אלפי פלסטינים הפגינו בגבול הרצועה; אחד נהרג

משרד הבריאות בעזה מסר כי 54 פלסטינים נפצעו בהפגנה בגדר. חלק מהמפגינים השליכו רימונים ומטענים, שנענו ע"י חיילי צה"ל בגז מדמיע ובאש צלפים • הרמטכ"ל הגיע לסייר במוקדי ההפגנות

זמן צפייה: 01:17

המתיחות בדרום: כ-6,000 פלסטינים הפגינו היום (שישי) כמדי שבוע בכמה מוקדים בגבול רצועת עזה. חלקם השליכו רימונים מאולתרים ומטענים לעבר חיילי צה"ל, שהגיבו בגז מדמיע ובאש צלפים. משרד הבריאות בעזה מסר כי מפגין אחד נהרג ו-54 נוספים נפצעו.

הרמטכ"ל אביב כוכבי סייר במוקדי ההפגנות בגזרת אוגדת עזה יחד עם מפקד פיקוד הדרום, הרצי הלוי ומפקד אוגדת עזה, אליעזר טולדנו. הרמטכ"ל נפגש עם לוחמי ומפקדי גדודי גולני, הפועלים בגזרה מזה כשלושה חודשים.

הרמטכ''ל אביב כוכבי בסיור במוקדי ההפגנות על גדר הרצועה | צילום: דו''צ

בתום ההפגנה, מסר דובר תנועת "חמאס", חאזם קאסם: "הפגיעה המתמשכת של הכיבוש במפגינים הבלתי אלימים מהווה הפרה בוטה של הדין והנוהג הבין-לאומי. הכיבוש יישא בהשלכות לפשעיו, ועל המתווכים לפעול כדי לאלץ אותו להפסיק את התוקפנות שלו".

בשבוע שעבר הפגינו כ-7,000 פלסטינים בגבול. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 63 פצועים בדרגות פציעה שונות, 32 מהם מירי חי.

ביום שישי לפני כשבועיים שעבר הפגינו כ-9,200 פלסטינים בגבול רצועת עזה, במסגרת ההפגנות השבועיות. המפגינים יידו אבנים לעבר כוחות צה"ל, וכן השליכו לעברם מטענים ובקבוקי תבערה. צה"ל השיב באמצעים לפיזור הפגנות. משרד הבריאות הפלסטיני בעזה דיווח כי 76 מפגינים נפצעו.

הפגנות יום השישי ברצועת עזה | צילום: חדשות 13

בשבוע שעבר נאם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בעצרת הכללית של האו"ם ואמר כי "אנו דוחים את הצהרת החלת הריבונות של נתניהו. אם ממשלה ישראלית כלשהי תבצע צעד כזה - כל ההסכמים ביננו לבין ישראל יהיו מבוטלים. לא משנה אם נתניהו יעשה זאת או מישהו אחר, צעד כזה יביא לביטול ההסכמים". עוד הוסיף אבו מאזן כי "נתניהו סירב לשלוש הזמנות שיזמה רוסיה להיפגש איתנו שוב ולחדש את המו"מ לפתרון שתי המדינות".

כמו כן, הנשיא הפלסטיני הצהיר כי יכריז על בחירות כלליות ברשות הפלסטינית. "ברגע שאשוב מניו יורק לשטחי הרשות הפלסטינית, אכריז מיד על בחירות כלליות בגדה המערבית, ברצועת עזה ובירושלים", אמר.

אבו מאזן פנה לקהילה הבין-לאומית ואמר "מה הייתם עושים אם מישהו היה גוזל מכם את אדמתכם? הגיע הזמן שהקהילה הבינ"ל תיקח אחריות לעצור את התוקפנות וההתעמרות של ישראל. יש ליישם החלטה אחת לפחות שננקטה נגד ישראל במוסד הזה. עלינו להכריז יחדיו על סיום הכיבוש, ולעשות ככל הניתן כדי ליישם זאת בפועל".

מפגין על גבול הרצועה בהפגנת יום שישי | צילום: חדשות 13

"ישראל אינה מכבדת אף הסכם שחתמה עם הרש"פ", המשיך יו"ר הרשות הפלסטינית לתקוף את המדיניות הישראלית,  "אנו מבקשים מכם לחייב אותה לכבד את הדין הבינ"ל. אנו מבקשים מכם למנוע ממנה לגרש תושבים מבתים, להרוס בתי אזרחים, ולפרסם חוקים גזעניים כמו חוק הלאום - המבחין בין אזרחים במדינה על סמך הגזע, הלאום והדת שלהם".

אבו מאזן התייחס גם להכרה האמריקנית בירושלים בירת ישראל ואמר כי בצעד הזה היא "פגעה ברגשות העם הפלסטיני וברגשות של מיליוני מוסלמים. ירושלים, למרות כל הצעדים הללו, תמשיך להיות הבירה הנצחית של העם הפלסטיני". לסיכום הוא שיבח את השהידים והאסירים של העם הפלסטיני ואמר: "אנו נמשיך להגן על זכויותיהם כפי שעשינו עד כה. אנו נמשיך לשלם את הקצבאות שלהם עד הגרוש האחרון שלנו".