גנץ חושף: "איראן ניסתה להעביר חומרי נפץ לגדה באמצעות כטב"ם"

שר הביטחון סיפר שהמשטר בטהראן ניסה ב-2018 להעביר חומרי נפץ לשטחים עם כלי טיס שיורט בבית שאן. עוד האשים כי משמרות המהפכה פועלים בבדרום אמריקה. "מבקשים להשתלט על מדינות נחשלות"

בני גנץ
בני גנץ | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון בני גנץ חשף הבוקר (שלישי) בכנס ביטחוני מדיני של המכון למדיניות ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן כי איראן ניסתה להעביר חומרי נפץ מסוריה לגדה באמצעות כלי טיס בלתי מאויש (כטב"מ) שיורט סמוך לבית שאן. בנוסף, חשף שר הביטחון בסיסים בדרום איראן, בשאבהאר ובקשם, המשמשים לתקיפות בים על ידי כטב"מים.

במהלך הנאום פנה גנץ לעולם והציג את שיטות הפעולה של איראן ואת שאיפתה להפוך למעצמה עולמית. "האיום האיראני אינו רק על ישראל. איראן מבקשת להפוך להגמון אזורי ולאחר מכן לעולמי, ולהשליט אידיאולוגיה קיצונית, שבו זכויות אדם נרמסות, להט"בים נתלים, נשים מודרות, והמשאבים מוקצים לטובת המשטר".

"מול האיום יש לעולם כלים רבים לפעול, והוא חייב להפעיל תוכנית גיבוי לאופציה הדיפלומטית", המשיך שר הביטחון. "נמשיך לפעול בשיתוף פעולה מלא עם ידידנו האמריקנים ועם מדינות נוספות. לעולם יש כלים ויש אינטרס לעצור את איראן, שפוגעת בכלכלה, במדיניות החוץ, בביטחון ובערכים המוסריים. אין ספק שעדיף פתרון דיפלומטי, אך לצידו חייבת להיות על השולחן גם הפעלת כוח, שהיא המשך הדיפלומטיה באמצעים אחרים".

ג'ו ביידן ואיברהים ראיסי
ג'ו ביידן ואיברהים ראיסי | צילום: רויטרס

לדבריו, "השיטה האיראנית להפוך למעצמה אזורית היא השתלטות על מדינות נחשלות כמו תימן, שנמצאת במקום האחרון במדד המדינות 'השבירות', סוריה, שנמצאת במקום השלישי לפני האחרון, עיראק ולבנון".

עוד אמר גנץ כי "איראן פועלת גם מחוץ לאזור, מעבירה נפט ואמל"ח לוונצואלה, מפעילה את כוח קודס בדרום אמריקה ומנסה להחדיר את השפעתה לאפגניסטן. הטרור האיראני מקודם באישור המנהיג חמינאי ותחת דירקטיבת צמרת המשטר. אחד הכלים המרכזיים הוא כטב"מים, כלי נשק מדויק, שיכול להגיע למטרות אסטרטגיות בטווח של אלפי קילומטרים, ובכך היכולת הזו מסכנת כבר היום את המדינות הסוניות, כוחות בינלאומיים במזרח התיכון וגם מדינות באירופה ובאפריקה".

גנץ התייחס למחויבות העולם ואמר: "מול האיום יש לעולם כלים רבים לפעול, והוא חייב להפעיל פלאן בי לאופציה הדיפלומטית. נמשיך לפעול בשיתוף פעולה מלא עם ידידנו האמריקאים ועם מדינות נוספות. לעולם יש כלים ויש אינטרס לעצור את איראן, שפוגעת בכלכלה, במדיניות החוץ, בביטחון ובערכים המוסריים. אין ספק שעדיף פתרון דיפלומטי, אך לצידו חייבת להיות על השולחן גם הפעלת כוח, שהיא המשך הדיפלומטיה באמצעים אחרים. לעיתים הפעלת כוח והפגנתו יכולים למנוע צורך בהפעלת כוח חזקה יותר. אני מודה לידידנו האמריקאים על הסנקציות והפעולות שנקטו באחרונה בהקשר זה בכדי להגיע למטרה המשותפת."

 

ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