כ-6,000 פלסטינים הפגינו לאורך גבול עזה; 81 נפצעו

אלפים התקהלו לאורך גדר הגבול, יידו אבנים והשליכו מטענים. צה"ל השיב באמצעים לפיזור הפגנות. מאות פלסטינים התקרבו לגדר וחיבלו בה - כמה חצו לגבול ישראל ולאחר מכן חזרו לשטח עזה

הפגנות בגבול הרצועה

כ-6,000 פלסטינים הפגינו היום (שישי) לאורך גבול רצועת עזה, יידו אבנים והשליכו מטעני חבלה. כמה מאות התקרבו לגדר וחיבלו בה. צה"ל השתמש באמצעים לפיזור הפגנות. משרד הבריאות בעזה מסר כי היום נפצעו בהפרות הסדר 81 בני אדם. במקביל, כמה פלסטינים חצו את הגדר בדרום הרצועה, וכעבור כמה דקות חזרו בחזרה לשטח הרצועה.

"הוועדה הלאומית העליונה לצעדות השיבה ושבירת המצור" מסרה הודעה לרגל נעילת עימותי "צעדות השיבה". דובר הוועדה מסר כי: "הממשל האמריקני שואף לחסל את הסוגיה הפלסטינית באמצעות כספים ממדינות ערב, ההיסטוריה עוד תשפוט את המדינות ששיתפו פעולה עם המזימה הזאת. פלסטין אינה למכירה, והפלסטינים לעולם לא יוותרו על ירושלים והמקומות הקדושים בה גם תמורת מליארדי דולרים". עוד נמסר מהוועדה כי הצעדות ימשיכו באופיין הבלתי-אלים עד להשגת מטרותיהן, הסרת המצור ומימוש זכות השיבה.

מוקדם יותר היום, נשא בכיר תנועת חמאס, אסמאעיל רדואן, נאום במסגרת העימותים בגבול הרצועה. רדואן הבהיר כי חמאס מביע שוב את התנגדותו לפסגה הכלכלית בבחריין, וקרא למדינות ערב ולמדינות האסלאמיות להחרים את הכינוס, שלדבריו מהווה שלב בעסקת המאה ל"חיסול הסוגיה הפלסטינית".

עוד כתבות בנושא >>

הבית הלבן החליט: ישראל לא תוזמן לוועידת בחריין

שר החוץ כץ לחדשות 13: ישראל תשתתף בוועידת בחריין

לקראת ועידת בחריין: שר החוץ כץ ייפגש היום עם גרינבלט בארה"ב

הפגנות בגבול הרצועה
הפגנות בגבול הרצועה

רדואן המשיך וגינה את כלל גילויי הנורמליזציה מול ישראל, ובראש ובראשונה את עסקת המאה. לדבריו, "צעדות השיבה תימשכנה באופיין הבלתי-אלים עד להשגת מטרותיהן, והארגון מזהיר את ישראל מהתמהמהות נוספת בביצוע התחייבויותיה להסרת המצור מעזה". רדואן המשיך ואמר כי "אנו מדגישים בפני האומה הערבית כי אלמלא חמ"ל הפלגים הפלסטיני המשותף ו-'צעדות השיבה', צה"ל היה שואף לפגוע בבירות ערביות".

הוועדה הודיע כי ביום שלישי הבא יערכו בעזה ועידה לאומית ושביתה כוללת במחאה נגד ועידת בחריין, וקראה לציבור לקחת חלק בעימותים שייערכו ביום שישי הבא תחת הסיסמה "ועידת בחריין תיכשל".

שלשום פורסם כי ממלכת בחריין אישרה לראשונה אי פעם לנציגים של שישה כלי תקשורת ישראלים להיכנס לשטחה בשבוע הבא, כדי לסקר את הוועידה שבה יושק החלק הכלכלי של תוכנית השלום של הנשיא טראמפ.

בכירים בממשל האמריקני אמרו כי הבחריינים אישרו את כניסת העיתונאים הישראלים לבקשת יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר. מדובר במהלך חסר תקדים של קידום נורמליזציה עם ישראל.

חמד בן עיסא אל-חליפה, מלך בחריין
חמד בן עיסא אל-חליפה, מלך בחריין | צילום: החדשות 13

שליח ארצות הברית למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, הגיב להחלטה: "יש כאלה שעובדים לשפר את חייהם של ישראלים, פלסטינים ואחרים באזור, ורוצים לראות האם ניתן להגיע לשלום. בחריין היא מדינה כזאת. ארצות הברית מעריכה מאוד את המאמצים של בחריין".

כזכור, הבית הלבן החליט לא להזמין את שר האוצר משה כחלון או נציגים אחרים של ממשלת ישראל לוועידה בבחריין כך אמרו ביום שני לחדשות 13 בכירים בממשל האמריקני. הבכירים האמריקנים טענו כי "במהלך הוועידה נציג את החזון הכלכלי שלנו עבור העם הפלסטיני ולכן אנחנו רוצים להתמקד בהיבט הכלכלי ולא בהיבט המדיני".

יום קודם לכן, עדכן הבית הלבן את לשכת ראש הממשלה בהחלטה. בימים האחרונים, כאשר ישראל המתינה לתשובה אם היא תוזמן, אמר רה"מ נתניהו בדיונים סגורים כי הוא אינו מתכוון לרדוף אחר הזמנה לוועידה. בנוסף, גורם שמעורה בהכנות לוועידה אמר שהבית הלבן יזמין לוועידה כמה אנשי עסקים ישראלים פרטיים. בבית הלבן אישרו את הדברים.

ג'ארד קושנר
ג'ארד קושנר | צילום: רויטרס

מדובר במכה קשה ל"עסקת המאה" של הנשיא טראמפ בכלל ולוועידת בפרט, שתתקיים כעת ללא בכירים ישראלים או פלסטינים. בבעת ההודעה הראשונית על קיום הוועידה, אמרו בכירים בבית הלבן כי ישראל תוזמן להשתתף בה בדרג גבוה. האמריקנים קיוו כי חרף החרם הפלסטיני הם יוכלו לנצל את הוועידה כדי לקדם את היחסים בין ישראל למדינות המפרץ. כעת, הוועידה שהייתה אמורה להיות אירוע היסטורי - הפכה לכינוס לפרוטוקול בלבד.

מלשכת רה"מ נמסר בתגובה: "האמירה הזו על כך שלא נרדוף אחרי האמריקנים לא נאמרה מעולם". גורמים בלשכה אמרו כי "ההחלטה לא להזמין נציגים של ממשלת ישראל לוועידה התקבלה בתיאום בין ישראל לארה"ב". כמו כן, פקיד בכיר הוסיף: "אין לראש הממשלה שום טענות כלפי האמריקנים והוא סומך על שיקול דעתם".