בעקבות הפרחת בלוני התבערה: ישראל סוגרת את מעבר כרם שלום

מתפ"ש הודיע כי בתום התייעצויות ביטחוניות, הוחלט כי החל ממחר בבוקר המעבר ייסגר, למעט לצורך העברת ציוד הומניטרי ודלקים. זאת, לאחר שהיום נרשמו למעלה מ-20 שריפות בעוטף עזה

זמן צפייה: 01:43

המתיחות בדרום: מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) הודיע הערב (שני) כי בעקבות המשך הפרחת בלוני התבערה מרצועת עזה לעבר ישראל, הוחלט על סגירת מעבר כרם שלום - למעט ציוד הומניטארי ודלקים. המעבר ייסגר ממחר. ההחלטה התקבלה בעקבות חידוש טרור הבלונים, שגרם במהלך היום ללמעלה מ-20 שריפות ביישובי הדרום. מדובר בשיא במספר השריפות מאז התחדש טרור הבלונים.

בתוך כך, מקורות בעזה מסרו היום לעיתון הלונדוני "אל-ערבי אל-ג'דיד" כי חמאס דוחף ל"הסלמה מוגבלת", שלא תחרוג מאזור הגבול עם ישראל ולא תביא למלחמה, אם ישראל "תמשיך להכשיל את הגעת הסיוע הכספי וההומניטארי לרצועת עזה". לדברי הגורמים, חמאס הטילה על ישראל את האחריות על הזנחת הבנות הרגיעה. בנוסף, כחלק מההסלמה הפלגים הפלסטינים יחזירו לפעילות את הפגנות הליליות על הגדר.

לכתבות נוספות בנושא >> 

מהבוקר: 20 שריפות מבלוני תבערה; ראשי הרשויות: "דורשים מענה"

אירוע ביטחוני בדרום: ירי בוצע מעזה; העבודות על הגדר הופסקו

שריפה בשמורת הטבע בארי שבעוטף עזה כתוצאה מבלון תבערה
שריפה בשמורת הטבע בארי שבעוטף עזה כתוצאה מבלון תבערה | צילום: רשות הטבע והגנים

מוקדם יותר היום, חמאס ביצע ניסוי ושיגר מטח של שמונה רקטות, ככל הנראה ארוכות טווח, לעבר הים. פורום ראשי הרשויות עוטף עזה ושדרות ציינו כי "התופעה ממחישה את המחיר הכבד שמשלמים תושבי עוטף עזה ושדרות, בהיעדר פיתרון לעימות עם ארגוני הטרור בעזה. השגרה שלנו מופרת שוב ושוב, על ידי פיצוצים מחרישי אוזניים, שריפות וירי רקטי על בסיס קבוע ומתמשך. כל אלו, בעיצומו של משבר בריאותי וכלכלי, שגם הוא נותן את אותותיו באזור. אנו דורשים מממשלת ישראל לשים את המחלוקות בצד ולהעמיד מענה בטחוני קבוע לעשרות אלפי תושבי עוטף עזה ושדרות".

בתוך כך, גורמים פלסטינים אישרו היום לעיתון אלקודס הפלסטיני כי ישנם מגעים בין הנהגת החמאס ובכירים בקטאר במטרה לחדש את המענק הקטארי, שצפוי להסתיים בסוף החודש הבא, למשך חצי שנה נוספת - או שנה בהערכה מקסימלית. הגורמים העריכו כי קטר תסכים למענק, אך ישנן חששות, בשל הסיוע הדחוף אותו נתנה ללבנון, שהוא לא יחודש.

הגורמים התייחסו גם לחידוש שיגור בלוני התבערה ואמרו כי זה לא קשור למענק הקטארי באופן ישיר, אלא לכך שישראל איננה מחויבת להסכם הקשור בביצוע הפרויקטים ברצועה כמו הקמת בית חולים שדה, הגדלת החומרים שנכנסים לרצועה דרך מעבר כרם שלום, הגדלת משאיות הייצוא והיתר להכנסת חומרים. כמו כן, הגורמים שללו את האפשרות שתהיה הסלמה חדשה ברצועת עזה למרות "המסרים החמים" המוחלפים בין הצדדים כמו שיגורי בלוני התבערה, והתגובה הישראלית בהפצצות עמדות תצפית של החמאס.