גל תקיפות נרחב ברצועה; נמשכים המטחים לעבר העוטף

חיל האוויר ממשיך לתקוף יעדי טרור של הג'יהאד האסלאמי בעזה • פיקוד העורף הנחה: ניתן לקיים מחר לימודים בגוש דן ובשפלה • אזעקות צבע אדום נשמעו בעוטף במהלך הערב

זמן צפייה: 03:58

החיסול ומתקפת הרקטות: דובר צה"ל מסר חיל האוויר תקף הלילה (רביעי) יעדי טרור של הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה. בין המטרות שהותקפו על ידי צה"ל עמדות שיגור רקטות תת קרקעיות, עמדת שיגור עילית, תשתית טרור תת קרקעית וחמ"לים צבאיים של הארגון. עוד נמסר כי מוקדם יותר הערב כלי טיס של צה"ל תקף שלושה פעילי טרור בצפון הרצועה. זאת, לאחר ששיגרו רקטות משטח רצועת עזה לישראל.

מוקדם יותר היום חיל האוויר תקף יעדי טרור נוספים של הג'יהאד האסלאמי בעזה, ובתקשורת הפלסטינית דווח על פגיעה בבית בדרום הרצועה. בתוך כך, נמשך הירי לעבר יישובי עוטף עזה ואזעקות צבע אדום נשמעו במהלך השעות האחרונות.

במהלך היום תקף צה"ל פעילי טרור של הארגון, שעסקו בהכנה לשיגור רקטות. נוסף על כך, כלי טיס וטנקים תקפו מספר יעדים של ארגון הטרור, בהם מתחם אימונים, גם של הכוח הימי, עמדות תצפית ואתרים תת-קרקעיים ששימשו לאחסון, ייצור אמצעי לחימה וירי רקטות. כמו כן, הותקפו פירי מנהרת טרור התקפית בצפון הרצועה ובמרכזה. עד כה דיווח משרד הבריאות הפלסטיני על עשרה הרוגים ו-25 פצועים מתקיפות צה"ל, בהם בכיר הג'יהאד בהאא אבו אל-עטא שחיסולו הביא להסלמה.

גורמים פלסטינים דיווחו כי ישראל העבירה מסרים לחמאס דרך מצרים, לפיהם היא אינה רוצה הסלמה, אבל אם בעזה לא יכילו את האירוע - ישראל מוכנה למבצע צבאי גדול, ולא תהסס לבצע חיסולים ממוקדים של בכירי הזרועות הצבאיות של חמאס והג’יהאד במקרה של מלחמה.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

למרות החיסול: הסכנה האמיתית ברצועת עזה – עדיין כאן • פרשנות

ראש המל"ל עדכן בקבינט: חמאס אמר למצרים שאינו מעוניין בהסלמה

ליברמן: "נתניהו מנע את חיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי לפני שנה"

פעילי הג'יהאד האסלאמי שנהרגו בתקיפות צה''ל
פעילי הג'יהאד האסלאמי שנהרגו בתקיפות צה''ל | צילום: חדשות 13

ההנחה היא שהג'יהאד האסלאמי עדיין לא הראה את כל יכולותיו, וייתכן שהסיבה לכך היא שהארגון עדיין שרוי במבוכה מהחיסול. עם זאת, הוא מחזיק בטילים שיכולים להגיע עד המרכז ואף מעבר לכך - ובמערכת הביטחון שומרים על דריכות.

במקביל פיקוד העורף הנחה כי ניתן לקיים מחר לימודים בגוש דן ובשפלה, לאחר שראשי רשויות רבים בדרום ובמרכז הארץ הודיעו על ביטול הלימודים מחר. חשוב לציין כי מחר בשעה 06:00 בבוקר תיערך הערכת מצב מחודשת בפיקוד העורף, שבה יוחלט סופית אם לבטל את הפעילות במוסדות החינוך.

