המח"ט על ההדחה: "המ"פ פגע באמון בין המפקדים"

מפקד חטיבת המילואים שבה הודח מפקד פלוגה בשל סירובו להשתתף בתרגיל שיגר מכתב לחיילים: "פעולתו הייתה מחוץ לסל האפשרויות הלגיטימיות"

מימים: המ"פ מני איתן וחיילים
מפקד חטיבת יפתח, אל"מ אלישב בהרב, שיגר מכתב ללוחמי המילואים בפלוגה המסייעת שמפקדם הודח לאחר שסירב פקודה במהלך אימון גדודי. במכתב שיבח בהרב את תפקודו של מני איתן כמפקד הפלוגה וכאדם, אך הבהיר כי החלטתו שלא להשתתף בתרגיל "אינה חלק מסל האפשרויות הלגיטמיות". השבוע פרסמנו בחדשות 2 Online כי יותר מ-50 לוחמים ביקשו לעבור ליחידה אחרת בעקבות ההדחה. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת "אני חושב שהוא עשה עבודה יוצאת מן הכלל בפלוגה והביא אותה לרמה מבצעית גבוהה מאוד", פתח בהרב אך הוסיף כי מעשהו "פגע באמון הבסיסי שקיים בין המפקדים". לדבריו, מחלוקת היא חיונית וניתן להביע דעה, "אך ברגע שמפקד מקבל החלטה - חובת הביצוע חלה על כולם". "אמרתי למני שבמלחמה הבאה, אם וכאשר תהיה, הוא יקבל פקודה שהוא לא יסכים איתה. זה יכול לקרות בגלל הרבה סיבות אבל אי אפשר יהיה לקבל אי ביצוע. אינני מצפה מכל המפקדים והלוחמים להסכים למהלך הזה, כך הוא טבעו של עולם. אנשים נקשרים למפקדיהם באופן אישי וטוב שכך. למרות זאת אני מצפה שהפלוגה תדע לצלוח את המשבר ולהמשיך קדימה".
הדברים נכתבו, כאמור, בעקבות התייצבותם של חיילי הפלוגה לצד מפקדם ודרישת עשרות מהם לשנות את שיבוצם ולעבור ליחידה אחרת. לדבריהם, המ"פ איתן שילם בתפקידו על כך שדאג לבטיחותם ולחייהם של חייליו בשל סירובו להוציא אותם לתרגיל שהיה עשוי למנוע מהם שעות שינה לקראת יציאתם הביתה. "היה לנו אימון בצאלים ולא ממש ישנו. בדרך חזרה היו לנו שלוש תאונות - כולן תוצאה של עייפות. במקרה אחר, חבר טוב שלי עשה תאונה לאחר שנרדם על ההגה. במקום שהתופעה הזו תיפסק זה נכנס להתנגשויות בשל קרבות אגו", אמר לחדשות 2 Online נאור בן אבו, לוחם בפלוגה.
''המפקד לא עמד בנורמות הפיקודיות המצופות (רויטרס)
''המפקד לא עמד בנורמות הפיקודיות המצופות (רויטרס)
"אחרי התאונה האחרונה מני הבטיח לנו שזה לא יקרה ושנקבל שעות שינה, במיוחד כשאנחנו נוהגים בנגמ"שים בנוסף לפעילויות אחרות. כפלוגה, אנחנו מרגישים שאחרי הדברים האלו לא אכפת לאף אחד מהחיים שלנו". "ההדחה של מני זאת ההדחה של הפלוגה כולה", ציין תומר אפוטה, לוחם נוסף בפלוגה. "אני נמצא בפלוגה כבר מ-2003, והיא נמצאת בעורקים שלי. אנחנו רוצים להילחם שיתנו לנו להילחם ביחד. הם פשוט עשו עריפת ראשים". מדובר צה"ל נמסר אז בתגובה: "ההחלטה לסיים את תפקידו של המ"פ לאחר שסירב פקודה התקבלה ע"י מפקדים האמונים על מוכנות הצבא למלחמה ולחירום, בכובד ראש ומתוך ראייה ערכית ופיקודית. בעקבות האירוע התקבלו מספר בקשות לשינוי שיבוצם של לוחמי המילואים בפלוגה המסייעת. צה"ל רואה חשיבות רבה בשירות המילואים ובשמירת הלכידות במסגרת הצבאית אשר בה אין מקום לאירועי סירוב פקודה מסוג זה".
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