היערכות לקראת הפרות סדר בדרום; מרחב הדיג הוגדל

שבוע לאחר ההסלמה בעזה, במערכת הביטחון נערכים להפגנות על הגדר, כשבמקביל מנסה המשלחת המצרית להגיע להסכם ארוך טווח בין הצדדים. כחלק מההבנות, מרחב הדיג יוגדל ל-12 מיילים ימיים

זמן צפייה: 01:11

בעוטף עזה ממתינים היום (שישי) בדריכות להפגנות הפלסטינים בגבול רצועת עזה הנערכות מדי יום שישי, בצל ההסלמה מתחילת השבוע. בצה"ל נערכים להפרות הסדר הצפויות בכוחות גדולים מאוד של טנקים ולוחמי חי"ר, שהתפרסו לאורך הגבול.

הבוקר הודיעה היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים, כי מרחב הדיג ברצועת עזה יוגדל עד לטווח של 12 מיילים ימיים. "צעד זה - כחלק מהמדיניות האזרחית למניעת הדרדרות הומניטארית ברצועת עזה ומתוך מדיניות המבדילה בין טרור לאוכלוסייה בלתי מעורבת", נמסר, "מימוש הצעד מותנה בכך שהדייגים בעזה יכבדו את ההסכמות. יודגש כי לא תתאפשר חריגה מהטווחים שסוכמו, וכל חריגה תטופל בהתאם על ידי כוחות הביטחון".

גם בעוטף עזה. מטס חיל האוויר
גם בעוטף עזה. מטס חיל האוויר | צילום: חיל האוויר, טוויטר

המשלחת המצרית הגיעה אמש לרצועת עזה, וביום ראשון השגריר הקטארי, מוחמד אל-עמאדי,  צפוי להיכנס לרצועה עם הכסף לו מצפים התושבים.

העיתון אל-אחבאר דיווח ביום רביעי כי שגריר קטאר במזרח התיכון צפוי להגיע לרצועת עזה כבר בסוף השבוע הקרוב כדי לפקח על תחילת חלוקת כספי המענק הקטארי, שעל חלוקתם הכריז ביום שלישי משרד החוץ של האמירות – כך מפי מקור בחמאס. כזכור, המענק יהיה בגובה 480 מיליון דולר, והוא יכלול גם כספים לרשות הפלסטינית.

תיעוד הפצצות חיל האוויר בעזה
תיעוד הפצצות חיל האוויר בעזה | צילום: החדשות 13

עוד דווח באל-אחבאר כי הפלגים ברצועה העבירו מסר לישראל, לפיו בכוונתם להסלים את המצב בדרום פעם נוספת, במידה וישראל לא תעמוד בהבטחותיה, כפי שסוכם במהלך הסכם הרגיעה.

"למרות ההערכה של פלגי ההתנגדות, לפיה בישראל לא רוצים להיכנס למערכה רחבת היקף בתקופה הזו, החליטו בהנהגת הפלגים להמשיך בכוננות", מסר המקור לעיתון. "זאת, מחשש שישראל תרצה לפגוע בבכירי הפלגים ברצועה במטרה לשקם את דעת הקהל הישראלית לאחר סיום הסבב האחרון".

"הגל החדש הולך להיות גדול וחזק יותר", הוסיף המקור בחמאס. "תגובה על חיסולי בכירים ברצועה תביא לירי כבד לאזור מרכז ישראל ותל אביב" . עוד ציין המקור כי הפלגים יעשו במקרה הצורך שימוש בכלים צבאיים נוספים.

כזכור, בשבוע שעבר קצין גששים נפצע בינוני לאחר שנפגע ברגלו מירי צלף בגבול רצועת עזה. מסוק הוקפץ למקום ופינה אותו לבית החולים סורוקה בבאר שבע. כמו כן, חיילת נפצעה באורח קל מרסיסים ופונתה על ידי אמבולנס צבאי לבית החולים סורוקה גם כן.

רקטה שנפלה סמוך לבית ביישוב אשכול | צילום: דוברות אשכול

חמאס פרסם הודעה רשמית שבה הטיל על ישראל את מלוא האחריות להשלכות של ההסלמה הנוכחית, שלדברי הארגון נבעו מהפגיעות במפגינים הבלתי אלימים ובפעיליו. בהודעה נמסר כי "לא נאפשר לישראל להמשיך לפגוע בעם הפלסטיני ולהטיל עליו מצור, וננצל את כל האמצעים והרצון שברשותנו כדי להגן על העם הפלסטיני ולבלום את התוקפנות". פלוגות אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, איימה גם היא בהודעה רשמית על ישראל בה נכתב כי "לוחמיה מוכנים לכלל התרחישים".

פחות מיממה אחרי התקרית, פרץ סבב הלחימה שבמהלכו נורו כ-700 רקטות לעבר ישובים הדרום, וארבעה אזרחים נהרגו. כמו כן, ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז על "מצב מיוחד בעורף" ברדיוס של עד 40 ק"מ מרצועת עזה למשך 48 שעות לראשונה מאז מבצע "צוק איתן".