העליון קיבל הערעור: יוחמר עונשו של המסייע למחבל מבר "הסימטא"

ביהמ"ש קיבל את עמדת המדינה וקבע שמוחמד מלחם ירצה שנת מאסר בפועל, לאחר שהורשע בסיוע לאחר מעשה פשע בפיגוע שביצע בן דודו בשנת 2016 - ונגזרו עליו עבודות שירות ומאסר על תנאי

נשאת מלחם, ביצע את פיגוע הירי בתל אביב
נשאת מלחם, ביצע את פיגוע הירי בתל אביב | צילום: חדשות 13

בית המשפט העליון קיבל היום (שלישי) את הערעור של המדינה בעניין החמרת גזר דינו של מוחמד מלחם, שהורשע בסיוע לאחר פשע לבן דודו בפיגוע שאירע בשנת 2016 בבר "הסימטא" שבו נרצחו שלושה בני אדם.

מלחם הורשע בעבודות שירות ושישה חודשי מאסר על תנאי, והיום כאמור הוחלט בבית המשפט להחמיר את עונשו ונקבע כי הוא ירצה שנת מאסר בפועל אותה יחל כבר בחודש מרץ הקרוב.

3 הנאשמים בסיוע לנשאת מלחם בהארכת מעצרם
3 הנאשמים בסיוע לנשאת מלחם בהארכת מעצרם | צילום: ללא קרדיט

בהחלטתו, בית המשפט טען כי "העבירה שביצע חצתה את הרף העליון של חומרה. הוא פעל ביודעין כדי לסייע למחבל אחרי הפיגוע". אחד השופטים ציין כי "אילו הייתי גוזר את עונשו מבראשית, הייתי משית עליו לא פחות משנתיים מאסר בפועל. מעשהו של המשיב איננו ניתן למחילה, לסליחה ולהתחשבות מיוחדת".

בערעור מטעם המדינה נטען כי "גזר הדין מקל עם מלחם באופן קיצוני ולא נותן ביטוי לכך שהסיוע שהמשיב הושיט למחבל חמוש אחרי הפיגוע הרצחני סיכן את ביטחונם של המדינה ושל אזרחיה".

מלחם טען בדיון בעניינו כי הוא נטל אחריות למעשיו, הביע עליהם חרטה וכן הודה בהם בפני בית המשפט ועל כן הוא חושב שעונשו המקורי ראוי. עם זאת, כאמור, בית המשפט קיבל את עמדת המדינה.

פיגוע הירי בבר "הסימטא" ברחוב דיזינגוף אירע בשנת 2016 על ידי נשאת מלחם, מוסלמי ערבי ישראלי, שהגיע למקום ופתח ביריות מתת מקלע. מהירי נרצחו אלון בקל, ממנהלי הפאב, ושמעון רואימי שבילה במקום, ונפצעו שבעה נוספים. לאחר מכן המחבל ברח מן המקום ובעת מנוסתו רצח את נהג המונית אמין שעבאן.