הסלמה או רגיעה? צה"ל נערך ליממה מתוחה בצל יום האדמה המתקרב

ישראל דרשה להפסיק את הירי, הבלונים והמהומות, ומחכה לתשובת חמאס – שדורש לחדול מתקיפות ברצועה. הערכה: הירי לשרון לא היה מכוון, בארגון ינסו להכיל ההפגנות ביום שישי

המתיחות בדרום: משלחת מצרית נפגשה הערב (רביעי) עם יו"ר חמאס ברצועה יחיא סינוואר, והעבירה מסר מישראל, לפיו על הארגון לחדול מירי הרקטות, הפרחת בלוני התבערה וההפגנות על הגדר. בארגון מתכוונים לחדול מירי רקטות בלבד, ודורשים מישראל להפסיק לתקוף ברצועה בתגובה להפרחת הבלונים. זאת, בצל האירועים בסבב הלחימה שהתנהל ביומיים האחרונים בעזה והדיווחים על המאמצים ליישום הפסקת אש.

תשובת חמאס לישראל בנוגע לרגיעה אפשרית עשויה להתקבל בשעות הקרובות, ייתכן שעוד הלילה. ההערכה בישראל היא כי עד שבת תתקבל אינדיקציה שתבהיר לאן מועדות פני חמאס. במקביל, התגבשה ההערכה כי הירי לשרון היה לא מכוון, ושהארגון אינו מעוניין בהסלמה. בשל כך, ישראל מנסה למצות את מסלול ההסדרה - כשבמקביל היא מכינה את צה"ל לכך שהמגעים לא יצליחו.

בד בבד, יחידות צה"ל השלימו הערב את פריסתן בעוטף עזה, והלוחמים נערכים להפגנות על הגדר ביום שישי, שבמידה רבה תוצאותיהן ייקבעו אם פני חמאס להסלמה או שמא הארגון מעוניין ברגיעה. הערב נשמעו פיצוצים בעוטף עזה כתוצאה מהפרות הסדר סמוך לגדר, כאשר כמה עשרות מפגינים הגיעו למקום והשליכו מטענים ורימונים לעבר כוחות צה"ל.

"הוועדה הלאומית העליונה לצעדות השיבה" פרסמה הודעה שבה קראה לצבור העזתי להשתתף בעימותים ההמוניים על גדר המערכת, אך קראה להקפיד על שימוש באמצעים עממיים שאינם אלימים, כדי למנוע מישראל סיבה להשתמש באמצעים קטלניים נגד המפגינים.

תוצאות המהומות ביום שישי, שייערכו יממה לפני יום האדמה, תלויות בשני גורמים מרכזיים – כמות המפגינים, והמרחק שלהם מהגדר. בישראל ניסו להעביר לחמאס מסר לפיו על הארגון לשלוט באירועים, כדי שלא יובילו להרוגים רבים בצד הפלסטיני, דבר שעלול לגרור את האזור להסלמה, כשבצה"ל לא פוסלים את האפשרות שיצטרכו לבצע כשפעולה קרקעית מוגבלת ומהירה, חרף הרצון להימנע מכך.

במקביל, משפחות רבות מהדרום אינן מתכוונות להעביר את סוף השבוע בביתן, כאשר חלק מהתושבים ייסעו צפונה כבר מחר בערב, כשאחרים יעשו זאת ביום שישי בבוקר. אלון דוידי, ראש עיריית שדרות, אמר היום כי "בכל יום שעובר אנחנו מבינים שיהיה מבצע בסוף בעזה, כי ככה לא נוכל בצורה הזו להמשיך, זה ברור לכולם".

היום, רק שליש מהילדים ביישובי עוטף עזה הגיעו ללימודים, ותושבי העוטף חששו לחזור לשגרה. נעמה שקד לוי, תושבת קיבוץ גבולות אמרה לחדשות 13 כי "בשנייה שיוצאת הודעה על חזרה לשגרה ויש אזעקה, פגענו עמוקות בחוסן של האוכלוסייה. אי אפשר להתעלם מכל התחושות שעולות כאן, ואיזשהו רצון ישר לחזור לשגרה, כשאין לנו שגרה. אין פה שום אסטרטגיה, שום מדיניות, ואנחנו לא מסכימים יותר".

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, התייחס היום לסבב ההסלמה האחרון וכתב כי "ההתנגדות אמרה את מילתה והכיבוש הבין את המסר. אני מברך את כל הגורמים שחתרו לעצור את השחצנות הציונית על רצועת עזה". "אני בטוח שמטה הנהגת חמאס ייבנה מחדש. מדובר בסמל לעמידה האיתנה ולקריאת התיגר", הוסיף הנייה. "אני קורא לבני עמנו בעזה, בחו"ל ובגדה לצאת לרגל יום האדמה ולהשתתף בהפגנות בסוף השבוע".

הבוקר דיווחו מקורות פלסטינים בעזה כי המודיעין המצרי ממשיך במאמצים ליישום הפסקת אש וגיבוש הבנות לרגיעה בין ישראל וחמאס, חרף תקיפות צה"ל ברצועה הלילה ושיגור הרקטות לעבר ישראל. על מנת ליישם את הפסקת האש, לדברי המקורות, ישראל דורשת להפסיק את ירי הטילים והפרחת הבלונים והעפיפונים, ולחדול מהפרות הסדר על הגדר והחדירות לישראל. חמאס סירב לבקשה, ומסר למצרים כי יהיו מוכנים להתחייב רק להפסקת השיגורים מעזה לישראל, תמורת הפסקת התקיפות האוויריות של חיל האוויר ברצועה, וכי הם מתנים את הסכם הרגיעה בהסרת המצור.
על פי הדיווח, מצרים הציעה שכל צד ינצור את האש, ואז יתקיימו דיונים על הבנות הרגיעה. עוד הדגישו המצרים כי שני הצדדים יצטרכו להתפשר, על מנת למנוע הידרדרות למלחמה. על פי הצעת המתווכים, חמאס יפסיק את שיגור הטילים, העפיפונים והמטענים, ויקיים הפגנות לא אלימות רק פעם בשבוע או בארועים מיוחדים, כגון יום האדמה ויום האסיר.