בלילה שקדם למתקפה: תזוזות חריגות של גורמים בעזה נקלטו בישראל

פרטים חדשים על התרעת הסים שהוחמצה: שעות לפני מתקפת הפתע של חמאס, זיהו בדרג הצבאי תזוזות לא שגרתיות ברצועה - אך חשבו כי מדובר בתרגיל. המזכיר הצבאי של רה"מ עודכן רק 20 דקות לפני המתקפה, לאחר שהמידע עבר בקבוצת סגורה שלא כללה גורמים מהדרג המדיני

זמן צפייה: 01:40

פרסום ראשון: לאחר שפורסם כי גופי המודיעין בצה"ל זיהו הפעלת כרטיסי סים ישראליים ברצועת עזה על-ידי אנשי חמאס, שעות לפני מתקפת הפתע ב-7 באוקטובר, הערב (שני) נחשפים במהדורה המרכזית פרטים חדשים על הסימנים המחשידים שהגיעו בלילה שבין שישי לשבת. בין היתר, תזוזות תמוהות למדי של גורמים בעזה, שנקלטו על ידי גורמי המודיעין ואובחנו כחריגות, וכלא שגרתיות. למרות המידע הזה, ולמרות הפעלת כרטיסי הסים - כל המידע שעלה באותו הערב לא הוביל את הצמרת הצבאית והביטחונית להבין שמשהו חריג מתרחש, והם העריכו שמדובר בתרגיל.

לכל העדכונים מהיום ה-143 למלחמה

עוד עולה כי את סיכום הדיון שהתקיים באמצע הלילה העבירו במהלכו במעין "קבוצה מושתקת" - מבלי לאותת לדרגים בכירים בלשכת ראש הממשלה שהסיכום אכן הופץ. המזכיר הצבאי של ראש המממשלה בנימין נתניהו, אלוף אבי גיל, עודכן רק בשעה 6:10 בבוקר, 20 דקות לפני המתקפה, ואז הוא נשמע אומר בקריה ביום שבת בבוקר עם תחילת המתקפה: זומנתי להערכת מצב רק לשעה 8 בבוקר.

פלסטינים פורצים את גדר הרצועה
מחבלי חמאס פורצים את גדר הרצועה בשבת השחורה | צילום: עטיה מוחמד, פלאש 90

לפי הפרטים שהותרו לפרסום, ביחידת המודיעין 8200 איתרו אותות מרצועת עזה, שמהם עלה כי מכשירים סלולריים שבהם כרטיס סים ישראלי - הופעלו בו זמנית על-ידי מחבלי חמאס ברצועה, בסביבות חצות הלילה. מדובר בפעולה שנחשבת חריגה למדי, ואיתות על כוונה מסוימת שעלולה להיות לחמאס לפתוח במתקפה.

הדבר גרם להתייעצויות ליליות בין ראש שב"כ רונן בר - שאף יצא למטה השירות במרכז הארץ - והקפיץ את צוות "טקילה". בצה"ל מדגישים של אירוע כזה של הדלקת כרטיסי סים ישראלים בטלפונים בתוך רצועת עזה קרה כבר מספר פעמים בעבר, וייתכן שבשל כך לא הודלקו כל נורות האזהרה.

מדובר צה"ל ודוברות שב"כ נמסר בתגובה: "הפרסום אודות 1,000 סימים ישראלים שנדלקו בו זמנית - שקרי ורחוק מהמציאות. בפועל התקבל צבר סימנים מעידים שכלל בין היתר השמשה של עשרות בודדות של סימים, אשר נדלקו באירועים קודמים בעבר. בהתאם לכך נדרכה המערכת ובוצעו פעולות מודיעיניות ואופרטיביות בשטח".

"כפי שפורסם בעבר, בליל ה-7.10 התקבלו סימנים מעידים בגינם התקיימו הערכות מצב ובהתאם לכך התקבלו החלטות אופרטיביות. הסימנים המעידים מבוססים על מגוון כלים ויכולות, בהם גם כלים טכנולוגיים שלא ניתן לפרט את האופן ושיטת הפעולה שלהם. כלל האירועים והמידע הקיים באותו הלילה יתוחקרו במסגרת התחקירים המבצעים בשב״כ ובצה״ל. נדרש לגלות אחריות וזהירות בפרסומים, כך שלא ייפגעו שיטות ויכולות מבצעיות בזמן מלחמה".

פלסטינים פורצים את הגדר מרצועת עזה
מחבלים פורצים את גדר הרצועה ב-7 באוקטובר | צילום: רויטרס

כזכור, חמישה ימים אחרי מתקפת הפתע של חמאס נחשף בחדשות 13 כי בלילה שלפני המתקפה זוהתה פעילות על הגבול. הדיווח הועבר לגורמים בכירים והוביל להתייעצויות. המידע שהגיע הוביל לשיחות טלפוניות באמצע הלילה, שעות לפני המתקפה, בין בכירי צה"ל השונים. הסיכום היה שתתקיים בשעות הבוקר הערכת מצב נוספת.