לאחר יום מתוח: ההבנות מול חמאס ייכנסו לתוקף בתוך 24 שעות

בעזה הסבירו כי הסיבה להמשך ההתפרעויות בדרום היא "מרחק הבלימה" - לדבריהם, לוקח זמן עד שהפקודה להפסיק את האש מגיעה לכלל המתפרעים. בארגון הטרור מבטיחים - עד מחר בערב ההבנות ייושמו

זמן צפייה: 05:46

המתיחות בדרום: במהלך היום (שישי) פרצו בעוטף עזה 14 שריפות, ומהומות אלימות נערכו לאורך גדר הרצועה - חרף הבנות הרגיעה שסוכמו עם חמאס. בעזה הסבירו למצרים כי הסיבה להמשך המתיחות נעוצה ב"מרחק הבלימה" - לוקח זמן עד שהפקודה של חמאס מתפשטת ומגיעה עד אחרון המתפרעים, המפריחים בלונים מהרצועה. ארגון הטרור הבטיח כי בתוך 24 שעות הפרחת הבלונים תיפסק, וההבנות ייכנסו לתוקף.

מבחינת חמאס מדובר בהישג - הפסקת טרור הבלונים היא מחיר קטן שהם משלמים, בתמורה לקבלת הכסף הקטארי והכנסת הדלקים לרצועה. ארגון הטרור לא מעוניין כרגע בהסלמה רחבה, כיוון שאין לו סיבה לכך.

עם זאת, יש לזכור כי לא מדובר בהסכם אלא בהבנות שבריריות -  שיכולות להתפוגג בכל רגע, כפי שכבר קרה בעבר.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

"50 פצועים בהפגנות בגדר הרצועה"; מהבוקר – 14 שריפות בעוטף

חרף הסכם הרגיעה עם חמאס: שש שריפות פרצו בעוטף עזה

גנץ בעוטף עזה: "נתניהו ממלא בהליום את בלוני האש של חמאס"

אישה פלסטינית מפגינה בגבול רצועת עזה
אישה פלסטינית מפגינה בגבול רצועת עזה | צילום: החדשות 13

מוקדם יותר היום, דיווח משרד הבריאות בעזה כי 50 פלסטינים נפצעו במהלך הפרות הסדר השבועיות בגבול רצועת עזה - 19 מהם כתוצאה מירי צה"ל. כ-7,000 בני אדם השתתפו בהפגנות, שנערכות בחמישה מוקדים לאורך הגבול. 14 שריפות פרצו בעוטף עזה מאז הבוקר כתוצאה מבלוני תבערה. זאת, חרף הסכם הרגיעה שהושג עם חמאס.

המפגינים בגבול יידו אבנים, השליכו מטענים וניסו לחבל בגדר, וצה"ל בתגובה השתמש באמצעים לפיזור הפגנות. אחד מבקבוקי התבערה פגע בג'יפ צה"ל, שעלה באש.

התפרעויות בעזה
התפרעויות בעזה

גדי ירקוני, ראש מועצת אשכול, אמר בתגובה לשריפות כי "חבל שזו ההסדרה ושככה החיים שלנו. מגיע לנו כמו כל עם ישראל לגור בשקט ולדעת לאן אנו הולכים".

מוקדם יותר, אותר בשטח קיבוץ צאלים מטען מחובר לצרור בלונים גדול. המטען היה מוסווה בתוך כריכת ספר בעברית. "ההנחה היא שהמטרה הייתה שהוא יתנתק מהבלונים וייראה כספר בעברית תמים למראה", מסרה המועצה האזורית אשכול.

מטען מחובר לצרור בלונים גדול בקיבוץ צאלים
מטען מחובר לצרור בלונים גדול בקיבוץ צאלים | צילום: ארז ברגר

כזכור, גורם ישראלי אישר היום כי ישראל חזרה להכניס סולר ודלק לרצועת עזה, וכי החל מ-10:00 מרחב הדיג ברצועה הוגדל בחזרה ל-15 מיילים ימיים. הגורם אמר כי "המהלך אירע לאחר התחייבות שחמאס יפסיק את האלימות נגד ישראל. אם הארגון לא יעמוד בהתחייבות - ישראל תחזיר את הסנקציות".