"מצרים איימה על חמאס: אם הירי ימשיך - נפסיק לתווך מול ישראל"

ברקע השיחות שמתנהלות בקהיר בין המודיעין המצרי למשלחת מהרצועה, אמרו גורמים מצריים לערוץ אל-ערבייה כי "מצרים פועלת ליישום רגיעה ארוכת טווח ודורשת משני הצדדים להתחייב ליוזמה שלה"

זמן צפייה: 02:01

המתיחות בדרום: מצרים איימה על חמאס כי אם הירי לעבר ישראל ימשיך היא תפסיק לתווך בין הצדדים. כך דווח הערב (שלישי) בערוץ אל-ערבייה מפי גורמים מצריים. הדברים הללו נאמרים ברקע המפגש בקהיר בין המודיעין המצרי למשלחמת מטען ארגון חמאס.

עוד דווח כי מצרים פועלת לקידום רגיעה ארוכת טווח בין ישראל לחמאס וכי היא דורשת משני הצדדים להתחייב ליוזמת הרגיעה שהיא מקדמת. על פי הדיווח, המצרים פועלים להגיע לרגיעה במהרה כדי להכניס סיוע לרצועה. נוסף על כך, נמסר כי ישנם צעדים חדשים בחסות מצרים שצפויים להקל על רצועת עזה בתקופה הקרובה.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

"א' – אש, ב' – בלון, ג' זו גדר גדולה": ילדי העוטף בשיר מחאה

"מפחד, לא רוצה לגור פה": לישראל בן ה-8 נמאס מהחיים בשדרות

חמאס מתנער מהירי לשדרות: "ישראל משקרת כדי להצדיק את התקיפות"

חלקי רקטה בשטח ישראל, ארכיון
חלקי רקטה בשטח ישראל, ארכיון

כזכור, היום נורו מרצועת עזה לעבר שטח ישראל ארבעה פצמ"רים, כאשר שיגור אחד נפל בשטח העוטף וככל הנראה שלושת השיגורים האחרים נפלו בשטח הרצועה. כתוצאה מהשיגור הופעלה התרעה בשטח פתוח. בתגובה, כלי טיס של צה"ל תקף עמדה של חמאס בצפון הרצועה. הפלסטינים דיווחו כי מדובר בעמדת תצפית באל-בורייג', שבמזרח הרצועה. ההערכה היא שהמטרה הייתה לפגוע במי שעובד על המכשול התת קרקעי. כמו כן, האירועים קרו בזמן שצוותים של חמאס נמצאים בקהיר ודנים על ההסלמה.

מהמועצה אזורית אשכול נמסר כי זוהתה נפילה באזור גדר המערכת בחלק הצפוני של הרצועה, וכי לא הופעלה התרעה ביישובים מכיוון שלא נשקפה סכנה. כמו כן נמסר כי אין הנחיות מיוחדות לתושבים.

אתמול הכחיש דובר חמאס ברצועה, חאזם קאסם, כי הארגון או הפלגים הפלסטיניים ברצועה עומדים מאחורי ירי הרקטות לישראל ביום ראשון בערב, בזמן קיום פסטיבל "לייב שדרות" בהשתתפות מאוד תושבים. לטענתו, הפלגים מודיעים על פעילותיהם, וישראל טוענת ששוגרו טילים מהרצועה כדי "להצדיק את תוקפנותה המתמשכת ותקיפותיה בעזה".

כמו כן, אתמול הממשלה הודיעה על צמצום אספקת הדלקים לרצועה, ומתאם פעולות הממשלה בשטחים כמיל אבו רוקון בפוסט בפייסבוק לתושבי הרצועה וכתב: "גורמים עוינים ומחרחרי מלחמה, קרובים ורחוקים, גוררים אתכם לאלימות ולאובדן היציבות והביטחון. הג׳יהאד האסלאמי בשליחות איראנית מערער שוב ושוב את הציבות ופוגע בביטחון האזור. את התוצאות, תרגישו אתם".

"הירי לעבר ישראל ולעבר אזרחים ישראלים ייענה בתגובה הולמת. ישראל תגן על אזרחיה, מה שלא עושים מנהיגיכם ובני בריתם. כנראה שהארגונים בעזה מעדיפים את טובתה של איראן מטובתכם שלכם. דרדור היציבות ופגיעה בביטחון - יביאו להרס ופגיעה בתושבי הרצועה, שימשיכו ללכת באפלה באשמתם של אלו המטילים אימה ועלטה על הרצועה".

אזעקת צבע אדום בשדרות
אזעקת צבע אדום בשדרות | צילום: חדשות 13

כאמור, ביום ראשון בערב נורו שלוש רקטות לעבר שדרות בזמן שמאות תושבי העיר בילו בפסטיבל. שתיים מהן יורטו על ידי כיפת ברזל, רקטה אחת נפלה בשטח פתוח בכביש 34 שבאזור, ובניין שאינו מאוכלס בעיר נפגע מרסיסי כיפת ברזל. בתגובה, חיל האוויר תקף מספר יעדי טרור במתחם צבאי של חמאס בצפון הרצועה, ביניהם משרד מפקד גדוד של הארגון. לפי דיווחים פלסטיניים, התקיפה הייתה בבית לאהיא.