שוטרי משטרת ישראל מפנים חלקי רקטה שנחתו בשטח ישראל
שוטרי משטרת ישראל מפנים חלקי רקטה שנחתו בשטח ישראל | צילום: דוברות המשטרה

סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס גינה את ירי הרקטות, וכתב בעמוד הטוויטר שלו כי "ארצות הברית מגנה את מטח הטילים על אזרחים ישראלים. זה ברור שחמאס והג'יהאד האסלאמי מעדיפים אלימות על פני שיפור חייהם של תושבי רצועת עזה. אמריקה עומדת מאחורי זכותה של ישראל להגן על עצמה".

גם סגן נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ו ביידן גינה את ירי הטילים ואמר כי "לישראל זכות להתגונן מפני איומי טרור. אי אפשר לסבול שאזרחים ישראלים יחיו את חייהם תחת הפחד המתמיד מהתקפות טילים. זו הסיבה שהממשל האמריקני תמך במערכת כיפת ברזל".

בתוך כך, מקור דיפלומטי מסר כי שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, יצא בדחיפות לשיחות בקהיר בניסיון לבלום את ההסלמה ברצועה. על פי המקור, "האו"ם היה מעורב במשך כל היום בניסיונות להחזיר את הרגיעה. המצב מסובך מאוד והסכנה להסלמה נוספת חמורה מאוד - המטרה היא למנוע הסלמה".

בנימין נתניהו בהערכת מצב ביטחונית עם שר הביטחון, הרמטכ''ל, ראש השב''כ, ר' המל''ל ובכירי מערכת הביטחון, בקריה בת''א
בנימין נתניהו בהערכת מצב ביטחונית עם שר הביטחון, הרמטכ''ל, ראש השב''כ, ר' המל''ל ובכירי מערכת הביטחון, בקריה בת''א | צילום: חיים צח

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב עם יו"ר ועדת החוץ והביטחון גבי אשכנזי ושוחח איתו על המצב הביטחוני. פגישתם התקיימה בקריה בנוכחות המזכיר הצבאי תא"ל אבי בלוט. מוקדם יותר קיים נתניהו בקריה הערכת מצב עם שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירים נוספים במערכת הביטחון. זאת, לאחר הערכת מצב שקיים שר הביטחון עם הרמטכ"ל. השר קיבל דיווחים מעודכנים בהתאם להתפתחויות המבצעיות לאורך היום.

אבו חמזה, דובר הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, הצהיר: "אנו מטילים על האויב את האחריות המלאה על הפעולה הטיפשית הזו, ומדגישים כי השעות הקרובות יוסיפו כותרת חדשה לסדרת התבוסות של ראש הממשלה הטיפש. זה רק יוסיף עוד הרס לציונים. לא נתיר בשום אופן לחזור למדיניות החיסולים. אנחנו נתרגם זאת בשטח ובאופן צבאי, והאויב יראה את תוצאות חיסול המפקדים של ההתנגדות".

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-20191112-1706' autoplay='0' credit='' desc='צילום פלסטיני: צה"ל תקף בבית חאנון' kid='1_zke608k8' duration='39'']

עד כה שוגרו יותר מ-190 רקטות לעברי שטחי המדינה בכמה מטחים שונים בעקבות חיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי הלילה על ידי צה"ל. מתוכן, יירטו לוחמי כיפת ברזל עשרות שיגורים, ויותר מחצי נפלו בשטחים פתוחים. רקטות נורו לעבר תל אביב, מודיעין, חולון, ראשון לציון, אשדוד, גדרה, אשקלון, שדרות, ויישובים רבים נוספים במרכז ובדרום. מהבוקר גוייסו מאות חיילי מילואים, שמשתייכים למערך כיפת ברזל, לפיקוד העורף ולאגף המודיעין.

