"אין אפשרות להימלט": תושבי עוטף עזה חוזרים לשגרה

לאחר כ-36 שעות של אזעקות, שבמסגרתן נורו לעבר ישראל כ-700 רקטות, התעוררו תושבי הדרום להפסקת אש. הסבב הבא, כך הם יודעים, הוא רק עניין של זמן: "חבל שלא גמרנו איתם אחת ולתמיד"

זמן צפייה: 07:51

לאחר יממה וחצי של אזעקות וירי בלתי פוסק מעבר רצועת עזה, תושבי העוטף התחילו היום (שני) לחזור לשגרה. הפעם החזרה לשגרה הגיעה אחרי שנורו משטח הרצועה 700 רקטות, התושבים שהלכו לישון במרחבים המוגנים עם כותרות המלחמה, התעוררו הבוקר לכותרות הפסקת האש. "תודה לאל, חוזרים לשגרה, אבל חבל שזה לא נגמר. היינו גומרים איתם אחת ולתמיד", אמר היום תושב הדרום שניצל את השקט היחסי והשרב הכבד לרחצה בחוף באשדוד.

התושבים מבינים היטב שהסבב הבא, כמו הקודמים לו, הוא רק עניין של זמן, והפעם הוא מגיע עם איום נוסף של ירי טילי נ"ט לעבר עורקי החיים המרכזיים. "אין בכלל אפשרות להימלט, גם אם אתה רוצה", סיפר נהג מיניבוס החי באזור בו פגע אתמול טיל הנ"ט. "גם מקלטים אין פה, שום דבר באזור הזה. זה מאוד מסוכן".

"יעלה 40 מיליון שקל למגן את האזור", אמר חבר הכנסת לשעבר ותושב עוטף עזה, חיים ילין. "משרד האוצר, משרד הביטחון ומשרד התחבורה רבו מי צריך להקצות את התקציב הזה".

עוד בחדשות 13:

נתניהו: "חזרנו למדיניות החיסולים, שינינו את כללי המשחק"

סער נגד נתניהו: "הפסקת האש נעדרת הישגים לישראל"

דיווח פלסטיני: ישראל וחמאס הגיעו להסכם הפסקת אש

זירת נפילה בשדרות
זירת נפילה בשדרות | צילום: דוברות משטרת ישראל

שעות לאחר הפסקת האש בגבול רצועת עזה, ההערכה הרווחת בצה"ל היום היא כי בהיעדר פריצת דרך במישור המדיני או התקדמות במגעים להסדרה עם חמאס – השקט שהושג בדרום יחזיק מעמד שבועות ספורים בלבד.

בשבועות האחרונים הייתה התרעה בדבר כוונת הג'יהאד האסלאמי לבצע פיגוע נגד ישראל, אך ההתרעה ירדה לאחר פיגוע הצליפה שהתרחש בסוף השבוע, בו נפצע בינוני קצין גששים וחיילת נוספת נפצעה קל. בצבא מעריכים כי הג'יהאד נעתר להפסקת האש בין היתר מכיוון שלראשונה מאז צוק איתן, תקף צה"ל עשרות יעדים של הארגון, והרג 11 מאנשיו. לאור תוצאות ההסלמה, סבורים בצה"ל כי הג'יהאד האסלאמי ספג טלטלה קשה לאחר שהאמין לאורך תקופה כי ישראל נמנעת מלתקוף מטרות הארגון.

מניתוח סבב ההסלמה הנוכחי, שזכה לשם "גן סגור", עולה כי חמאס והג'יהאד האסלאמי השקיעו מאמצים אדירים להתגבר על יכולותיה של מערכת כיפת ברזל. כך למשל, אתמול בערב שוגרו במהלך שעה אחת 117 רקטות. רוב השיגורים שיועדו ליפול בשטחים מיושבים יורטו, אך אחת מהן נפלה באשדוד וגרמה למותו של צעיר תושב העיר. סך הכל שוגרו מהרצועה כ-690 רקטות ביממה וחצי, 240 מתוכן יורטו, ו-35 רקטות פגעו בשטחים מיושבים, וגרמו למותם של משה אגדי, פנחס מנחם פשווזמן וזאיד אלחמאמדה. אזרח נוסף, משה פדר, נהרג מפגיעת טיל נ"ט.

ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו בביקור בפיקוד דרום
ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו בביקור בפיקוד דרום | צילום: עמוס בן גרשום לע''מ

שרים שהשתתפו בישיבת הקבינט אמרו לחדשות 13 כי הרמטכ"ל אביב כוכבי וראש השב"כ נדב ארגמן המליצו לקבינט לא להיגרר למבצע רחב בעזה בעיתוי הנוכחי. לדברי השרים, טיעונם המרכזי של היה שבעיתוי הנוכחי חמאס מכתיב את תנאי העימות. השרים ציינו כי המלצתם הייתה לצאת למערכה נגד חמאס רק ביוזמה ישראלית בדומה ל-"עופרת יצוקה", כאשר ישראל היא שקובעת את העיתוי ואת תנאי הפתיחה. בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לדברים. מדובר צה"ל נמסר: ״לא מתייחס לדיונים פנימים עם הדרג המדיני״. מהשב"כ נמסר בתגובה: "לא מתייחסים לנאמר בדיונים סגורים".

אגף המודיעין זיהה את כוונת הג'יהאד האסלאמי לפגוע בתחרות האירוויזיון, בטרם ההסלמה, וזאת כפגיעה תיירותית ותדמיתית בישראל. בסופו של דבר, ההערכה שהעביר אמ"ן לקבינט אמש הייתה כי שילוב של לחץ מצד מצרים וחמאס לצד פגיעת צה"ל במטרות הארגון, יעצור את הירי ויבלום זמנית לפחות את כוונותיו להוציא פיגועים נגד ישראל. הערכה כעת באמ"ן היא שישנה סבירות מוגברת למורתעות ארגוני הטרור המרכזיים ברצועה שמאפשרת מומנטום לקידום ההסדרה.

הכוננות הגבוהה, בעיקר בחיל האוויר ובמערך כיפת ברזל, צפוייה להישמר גם לאורך חודש מאי בו ייערך האירוויזיון בתל אביב, לאחר יום העצמאות הקרוב.

מוקדם יותר היום, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו להקפאת הלחימה מול רצועת עזה ולמתיחות בדרום. "ביומיים האחרונים פגענו בעוצמה רבה בחמאס ובג'יהאד האסלאמי. תקפנו למעלה מ-350 מטרות, פגענו במנהיגי ופעילי טרור והרסנו מגדלי טרור", כתב נתניהו בהודעה לתקשורת. זאת, בצל הביקורת על הפסקת האש.