10 שנים לאחר נפילת אלירז פרץ: נעצר מחבל שהיה מעורב בפיגוע

כתב אישום הוגש נגד עבדאללה דעמה, תושב רפיח בן 38, שנעצר לפני כחודש והודה במעורבותו בתקרית על גדר הגבול ב-2010, שבה נפל גם סמ"ר אילן סביאטקובסקי. "שידל את המחבל לבצע את הפיגוע"

זמן צפייה: 03:03

עשר שנים לאחר הפיגוע שבו נהרגו אלירז פרץ ואילן סביאטקובסקי - שב"כ עצר פעיל טרור מרצועת עזה אשר היה מעורב בפיגוע, כך הותר היום (ראשון) לפרסום. עבדאללה דע'מה, בן 38, מרפיח, נעצר בתחילת החודש על רקע חשד למעורבותו בפעילות טרור כנגד חיילי צה"ל בשנת 2010 על גדר הגבול, והיום פרקליטות מחוז דרום הגישה נגדו כתב אישום חמור שכולל עבירות שידול לרצח של חיילי צה"ל, ניהול בארגון טרור וחברות בארגון טרור.

טרם הפרסום, ראש חטיבת הסיכול של השב"כ ברצועת עזה, עדכן את מרים פרץ ואת ילנה סביאטקובסקי, על תפיסת המחבל שהיה מעורב בפיגוע בו נפלו הבנים שלהן. מרים פרץ הודתה לו ואמרה שכך מנחילים תודעת נצחון לדורות הבאים, שגם אחרי שנים רבות השב"כ לא שוקט וממצה את הדין עם כל מי שפגע בחיילי צה"ל ובאזרחים.

לכתבות נוספות בנושא >> 

האם השכולה מרים פרץ תקבל את פרס ישראל למפעל חיים

שב"כ: פעיל חמאס שהסתנן לישראל ונעצר – הודה שהונחה להפיל מסוק

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-articles-part-2008091837' autoplay='0' credit='רשות המעברים במשרד הביטחון' desc='' kid='1_jb3dacv5' duration='28']

"התבשרתי הבוקר על לכידת המחבל שהיה מעורב בתכנון הפיגוע הרצחני על גדר גבול רצועת עזה במארס 2010, בו נפלו סמ"ר אילן סביאטקובסקי ורס"ן אלירז פרץ ז"ל", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, והוסיף: "ידעו כל מבקשי רעתנו שגם אם יחלפו שנים - מדינת ישראל לא תרפה עד שנבוא חשבון עם המחבלים". בתוך כך, משרד הביטחון פרסם את התיעוד ממצלמות האבטחה, כפי שלכדו את המחבל עם הגיעו למעבר ארז, שם נעצר בידי השב"כ.

במהלך חקירתו בשב"כ עלה כי הפיגוע תוכנן על ידי ארגון "שהדאא' אל אקצא" החל מספטמבר 2008, ובוצע בפועל על ידם במרץ 2010, בעוד שארגון הגא"פ לקח אחריות על ביצוע הפיגוע. עוד עלה מהחקירה כי סמוך ליולי 2008, עבדאללה, אשר היה פעיל בשהדאא' אל אקצא, הסכים יחד עם פעיל נוסף להצעת הארגון לבצע פעילות טרור נגד ישראל, ולגייס לשם כך פעילים נוספים.

עבדאללה דע'מה
עבדאללה דע'מה | צילום: תקשורת שב''כ

הם גייסו את בסאם אבו דגמה לשורות הארגון לצורך ביצוע הפיגוע. עבדאללה שימש מפקדו של בסאם בחוליה. במסגרת ההכנות לפיגוע, איתרו חברי החוליה מיקום מתאים לביצוע הפיגוע סמוך לגדר המערכת. כמו כן, חברי החוליה גיבשו מתווה להנחת מטען נגד כוחות צה"ל הפועלים בגזרה, וגייסו פעילים נוספים לשורותיהם. עוד עלה בחקירה כי חברי החוליה אישרו את מתווה הפיגוע עם הארגון, אשר היה אמור לספק להם את מטען החבלה למימושו.

חברי החוליה עברו אימוני ירי לשם שימוש בנשק בזמן הפיגוע, בהם עבדאללה לא לקח חלק, לאור פציעה קודמת שמנעה את השתתפותו. לאחר מספר ניסיונות כושלים לקבלת המטען וסמוך לפני מועד הפיגוע, השיג בסאם מטען ונשק לביצוע הפיגוע מארגון הגא"פ וביצע אותו יחד עם פעילי טרור אחרים, במתווה שסוכם עם עבדאללה ועדנאן. מהחקירה עולה שעבדאללה שידל את בסאם לבצע פיגוע טרור שנועד להביא למותם של חיילי צה"ל.

מלבד מעורבותו בפיגוע, עלה בחקירה כי עבדאללה שימש בתפקיד פיקודי בארגון שהדאא' אל אקצא, היה מעורב בפעילות טרור כנגד כוחות צה"ל ולמעשה שימש כפעיל בארגון עד למועד מעצרו.