בג"ץ מחק את עתירות השריונריות: "מצו את ההליכים מול צה"ל"

העתירות הוגשו ע"י שתי צעירות שמתגייסות לשריון וביקשו לשרת בחטיבה רגילה ושתיים נוספות שסיימו את הפיילוט ודרשו לשרת בחיל בזמן המילואים. בג"ץ: העתירות לא מעודכנת להחלטת הרמטכ"ל החדשה

בעקבות תחקיר המקור: ארגוני נשים מבקשים שילוב חיילות בשיריון
זמן צפייה: 53:00
בג"ץ מחק היום (שני) את עתירתן של שתי צעירות שמתגייסות לחיל השריון וביקשו לשרת בחטיבה רגילה, ולא בטנק להגנת הגבולות בלבד. על פי בית המשפט, העתירה לא מעודכנת ולא תואמת את ההחלטה החדשה של הרמטכ"ל אביב כוכבי, לפיה יש להרחיב את הפיילוט שיבחן את שילוב הנשים בחטיבה רגילה. בנוסף על כך, בית המשפט מחק גם את העתירה של שתי צעירות שסיימו בהצלחה את הפיילוט, ודרשו לשרת במילואים בחיל השריון. לעתירה הצטרף מפקד הפיילו, שתמך בעותרות. השופטים טענו כי על העותרות למצות את הההליכים החדשים מול צה"ל או להגיש עתירה חדשה נגד עצם קיום הפיילוט החדש. לכתבות נוספות בחדשות 13 >> "תכנן לסחוט את הוריו": תושב עזה מואשם ברצח הנער משפרעם אסיר ביטחוני תקף סוהר בכלא עופר – ופצע אותו קל בצווארו 4 לוחמים הדליקו מדורה בתרגיל – ונפצעו קל מפיצוץ נפל שהתלקח
מפקדות הטנקים הראשונות בצה''ל
מפקדות הטנקים הראשונות בצה''ל | צילום: דובר צה''ל
ד"ר עידית שפרן גיטלמן, חוקרת במכון הישראלי לדמוקרטיה העוסקת בשירות נשים בצה"ל, מגיבה למחיקת בג"ץ הטנקסיטיות: "על מפקדי הצבא לפעול לשילובן של נשים ביחידות לוחמות ובתכניות הפיילוט, באופן שוויוני והוגן, בנפש חפצה, ובשקיפות ומהמינות ללא פשרות. 25 שנה אחרי פסיקת בג"ץ בעניין אליס מילר, נראה כי לא מיותר להזכיר לחברה בישראל ששוויון הוא עקרון יסוד בדמוקרטיה, וכי צה"ל, ככל גוף אחר במדינה, מחויב לנהוג לאורו. לכן, טוב יעשה הרמטכ"ל אם יאמץ את הנוהל הקיים בארה"ב ובריטניה וינחה את הצבא לפתוח את כלל היחידות הצבאיות לשירות שוויוני, בהתבסס על קריטריון מקצועי וללא הבחנה מגדרית". כיום כ- 86% מהתפקידים בצה"ל פתוחים לנשים. בשנים 2013–2017 עלה מספר הלוחמות בזרוע היבשה ב- 350%, ובסך הכול משנת 2005 זינק מספר הלוחמות פי 7". בעקבות תחקיר "המקור" ששודר לפני כחצי שנה, שדולת הנשים ושבעה ארגונים אזרחיים נוספים פנו לכוכבי, לראש אכ"א ולבכירים נוספים, בבקשה להפוך ההחלטה שלא לשבץ נשים בתפקידי לוחמה בחיל השריון. "מהתחקיר עולה באופן ברור כי בצה"ל התקבלה החלטה דה פקטו שלא לשבץ נשים לוחמות שהוכשרו לתפקיד טנקיסטיות ומפקדות טנקים בחיל השריון", נכתב בפנייה. "זאת למרות שהפיילוט הצליח מעל ומעבר למצופה ובניגוד גמור לחוק ולפסיקת בית המשפט העליון. עוד עולה מהתחקיר כי ההחלטה התקבלה בשל לחצים פוליטיים פסולים שהופעלו על צמרת צה"ל מצד גורמים המתנגדים לשירות שוויוני של נשים ומנסים לפגוע במעמדן".
אחת ממפקדות הטנק הראשונות בצהל
אחת ממפקדות הטנק הראשונות בצהל | צילום: דובר צה''ל
"מהכתבה עלה כי הנשים שעברו את ההכשרה סבלו מסכת קשה ומקוממת של השפלות על רקע מגדרן ומופעים חוזרים ונשנים של הפרדה והדרת נשים", פירטו נציגות הארגונים. "הן כוסו בבדי יוטה, נאסר על חיילים לדבר איתן או לבוא עימן בכל מגע שהוא, הן תוחקרו בידי גורמים דתיים מחוץ לצבא על טיב יחסיהן עם הגברים המשרתים לצידן, נאלצו לסחוב על גבן שירותים כימיים ועוד. לבסוף נלקחה מהן תעודת הלוחם ולפחות אחת מהן שובצה לתפקיד פקידותי בתום הפיילוט" בתחקיר "המקור" על ביטול הניסוי לשילוב לוחמות בחיל השריון כולל בתפקיד מפקדות טנק, למרות הצלחתו, ארבע מפקדות הטנקים הראשונות של צה"ל, שסיימו בהצלחה את המסלול המפרך והשתחררו מצה"ל בתחושת אכזבה – דיברו בפעם הראשונה. צה"ל חגג בקול תרועה את שילובן של נשים בתפקיד שקשה לחשוב על גברי ממנו. אמרו עליהן שלא יצילחו להרים פגזים אבל לתדהמת כולם הן עמדו בכל המבחנים והצליחו. אבל גם לפני ביטול התפקיד התמודדו הטנקיסטיות עם מסע שובר לב ולא פשוט. בין היתר, הן גילו שהצבא החליט שהן טנקיסטיות ולא שריונריות. זוהי הבחנה בעלת משמעות עבורן: שריונריות הן חלק מחיל השריון, בעוד טנקיסטיות הן לוחמות בטנק – אבל לא חלק מהחיל.
חיילת בצה''ל מצדיעה
חיילת בצה''ל מצדיעה | צילום: שאטרסטוק
הטנקיסטיות הראשונות סיפרו על הקושי של הצבא בשילובן: "הבנים היו בשטח משלהם ואנחנו היינו בשטח משלנו, מופרד ורחוק", סיפרה סמלת נגה שינה, מפקדת טנק. "ליתר ביטחון היינו מחויבות כל פעם לכסות את המתחם של השטח שלנו בבד יוטה כדי שאם במקרה מישהו יעבור לא יראו אותנו". "אני לא חושב שצריך להקיף אותן בבד יוטה, אבל יש כללים", אמר תא"ל גיא חסון, קצין שריון ראשי. "מדובר על חבר'ה צעירים, שלקחו פרויקט בפעם הראשונה ויכול להיות שההחלטות שהם קיבלו היו ליד. הם עשו כל מה שהם יכולים כדי לאפשר את השירות ההוגן גם לבנות וגם לבנים".