באופן תקדימי: הוגדל מרחב הדייג בעזה לטווח של עד 28 ק"מ

מתאם פעולות הממשלה בשטחים אישר את המהלך שדווח אתמול בתקשורת הפלסטינית, והוסיף כי מדובר בצעד הומניטרי כלפי תושבי עזה • פעילי "עוצמה יהודית" הפגינו במעבר כרם שלום

דייגים ברצועת עזה
דייגים ברצועת עזה | צילום: רויטרס

מתאם פעולות הממשלה בשטחים אישר הבוקר (שני) את הדיווחים בתקשורת הפלסטינית לפיהם, בצעד תקדימי, יוגדל מרחב הדייג מטווח של עד 11 קילומטר לטווח של עד 28 ק"מ. עוד נמסר כי מדובר בצעד למניעת הדרדרות הומניטארית ברצועת עזה, מתוך מדיניות המבדילה בין טרור לאוכלוסייה בלתי מעורבת.

בתוך כך, יממה לאחר שנפתחו מחדש מעברי הגבול ארז וכרם שלום, הגיעו הבוקר מספר פעילי "עוצמה יהודית", בהובלת איתמר בן גביר למעבר כרם שלום, ומחו על הפתיחה המחודשת. במהלך חסימת הדרך על ידי הפעילים, התפתחה קטטה בינם לבין נהג משאית. לטענת הנהג, הפעילים תקפו אותו במוטות, ב-"עוצמה יהודית" טענו מנגד כי הנהג ניסה לדקור אותם בסכין. המשטרה עיכבה לחקירה שלושה בני אדם החשודים במעורבות באירוע.

התרעת "צבע אדום" נשמעה אתמול במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב. מדובר צה"ל נמסר כי הרקטה שנורתה לעבר ישראל - נפלה בשטח הרצועה. "סוף השבוע האחרון היה כמו סרט עם עלילה שהסוף שלה ידוע מראש", סיפר בני חסון, תושב קיבוץ כיסופים שבעוטף עזה ל-"החדשות עם יעקב אילון". "כרגע אין שום סבב, רק כוחות צה"ל על הגדר – אנחנו ממשיכים לשמוע את קולות הנפץ. פה ושם יש אזעקת צבע אדום, פעם זה בטעות ופעם זה אמת – וזה המצב".

עוד בחדשות 13:

רקטה ששוגרה מעזה נפלה בשטח הרצועה; "ישראל הרחיבה מרחב הדייג"

המהומות בעזה: בני 11 נשלחו לפרוץ הגדר - ונעצרו על ידי צה"ל

השקט הופר: ירי לעבר עוטף עזה, הפגנות אלימות לאורך הגדר

הפגנת עוצמה יהודית בכרם שלום
הפגנת עוצמה יהודית בכרם שלום | צילום: עוצמה יהודית

חמש רקטות נורו אתמול בלילה מרצועת עזה לשטח ישראל, ונחתו ככל הנראה בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בתגובה, טנקים של צה"ל תקפו מטרות ברצועה. על פי דיווחים פלסטיניים, הותקפו היעדים סמוך לדיר אל-בלח שבמרכז הרצועה. זאת, בתום יום של הפגנות מאופקות יחסית בגדר הרצועה, שאירעו לציון יום האדמה וברקע המגעים לגיבוש הבנות בתיווך המשלחת המצרית.

זמן קצר קודם לכן, אמר ראש הממשלה נתניהו: "ההנחיה שלי עכשיו היא להשאיר את הכוחות במקום. אנחנו לא יודעים אם הרגיעה הזו תימשך, אנחנו ערוכים לקראת כל התפתחות. זו הדרך שבה אנחנו מנהלים את העניינים - מפעילים כוח כשצריך, ונמנעים אם אפשר ממלחמות מיותרות. אנחנו עושים את זה לא רק בגזרה הדרומית, אלא גם בצפונית, בהצלחה בלתי רגילה. בלמנו את איראן, אנחנו הולמים שם כשצריך, אבל נמנעים שוב ממלחמה מיותרת".

בתום הפגנת "צעדת המיליון" שנערכה ביום שבת בגבול רצועת עזה, נמסר מדובר צה"ל כי רמת האלימות הנמוכה הייתה בין היתר כתוצאה מאנשי חמאס שחצצו בין המפגינים לגדר. בשיא ההפגנה השתתפו 40 אלף מפגינים, שלושה נהרגו מאש צה"ל ו-207 נפצעו - כך לפי משרד הבריאות הפלסטיני. לאחר מכן, בכיר בחמאס הודיע כי ייתכן ויגיעו להבנות עם ישראל בימים קרובים. כמו כן, הצוות העליון המארגן את ההפגנות הודיע כי הוא קורא לציבור בעזה להשתתף בהפגנות גם ביום שישי הבא.

הפגנת עוצמה יהודית בכרם שלום
הפגנת עוצמה יהודית בכרם שלום | צילום: עוצמה יהודית

רוב המפגינים ישבו במקום, נמצאו במרחק של כמה מאות מטרים מהגדר ולא רצו אליה, בעקבות ההבנות אמש של חמאס וישראל בתיווך מצרי. בניגוד להפגנות קודמות, סדרנים של חמאס מנעו מרוב המפגינים לרוץ אל הגדר. בצד הישראלי היו כוחות רבים של הנח"ל ויחידות מיוחדות.

מצה"ל נמסר כי רוב המפגינים היו במאהלים הפנימיים וכי רמת האלימות הייתה נמוכה משישי רגיל לאור היערכות צה"ל מראש וההרתעה של צה"ל. כמו כן, הדגישו בצה"ל כי הריסון שהפעילו מאות אנשי חמאס עם ווסטים כתומים שחצצו בין ההמון לגדר היה כזה שמעולם לא נראה כדוגמתו בשנה האחרונה. לפי צה"ל מדובר בהוכחה לכך שחמאס שולט בגובה הלהבות. במסגרת ההפגנות היו אירועי אלימות בין המפגינים לפקחי חמאס. כמו כן, היו מצרים שהסתובבו בשטח והיו חלק מהמנגנון שמנע הסלמה.

צה"ל הבהיר כי סיבות נוספות לרמת האלימות הנמוכה היא תקיפות צה"ל השבוע. "הריסון של חמאס איפשר לנו להיות מאופקים יותר", מסר רונן מנליס, דובר צה"ל. "עדיין הכול שברירי מאד. אני לא מקבל לילות שהעוטף לא יכול לישון בהם. עדיין לא משחררים את הכוחות".