דיווח בסוריה: ישראל שיגרה טילים לעבר מטרה בדרום המדינה

סוכנות הידיעות הסורית הממשלתית דיווחה כי מערכות ההגנה האווירית יירטו מספר טילים בתל אל-חארה, יישוב במחוז דרעא, שגרמו לנזק למבנים, וכי לאחר המתקפה ישראל שיבשה פעילות של מערכות מכ"ם

זמן צפייה: 00:39

מערכות ההגנה האווירית של סוריה יירטו הלילה (רביעי) כמה טילים ששוגרו מישראל לעבר תל אל-חארה, במחוז דרעא שבדרום סוריה, המשקיף על רמת הגולן - כך דיווחה סוכנות הידיעות הסורית סאנא. לפי הדיווח, נגרם נזק רק למבנים, ולאחר מכן ישראל נקטה ב"לוחמה אלקטרונית", בכך ששיבשה פעילות של מערכות מכ"ם.

סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" בשפה הערבית דיווחה כי הטילים שוגרו ממוצבים של צה"ל מערבית להר החרמון ונטען כי שעה לפני התקיפה חגו מזל"טים ישראלים מעל אזור החרמון.

בשבוע שעבר נורו ארבעה קליעי נ"מ נורו מהכפר חדר שבמחוז קונטירה שבסוריה לעבר החרמון – כך זיהה מכ"ם של צה"ל. ניסיון הירי כשל, וכל הקליעים נחתו בשטח סוריה. לא היו נפגעים באירוע.

יירוט טילים שנורו לעבר שדה תעופה באזור חומס
יירוט טילים שנורו לעבר שדה תעופה באזור חומס | צילום: חדשות 13

לפני כשבועיים, כזכור, שוגרו שתי פצצות מרגמה משטח סוריה לעבר החרמון. אחת מהן נפלה בשטח ישראל וגרמה לנזק קל באתר, ואילו השנייה נחתה בשטח סוריה. לא הופעלה אזעקה, כיוון שהמערכות זיהו שהרקטות אינן צפויות ליפול בשטחים מיושבים. בנוסף, לא התבצע ניסיון יירוט של כיפת ברזל.

בעקבות הירי, צה"ל ביצע תקיפות בסוריה, שבמהלכן, על פי ארגון המעקב הסורי לזכויות אדם, המזוהה עם האופוזיציה במדינה, נהרגו 10 בני אדם. על פי הדיווח, שלושה מההרוגים לוחמים סורים, והשאר חיילים זרים.

מדובר צה"ל נמסר כי מטוסי קרב של צה"ל תקפו, בין היתר, שתי סוללות ארטילריה, כמה עמדות תצפית ומודיעין בחזית רמת הגולן וסוללת הגנה אווירית מסוג SA-2. כמו כן, במהלך התקיפה הופעלה מערכת הגנה אווירית של צה"ל בעקבות ירי נגד מטוסים סורי, אך לא זוהו נפילות בשטח ישראל.

צה''ל תקף כמה יעדים בסוריה (ארכיון)
צה''ל תקף כמה יעדים בסוריה (ארכיון) | צילום: דובר צה''ל

לפי הדיווחים בסוריה, בתקיפות נפגעו בסיסים ומרכזים של איראן וחזבאללה, כמו גם של כוחות המשטר והמליציות הנאמנות לו. עוד דווח כי השבעה שאינם סורים נהרגו במהלך התקיפות באזור הדרום-מערבי לדמשק, ואילו שלושת הסורים נהרגו בתקיפות באזור קוניטרה.

לאחר התקיפה, התייחס אליה ראש הממשלה נתניהו והבהיר כי בוצעה בהוראתו: "קיימתי אתמול התייעצויות ביטחוניות בעקבות הירי לגולן, בהן הנחתי את צה"ל על פעולה תקיפה". נתניהו שלח מסר לגורמים ששיגרו את הרקטות לעבר ישראל: "איננו מוכנים לסבול ירי לשטחנו ואנו מגיבים בעוצמה רבה כנגד כל תוקפנות נגדנו". לדבריו, "זו מדיניות עקבית שתמשיך למען ביטחון ישראל".

למחרת, נתניהו התייחס שוב לתקיפת צה"ל בסוריה, ואמר כי "מי שינסה לפגוע בנו - ייפגע פי כמה, הוכחנו זאת אמש". ראש הממשלה אמר את הדברים במהלך נאומו בטקס הממלכתי ליום איחוד ירושלים בגבעת התחמושת.

יום לאחר מכן, אירעה תקיפה בבסיס סורי. ישראל לא קיבלה אחריות על התקיפה השנייה, אך כלי תקשורת בסוריה ייחסו אותה לצה"ל. ביום שלישי, פרסמה חברת המודיעין ISI תמונת לווין שצולמה לאחר התקיפה, ממנה עולה כי התקיפה האווירית הייתה מאוד ממוקדת ולא פגעה בשטחים נרחבים. על כן, מעריכים בחברה כי מדובר באתר צבאי בעל חשיבות גבוהה וסביר להניח שהוא חלק ממערכת נשק מתקדמת הקשורה בכלי טיס לא מאוישים. עוד הוסיפו בחברה, כי המקום שהותקף בשדה התעופה בסמוך לחומס, מהווה משטח נחיתה למטוסים הנוחתים מאיראן.