"חמאס מתנער מהתקריות בגדר - וחושש שיביאו למבצע צבאי"

גורמים בארגון אמרו לעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" כי ניסיונות החדירה הן יוזמות פרטיות של פעילים, שלא קיבלו אישור מהנהגת חמאס. "איש אינו מעוניין במלחמה בעת הזו, פועלים לריסון השטח"

זמן צפייה: 01:21

העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" פרסם הבוקר (שני) מפי גורמים בחמאס כי הפעולות האחרונות נגד ישראל היו יוזמות פרטיות של חלק מהפעילים, ואינן משקפות הנחיות או אישור של הנהגת הארגון. עוד הדגישו הגורמים כי בשיח הפנים פלסטיני קיים חשש שפעולות אלה יובילו למלחמה נרחבת בעזה - שאיש אינו מעוניין בה, והוסיפו כי הנהגת הארגון מנסה לרסן את המהומות במטרה לשמור על היציבות.

עוד מסרו הגורמים כי הסיבות שעומדות מאחורי פעולות אלה הן "המצב ההומניטרי הקשה ממנו סובלת רצועת עזה, יחד עם התוקפנות הישראלית הנמשכת נגד הפלסטינים בגדה ובירושלים, והפריצות החוזרות ונשנות למסגד אל-אקצא".

בתוך כך, חבר הפתח חאתם עבד אל-קאדר מסר לסוכנות הידיעות דוניא אל-וטן כי על הזרוע הצבאית של הארגון, גדודי חללי אל-אקצא, לחזור לפעילות צבאית. אל-קאדר הוסיף כי ברצועת עזה ישנם פעילים צבאיים של הארגון, שצריכים לפעול באופן מאוחד ובהתאם לנסיבות.

עוד בחדשות 13:

חמאס רוצה להזכיר: הסדרה עם ישראל תגיע דרך עימות • פרשנות

הערכה בישראל: חמאס לא אחראי לירי הרקטות ולניסיונות החדירה

רה"מ: "אם נידרש נצא למערכה רחבה"; תיעוד ניסיון חדירת המחבלים

מפגינים פלסטינים בסמוך לגבול רצועת עזה
מפגינים פלסטינים בסמוך לגבול רצועת עזה | צילום: חדשות 13

גם בישראל, ההערכה במערכת הביטחון היא כי חמאס אינו עומד מאחורי הפעולות האלה. ארגון הטרור אמנם מדרבן את הנוער הפלסטיני לבצע פיגועים ביו"ש, אך הפעולות האחרונות ברצועה נעשו בניגוד לרצונו - ולא בעידודו. חוליית המחבלים שניסתה לחדור אמש לישראל הייתה מעורבת, היו בה איש פתח, איש ג'יהאד אסלאמי ואיש חמאס - כאשר הסיכוי שחמאס לקח חלק בפעולה משותפת עם הפתח הוא אפסי.

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה אף ניסה להרחיק עצמו מהאירוע, וכינה את חברי החולייה "נוער זועם". החיבור בין היאוש בעזה עם התחושה שחמאס לא באמת מוביל  ג'יהאד נגד ישראל, דוחפת צעירים פלסטינים לבצע פעולות כאלו. למרות שהיו שמונה הרוגים בעזה בשבועיים האחרונים, חמאס לא מדבר על נקמה, אלא על חזרה להסדרה מול ישראל. מסיבה זו בחרה ישראל בתגובה מאוד מדודה - להכיל את האירוע ולא ללכת לעימות.

המחבלים שנהרגו בתקרית בגבול רצועת עזה
המחבלים שנהרגו בתקרית בגבול רצועת עזה

אתמול פרסם צה"ל תיעוד מהתקרית בגבול הרצועה, שבה לפי דיווחים פלסטיניים חוסלו שלושה מחבלים חמושים שניסו לחדור לשטח ישראל. החוליה, שככל הנראה מנתה חמישה פלסטינים, הגיעה מאזור בית חאנון ולאחר שזוהתה מתקרבת לגדר, מסוקי קרב וטנקים ירו לעברה - ומנעו מחבריה לחדור. לא היו נפגעים בקרב כוחות צה"ל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להסלמה האחרונה, ואמר כי "שמעתי אמירות לפיהן נמנע מפעולה רחבה בעזה בגלל שיקולי בחירות, זה לא נכון. כל מי שמכיר אותי יודע שהשיקולים שלי ענייניים, ואם נידרש אנחנו נצא למערכה רחבה בלי קשר לבחירות - עם בחירות או בלי בחירות".