משרד הבריאות בעזה: הרוג ועשרות פצועים בעימותים סמוך לגבול

כ-6,000 מפגינים הגיעו לגדר המערכת, מאות מהם יידו אבנים והשליכו מטענים לעבר כוחות הביטחון, שהשיבו בירי ובאמצעים לפיזור הפגנות. במקביל, שתי שריפות פרצו בעוטף ככל הנראה מבלוני תבערה

זמן צפייה: 04:08

המתיחות בדרום: צעיר בן 24 נהרג ועשרות נוספים נפצעו בעימותים אתמול (שישי) סמוך לגבול רצועת עזה - כך נמסר ממשרד הבריאות ברצועה. כ-6,000 פלסטינים הפגינו בחמישה מוקדים לאורך גבול רצועת עזה. כמה מאות מהם התקרבו לגדר, יידו אבנים והשליכו מטענים לעבר כוחות צה"ל, שהשיבו בירי ובאמצעים לפיזור הפגנות. במקביל, שתי שריפות פרצו בעוטף עזה, ככל הנראה כתוצאה מבלוני תבערה.

מוקדם יותר, ערך ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, שיחת טלפון ארוכה עם שליח האו"ם למזרח-התיכון, ניקולאי מלאדנוב, כך דווח בביטאון חמאס, "א-רסאלה". כמו כן, דווח כי הנייה דיבר עם מלאדנוב לגבי המאמצים האינטנסיביים המושקעים על מנת שהבנות הרגיעה יבוצעו וסקר בפניו את תוצאות התוקפנות הישראלית האחרונה, כך על פי העיתון, על רצועת עזה. בנוסף, השניים דנו במצב בבתי הכלא הישראליים לאור העיכוב של ישראל בביצוע הדברים שהתחייבה לבצעם במסגרת ההסכם שהתגבש לאחר שביתת האסירים האחרונה.

כתבות נוספות בנושא:

ליברמן בטקס זיכרון: "יש לעבור למדיניות של הכרעה בעזה"

צעיר פלסטיני התקרב לגדר בצפון רצועת עזה: "נורה מאש צה"ל"

לקראת חידוש הפגנות הפלסטינים בגדר הרצועה: דריכות במערכת הביטחון

הפגנות הפלסטינים על הגדר
הפגנות הפלסטינים על הגדר | צילום: פלסטיני

במקביל, אמר בכיר חמאס, אסמאעיל רדואן, כי הארגון עוקב אחר ביצוע הבנות הרגיעה עם ישראל וכי ההפגנות השבועיות בסמוך לגדר המערכת ימשכו עד שיושגו הבנות. בעזה, עדיין נמצאת המשלחת הביטחונית המצרית שהגיעה אמש לרצועה. על רקע ההפגנה השבועית על הגדר, הצפויה להתקיים גם היום, חמאס והג'יהאד האיסלאמי מאיימים כי אם ההבנות שהושגו עם ישראל לאחר הסבב האחרון לא תיושמנה - הפסקת האש תקרוס ותחודש ההסלמה.

אסמאעיל הנייה וניקולאי מלאדנוב, ארכיון
אסמאעיל הנייה וניקולאי מלאדנוב, ארכיון | צילום: חדשות 13

בתוך כך, 135 אלף פלסטינים הגיעו היום לתפילות יום השישי הראשון של רמדאן בהר הבית. 75 אלף מהם מהגדה (לעומת 39 אלף בשנה שעברה). צה"ל נערך בכוחות מתוגברים ופועל בשיתוף השב"כ, המנהל האזרחי, משמר הגבול ומשטרת ישראל על מנת לאפשר את התפילות לצד הגנה שמירת הסדר והביטחון בגזרה. בשלב זה לא התרחשו אירועים חריגים.

פלסטינים באחד המעברים מיהודה ושומרון לירושלים
פלסטינים באחד המעברים מיהודה ושומרון לירושלים | צילום: דובר צה''ל
שריפה, סמוך לאחד היישובים במועצה האזורית שער הנגב
שריפה, סמוך לאחד היישובים במועצה האזורית שער הנגב | צילום: ביטחון שער הנגב
שריפה, סמוך לאחד היישובים במועצה האזורית שער הנגב
שריפה, סמוך לאחד היישובים במועצה האזורית שער הנגב | צילום: ביטחון שער הנגב

אתמול בבוקר הודיעה היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים, כי מרחב הדיג ברצועת עזה יוגדל עד לטווח של 12 מיילים ימיים. "צעד זה - כחלק מהמדיניות האזרחית למניעת הדרדרות הומניטארית ברצועת עזה ומתוך מדיניות המבדילה בין טרור לאוכלוסייה בלתי מעורבת", נמסר, "מימוש הצעד מותנה בכך שהדייגים בעזה יכבדו את ההסכמות. יודגש כי לא תתאפשר חריגה מהטווחים שסוכמו, וכל חריגה תטופל בהתאם על ידי כוחות הביטחון".

ביום רביעי דיווח העיתון אל-אחבאר כי שגריר קטאר במזרח התיכון צפוי להגיע לרצועת עזה כבר בסוף השבוע הקרוב כדי לפקח על תחילת חלוקת כספי המענק הקטארי, שעל חלוקתם הכריז ביום שלישי משרד החוץ של האמירות – כך מפי מקור בחמאס. כזכור, המענק יהיה בגובה 480 מיליון דולר, והוא יכלול גם כספים לרשות הפלסטינית.