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-20191112-1851' autoplay='0' credit='הערכות המצב שהתקיימו במהלך היום' desc='דובר צה"ל' kid='1_nn9u1hf3' duration='18'']

בשל המצב, שר הביטחון, נפתלי בנט, הכריז על מצב מיוחד בעורף - ביישובים שנמצאים בטווח שבין 80-0 ק"מ מרצועת עזה. ההכרזה תקפה ל-48 שעות, אלא אם תבוטל לפני כן על ידי הממשלה או על ידי השר, שאף יכול להאריך את תוקפה של ההכרזה באישור הממשלה על ידי משאל טלפוני בין השרים. בנוסף על כך, גוייסו מאות חיילי מילואים של כיפת ברזל, אמ"ן ופקע"ר מאז הבוקר.

ביישובי הדרום בירכו על הכרזת המצב המיוחד בעורף. "צעד ראשון מבורך להסדרת הנושא, שינוי מגמה מבורך", הסביר ראש המועצה האזורית בני שמעון, ניר זמיר. "היישובים שנמצאים ב'עוטף של העוטף' סובלים מקיפוח רב שנים מהמדינה, החל מחוסר במיגון ראוי ועד לאי מתן מענה כלכלי בצורת פיצוי. לאחר צוק איתן, העסקים המקומיים לא קיבלו פיצויים על ההפסדים הקשים שלהם וההתנהלות הותירה תושבים בדרום חסרי אונים".

שר הביטחון נפתלי בנט עם סגנו אבי דיכטר
שר הביטחון נפתלי בנט עם סגנו אבי דיכטר | צילום: חדשות 13

"זה ממלא תקווה לראות התייחסות משמעותית שכזו גם ליישובים שעוטפים את עוטף עזה וסובלים מהרגע הראשון של כל מתיחות ביטחונית בעזה עד הרגע האחרון, אך זו רק ההתחלה ויש עוד עבודת מטה רבה על מנת לייצר התייחסות ביטחונית ראויה לאזור", המשיך זמיר. "נמשיך לפעול יחד עם הרשויות וכל הגופים הרלוונטיים למען תושבנו ולמען החזרת שגרת חייהם הנורמלית. עם רגיעת המצב הביטחוני, נשמח לקיים בפגישה של ראשי הרשויות בדרום עם שר הביטחון הנכנס וצוות משרדו על מנת לקדם נושא חשוב זה".

בכיר הג'יהאד האסלאמי, בהאא אבו אל-עטא, שחוסל ברצועת עזה
בכיר הג'יהאד האסלאמי, בהאא אבו אל-עטא, שחוסל ברצועת עזה | צילום: חדשות 13

מוקדם יותר היום זוהתה פגיעה ישירה בבית במועצה אזורית אשכול, ונפילה במפעל באזור תעשייה בשדרות שגרמה לשריפה. בשעות הבוקר נפלו שתי רקטות בחצרות בתים בעיר - אין נפגעים אך נגרם נזק. באשקלון, ביישוב במועצה האזורית שדות נגב, באשדוד ובנתיבות זוהו גם כן פגיעות ישירות ללא נפגעים בגוף.

עד כה 46 בני אדם נפצעו קל, ביניהם שני גברים בני 30 ו-55 שנפגעו מרסיסים. 23 בני אדם נפצעו מחבלות בדרך למרחב המוגן ו-21 בני אדם נפגעי חרדה. ילדה בת שמונה מחולון התמוטטה בביתה במהלך אזעקה שנשמעה הבוקר ונפגעה קשה. היא פונתה לבית החולים וולפסון, וכעת מצבה יציב והיא מונשמת ומטופלת בטיפול נמרץ.

הבית שנפגע מפגיעת רקטה בנתיבות
הבית שנפגע מפגיעת רקטה בנתיבות | צילום: אבי אלון

מאות משפחות עזבו את המועצה האזורית שער הנגב בעקבות המצב הביטחוני. אלה אחוזי היציאה של העוזבים, מתוך כלל התושבים בכל יישוב: נחל עוז - 11%, כפר עזה - 22%, ארז - 22%, ניר עם - 23%, גבים - 27% ודורות - 13%. במפלסים, אור הנר, רוחמה, יכיני וברור חיל עזבו תושבים בודדים.

בית בנתיבות בנפגע מפגיעת רקטה
בית בנתיבות בנפגע מפגיעת רקטה | צילום: חדשות 13