לראשונה מאז ההסלמה בדרום: היום - המעברים לרצועת עזה ייפתחו

משרד הביטחון יפתח את המעברים ארז וכרם שלום בשעות הפעילות הקבועות, כחלק מהסכם הרגיעה עם חמאס והפלגים בעזה. אתמול, איים הג'יהאד האסלאמי כי יכפה את ההבנות על ישראל, אם אלה לא יקוימו

זמן צפייה: 00:25

המעברים לעזה, ארז וכרם שלום, ייפתחו היום (ראשון) בשעות הפעילות הקבועות. זאת, לראשונה מאז נסגרו המעברים בשל ההסלמה האחרונה בדרום, ובהתאם להבנות הרגיעה שהושגו עם חמאס והפלגים ברצועת עזה.

אתמול, כזכור, חבר הלשכה המדינית של הג'יהאד האסלאמי, חאלד אל-בטש, הזהיר כי אם ישראל תתחמק מיישום הבנות הרגיעה שעליהן סוכם בתיווך המצרים - "באפשרותם של הפלגים הפלסטיניים לכפות עליה לעשות זאת". את הדברים אמר אל-בטש בריאיון לעיתון "אל-איסתיקלאל".

לעוד כתבות בנושא:

בישראל יודעים – הסבב הבא בעזה הוא עניין של שבועות • פרשנות

משרד הבריאות בעזה: הרוג ועשרות פצועים בעימותים סמוך לגבול

"ישראל לחמאס: נגיב לייצור טילי קרקע-ים בחיסולים ממוקדים"

הכנסת סחורות דרך מעבר ארז (ארכיון)
הכנסת סחורות דרך מעבר ארז (ארכיון) | צילום: רויטרס
אל-בטש קרא למצרים לבחון את ההתקדמות בביצוע ההבנות, וללחוץ על ישראל לעמוד בהתחייבויותיה, בכללן הפסקת הירי לעבר המפגינים בעימותים המתנהלים מדי שבוע על גדר הרצועה. עוד הבהיר כי "צעדות השיבה" ימשכו עד שהפלגים הפלסטיניים ישיגו את מטרותיהם.

לדבריו, סבב ההסלמה האחרון בעזה יצר משוואת כוח חדשה המבטלת את כללי העימות הקודמים, שכן הפלגים לא יהיו מוכנים לקבל את העובדה שישראל תפעל בתוקפנות נגד הרצועה. אל-בטש הדגיש כי חמ"ל הפלגים המשותף הוכיח את יכולתו לקבוע עובדות בשטח, כפי שניכר בהיקף הירי בהסלמה "שבגינו ישראל הזדרזה לבקש הפסקת אש". בסיכום דבריו, קרא אל-בטש לפלגים הפלסטיניים להשיג אחדות לאומית פנימית, והוסיף כי על יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, להרים את הכפפה בנושא זה כדי לבלום את התקדמות "עסקת המאה".

הפגנות בגבול הרצועה
הפגנות בגבול הרצועה | צילום: החדשות 13

בתוך כך, דובר חמאס, עבד א-לטיף אל-קאנוע, מסר כי המתווכים לרגיעה מול ישראל הבהירו לחברי הארגון כי ישראל מוכנה ונוטלת על עצמה לבצע את ההבנות. חבר הלשכה המדינית של חמאס, חליל אל-חיה, אמר במהלך טקס אזכרה שנערך לאחד מהרוגי ההסלמה האחרונה: "נגמרו הזמנים שבהם ישראל קבעה עובדות בשטח - היום הפלגים הפלסטיניים מסוגלים לממש את זכויותיהם של הפלסטינים. לא נסכים שתושבי עזה יגוועו ברעב בגלל המצור. ישראל לא תהנה משקט כל עוד היא מתקיימת על אדמתה של פלסטין ומטילה מצור על רצועת עזה".

כזכור, לפני כשבוע החל סבב ההסלמה בדרום המכונה "גן סגור", שנמשך כיממה וחצי והסתיים בהפסקת אש. במהלכו, נורו לעבר ישראל כ-700 רקטות, ונהרגו ארבעה בני אדם בצד הישראלי: משה אגדי, משה פדר, זאיד אלחמאמדה ופנחס מנחם פשווזמן. בצד הפלסטיני נהרגו יותר מ-20 בני אדם.

ביום שישי נהרג צעיר בן 24, ועשרות נוספים נפצעו, בעימותים בסמוך לגבול רצועת עזה - כך נמסר ממשרד הבריאות ברצועה. כ-6,000 פלסטינים הפגינו בחמישה מוקדים לאורך גבול רצועת עזה. כמה מאות מהם התקרבו לגדר, יידו אבנים והשליכו מטענים לעבר כוחות צה"ל, שהשיבו בירי ובאמצעים לפיזור הפגנות. במקביל, שתי שריפות פרצו בעוטף עזה, ככל הנראה כתוצאה מבלוני תבערה.