בעקבות הירי על שדרות: צה"ל תקף ברצועת עזה • תיעוד

דובר צה"ל אישר כי חיל האוויר הפציץ מוצבים ומטרות חמאס ברצועה, כתגובה לפגיעת הרקטה בישיבה בעיר אמש. ככל הנראה לא היו נפגעים פלסטינים בתקיפות • כוחות הביטחון נערכים להפרות הסדר בגדר

זמן צפייה: 01:15

המתיחות בדרום: חיל האוויר תקף הלילה (שישי) מוצבים ומטרות של חמאס בעזה. זאת, בתגובה לירי הרקטה לעבר ישראל אמש, שפגעה בישיבה בשדרות. כזכור, למבנה נגרם נזק, אך הרקטה נבלמה על ידי קורה והתלמידים ששהו באותה שעה במקום לא נפגעו.

"הותקפו מספר יעדי טרור, בהם תשתיות טרור במתחמים צבאיים וכן מתחם צבאי של הכוח הימי של ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה", מסר דובר צה"ל. "נמשיך לפעול נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל. צה"ל רואה בחמאס אחראי על כל הנעשה ברצועת עזה וממנה". הלימודים במוסדות החינוך בעוטף מתקיימים היום כרגיל, ואין הנחיות מיוחדות לתושבים.

בתוך כך, כוחות הביטחון נערכים הבוקר להפרות סדר אלימות בגבול הרצועה, במסגרת הפגנות יום שישי. קיים חשש בקרב צה"ל כי הפרות הסדר יהיו אלימות, אך במערכת הביטחון סוברים שחמאס אינו בהכרח מעוניין בהסלמה.

עוד בחדשות 13:

גנץ על הירי לשדרות: "יש לשים את בכירי חמאס על הכוונת"

נס בשדרות: רקטה פגעה בישיבה – ונבלמה על ידי קורת המבנה

לראשונה מאז הפסקת האש: בלוני נפץ הופרחו לעבר עוטף עזה

תקיפת צה''ל ברצועה בתגובה לירי לשדרות
תקיפת צה''ל ברצועה בתגובה לירי לשדרות | צילום: דובר צה''ל

כאמור, אמש נורתה רקטה מרצועת עזה ופגעה ישירות בישיבה בעיר שדרות. לא היו נפגעים אך נגרם נזק למבנה. אזעקת צבע אדום הופעלה בעיר ובמועצה האזורית שער הנגב, וצה"ל מסר כי זוהה שיגור אחד משטח הרצועה. ככל הנראה, הרקטה שוגרה מאזור בית חנון שבצפון עזה. הלימודים בעוטף עזה צפויים להתקיים כרגיל.

הרקטה פגעה בקורה של המבנה, שלמעשה בלמה את הפגיעה בתלמידים שהיו בפנים. המשטרה הודיעה כי היא סיימה את הטיפול בזירת הנפילה, וכי חבלנים וידאו כי לא קיימת סכנה נוספת במקום.

[brightcove_iframe video_id='news-politics-20190614-0812' autoplay='0' credit='' desc='ההרס ברצועה כתוצאה מתקיפת צה"ל' kid='1_ee8ogr9t' duration='35'']

הרב משה זאב פיזם, שליח חב"ד בשדרות, סיפר: "ישבנו במבנה הסמוך בבית חב"ד, היינו עסוקים בשיעור תורה ובאמצע השיעור הייתה אזעקת צבע אדום, ותוך שניות פיצוץ אדיר, חזק, שהקפיץ את כולנו. רגע אחרי זה הבנו שאנחנו חיים. הטיל פגע במבנה של ישיבת ההסדר הסמוכה לבית חב"ד. היה נס גדול, יש רק נזק במבנה ואין נזק לאף אחד בגוף ובנפש". אשר פיזם, שהיה בתוך בניין הישיבה, סיפר: "היינו בשיעור שבועי, שמענו צבע אדום ואז פיצוץ אדיר, יצאנו וראינו נזק גדול במקום. זה תמיד מפחיד ,זה לא יכול להימשך ככה. חייבים להביא שקט".

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הגיב לירי על הישיבה ואמר: "כשמתעסקים בדייגים והעברת פרוטקשן מקטאר לא פותרים את המשבר בעוטף ואת התוצאה רואים בשטח. אז מה עושים אחרת? ראשית תוקפים בעוצמה רבה וחסרת תקדים. שמים את הכוונת על בכירי חמאס. יוזמים הפסקת אש בתיווך בינלאומי ולא נותנים לחמאס להכתיב אותה".

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-20190613-2312' autoplay='0' credit='' desc='הרב משה זאב פיזם, שהיה בסמוך לזירת פגיעת הרקטה' kid='1_z3b5l8m4' duration='55'']

"אחר כך מנצלים את השקט ליוזמה מדינית עם מנופים כלכליים - פרויקטים של התפלת מים וחשמל ותעסוקה של אלפי פועלים ועובדי הייטק בישראל וברמאללה, שיהיו תלויים בשמירה על השקט. אנחנו מחויבים לעשות הכל כדי להחזיר את היוזמה לידינו ואת השקט ואורחות החיים לתושבי הנגב המערבי". את הדברים כתב גנץ בחשבון הפייסבוק שלו.

בלילה שבין רביעי לחמישי נורתה רקטה לעבר המועצה האזורית אשכול, סמוך ליישוב נירים, ויורטה על ידי כיפת ברזל. בעקבות זאת מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מנהרת טרור של חמאס בדרום הרצועה. זאת, לאחר שאמש צה"ל ביטל את מרחב הדיג ברצועה, בעקבות הפרחת בלוני הנפץ והתבערה לעבר יישובי העוטף.

ביום רביעי הופרחו שני בלוני נפץ מרצועת עזה לעבר שטח ישראל והתפוצצו מעל אחד היישובים במועצה אזורית אשכול. זאת, בפעם הראשונה מאז הפסקת האש. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק באירועים. גם הפרחת בלוני התבערה מהרצועה נמשכו – כאשר פרצו שמונה שריפות בעוטף, ומתחילת השבוע היו כ-20 דליקות. ביום שלישי שוגרו תשעה בלוני תבערה לעבר יישובי הדרום, ובעקבות זאת צה"ל הודיע על צמצום מרחב הדיג ברצועה לטווח של עד שישה מיילים ימיים, ובהמשך כאמור, החליט לסגור לחלוטין את מרחב הדיג.