדיירים יפונו הערב מהבניין.

"עד היום ברחובות לא היו פגיעות בכל הסבבים, אבל היום הגיעו גם אלינו", אמר מלול, "הפגיעה היא קשה. כנראה שנצטרך לפנות את הבניין מטעמי בטיחות יתר. נפנה את הדיירים ונדאג למקום חלופי". שעות ספורות לאחר מכן, בתום הערכת מצב, הודיע ראש העיר על ביטול הלימודים מחר בעיר - כולל בחינוך המיוחד.

Whatsapp Image 2023 05 12 At 0
הבניין שנפגע ברחובות | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

הרס בזירה ברחובות
הרס בזירה ברחובות | צילום: ליאור מולדובן, פלאש 90

החובשים של מד"א ידידיה חכמון ותומר פשקו סיפרו: "כשהגענו לרחוב ראינו הרס רב בבניין, מיד נכנסו פנימה והתחלנו בסריקה בדירות, בדירה בקומה השלישית אותר נפגע מחוסר הכרה עם פגיעה רב מערכתית קשה מאוד ולא נותר לנו אלא לקבוע את מותו. בדירה נוספת בדירה אותר גבר בן 74 שרגלו לכודה מתחת להריסות, הוא חולץ ע"י כוחות הכיבוי והועבר באמצעות אלונקה לאמבולנס מד"א שפינה אותו להמשך טיפול בבית החולים כשמצבו בינוני. כוחות גדולים נוספים של מד"א שהגיעו למקום העניקו טיפול רפואי ל 3 נפגעים נוספים במצב בינוני ולנפגעת במצב קל".

הבניין שנפגע ברחובות
הבניין שנפגע ברחובות | צילום: רויטרס

ממד"א נמסר תחילה כי "בשעה 18:08 התקבל דיווח על פגיעת רקטה בבניין מגורים ברחובות. חובשים ופראמדיקים של מד"א מדווחים על גבר שרגלו נלכדה מתחת לקורה שקרסה ואישה מתהלכת בבניין. שניהם בהכרה". מנכ"ל מד"א אלי בין אמר: "שני נפגעים מוגדרים קל-בינוני ועוד פצועה, ככל הנראה, מחוסרת הכרה. יש קשיים מאוד גדולים להגיע אליה".

[brightcove_iframe video_id='news-2311051817' autoplay='0' credit='חדשות 13' desc='תיעוד מזירת ההרס ברחובות' poster='' kid='1_saajl5vj' duration='']

[brightcove_iframe video_id='news-part-2311051923' autoplay='0' credit='' desc='תיעוד: פגיעה ישירה במבנה בשדרות' poster='' kid='1_cjnzqe8h' duration='']

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון גלנט מקיימים הערכת מצב. גורם מדיני אמר: "הפסקת האש מתרחקת". המפכ"ל קובי שבתאי אמר בזירה ברחובות: "לפני כשעה הייתה פגיעה ישירה בבניין. לצערנו, יש נפגעים. כרגע יש חלוקת אחריות בינינו. גם אלוף פיקוד העורף נמצא במקום. פיקוד העורף סורק כדי לבדוק אם אין לכודים נוספים. מערך החבלה מטפל בנפל של חלקי הטיל והרשות המקומית מטפלת באוכלוסייה".

"מחוז מרכז של המשטרה לקח אחריות על הזירה וטיפול בה", הוסיף המפכ"ל, "אנחנו במערכה. משטרת ישראל וכל כוחות הביטחון ממשיכים לתת מענה לכל זירה שלה נידרש. מאחלים החלמה לנפגעים". אלוף פיקוד העורף אמר בזירה: "המקלט בבניין היה ישן ושימש כמחסן, לכן לא נכנסו אליו".

הזירה ברחובות
זירת פגיעת הרקטה ברחובות | צילום: פלאש 90

בינתיים, מקורות מצריים המעורים בפרטי התיווך שמובילה מצרים בין הפלגים הפלסטינים בעזה לבין ישראל מסרו הערב לעיתון הלונדוני "אל-ערבי אל-ג'דיד" כי הגעתו של ראש הסגל המדיני של הג'יהאד האיסלאמי, מחמד אל-הינדי, מטורקיה לקהיר הבוקר – הגיעה לאחר כישלון ההסכם הראשוני לרגיעה שהושג אמש וזאת מאחר שישראל סירבה לתנאי ההתנגדות ובראשם החזרת גופתו של ח'דר עדנאן והבטחות כתובות למתווכים לגבי הפסקת מדיניות החיסולים נגד בכירי ההתנגדות.

בנוסף, המקורות הדגישו כי לאחר שורה של שיחות שקיים ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, עם היועץ לביטחון לאומי צחי הנגבי ועם ראש שב"כ רונן בר, החליטו הבכירים המצרים לשלוח משלחת רמת-דרג מקרב בכירי המודיעין המצרי, שצפויה להגיע בעוד שעות אחדות לת"א באמצעות מטוס פרטי וזאת במטרה להכריע את הנקודות הנמצאות במחלוקת. כמו כן, המקורות העריכו כי ממשלת ישראל תגלה גמישות לגבי העברת גופתו של ח'דר עדנאן.

המקורות הוסיפו כי המשלחת הביטחונית המצרית תישא עימה מסר מיוחד מנשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, לראש הממשלה נתניהו לפיו הוא יאיץ בנתניהו שלא לפספס את ההזדמנות לעצור את שפיכות הדמים וסיום ההסלמה – על מנת ללכת למו"מ כולל לרגיעה ארוכת טווח במהלך התקופה הקרובה.

אחמד אבו-דקה
אחמד אבו-דקה

מוקדם יותר חיסלו צה"ל ושב"כ את אחמד אבו-דקה, סגנו של ראש המערך הרקטי של הג'יהאד האיסאלמי באזור רפיח. אבו-דקה היה סגנו של עלי ע'אלי, שחוסל לפנות בוקר בתקיפת צה"ל ושב"כ בחאן יונס.  זמן קצר לאחר מכן - מטח כבד לעבר ישראל: אזעקות נשמעו באשקלון, בעוטף עזה וביישובי חבל לכיש והשפלה.

במקביל, צה"ל תקף שני משגרי רקטות מוטמנים, מנהרה התקפית תת-קרקעית ומתחם צבאי של הג'יהאד האסלאמי.  בנוסף, כלי שיט תקף מתחם צבאי שבו ממוקמת עמדה צבאית בשימוש הכוח הימי של הג'יהאד האיסלאמי במרכז רצועת עזה.

גורם מדיני אמר כי "המטרה היא שהג'יהאד יתחנן להפסקת אש. נחליט איך לפעול לפי עוצמת התגובה שלו". מפקד פיקוד דרום, אלוף אליעזר טולדנו, אמר: "יש למצות את פוטנציאל המבצע. מבחינת זה לחסל את בכירי הג'יהאד האיסלאמי". ראש הממשלה בנימין אמר אחרי החיסול: "כל מי שבא לפגוע בנו - דמו בראשו ודמו בראשו גם של סגנו; אנחנו בעיצומה של המערכה".

בהכנת הידיעה השתתפו סיון אלקלק, אלי סניור, אלון בן דוד, אור הלר, מוריה אסרף וולברג, ליאור ורוצלבסקי, אלמוג בוקר, אריאלה שטרנבך, מאיר מרציאנו ולירן הרוני