בדיקה: לחבר ספר מסווג כמו אולמרט

לרה"מ לשעבר כמעט עלה בביטול השחרור המוקדם כשנתפס מעביר חלק מספר שכתב בכלא דרך עורך דינו. הצנזורה הבהירו: אפשר לכתוב ספר כזה ולהעביר אותו באמצעות כל אחד

למסור לצנזורה. כתיבת ספר מסווג (דו"צ)

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שהבוקר הוחלט על קיצור עונשו, נתפס לכאורה מעביר דרך עורך דינו חומר מסווג שכתב בכלא. בטענה זו ניסתה הפרקליטות למנוע את ההחלטה היום ואף הביאה לפתיחת חקירה נגדו, אבל את המעשה שעשה יכול כל אחד לעשות, והדבר חוקי לגמרי. בבדיקה שערכנו עם הצנזורה הצבאית הובהר לנו הבוקר (חמישי) מפורשות שאין כל הגבלות על מיקום כתיבת ספר שכולל חומר מסווג ועל ידי מי להעבירו לבדיקת הצנזורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשיחה טלפונית שערכנו עם צנזור במשרדי הצנזורה ביקשנו לבדוק מה המגבלות על לוחם יחידה מובחרת לשעבר שמבקש לכתוב ספר שמתאר פעולות של היחידה שבהן השתתף. "הספר חייב לעבור צנזורה", הבהיר הצנזור מפורשות. "הוא צריך להעביר אותו בשני עותקים כשהוא מסיים לכתוב אותו".

ביקשנו לברר בדיוק את נהלי העברת הספר לבדיקה לאחר שהוא נכתב בביתו הפרטי של הכותב על מחשבו האישי. "הוא צריך להדפיס את הספר ולהביא את זה פיזית לפה, לתל אביב, בעותק קשה", הבהיר הצנזור.

חידדנו ושאלנו מפורשות האם בת זוגו של הכותב או חברו רשאים להעביר את הספר בשמו. הצנזור השיב בחיוב. "כל אחד יכול", אמר.
בחודש שעבר פרסמנו לראשונה כי ברשותו של עורך דינו של אולמרט, חנינה ברנדס, נתפסו חומרים החשודים כמסווגים - חלקים מספר שכתב. אולמרט ביקש בעבר אישור מיוחד לכתוב את הספר באמצעות מחשב, אך סורב. הוא עושה זאת בכתב יד וכתב יותר מ-1,000 עמודים בכתב ידו.

הבדיקה תהפוך לחקירה?

"ראש הממשלה לשעבר מר אינו זקוק לגושפנקא כלשהי באשר לזיקתו ואחריותו בנושאים הקשורים בביטחונה הלאומי של ישראל", הגיבו אז פרקליטיו. "מעולם לא דלף ממנו דבר רגיש בנושאי ביטחון ומודיעין שעלול היה לגרום נזק למדינת ישראל".

פרקליטיו הסבירו כי במהלך שהותו בכלא כתב אולמרט ספר אוטוביוגרפי העוסק בתולדות חייו ופעילותו בנושאים חברתיים, כלכליים ובנושאי ביטחון גורליים. "ספר זה הועבר במלואו לצנזורה, ולאיש, בוודאי לא למר אולמרט, יש כוונה לפרסם אותו מבלי לקבל את אישור הצנזורה. מעבר לספר לא הוצא על ידי מר אולמרט כל חומר מסווג אחר, לא הועבר על ידו ולא פורסם על ידו".

בפרקליטות זעמו על אולמרט ודרשו מוועדת השחרורים למנוע את קיצור עונשו. הבוקר דחתה הוועדה את הבקשה, אך אין מן הנמנע שהבדיקה תהפוך לחקירה.