תיעוד: מכונית נרגמת באבנים במזרח י-ם

המשפחות יהודיות שגרות בסילוואן שבמזרח י-ם חוות חיכוך עם האוכלוסייה הערבית. צפו בתיעוד של הורים וששת ילדיהם מותקפים בסלעים ע"י חבורת ילדים ערבים

מחיר החיכוך במזרח ירושלים, מול המצלמה

נוסעי רכב אבטחה הממוגן, בני משפחה אחת, שחזרו לביתם בשכונת סילוואן במזרח ירושלים, הרגישו די מהר שהם נכנסו לתוך מארב. באור יום, בשעות הצהריים, המשפחה מגיעה לצומת שבסמוך אליו בית ספר. לפתע הם מבחינים בילדים עם ילקוטים על הגב, מכסים את פניהם, מתקרבים אל הרכב, ומתחילים לזרוק אבנים גדולות לעברו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דקות האימה הללו הוסרטו, וכעת הן מתפרסמות לראשונה בחדשות 2. הילדים, הקטן ביניהם בן 9 והגדול בן 14, נראים בסרטון רוגמים באבנים את נוסעי המכונית המבועתים.

"הרכב הזה, שנכנס למה שאנחנו קוראים 'כפר התימנים' בסילוואן, נכנס בצורה קבועה", מסביר פעיל הימין וחבר מועצת העיר ירושלים אריה קינג. "הוא רכב שזוכה למטחי אבנים, בקבוקי תבערה, ברזלים. בעבר אפילו הושלכו סלעים מגגות על הרכב הזה. זה קורה לפעמים כמה פעמים ביום".

רק כשהרכב מתחיל למצוא את נתיב הבריחה, הילדים נסים על נפשם והם בורחים אל תוך תחומי בית הספר. על פניו, בכך נגמר האירוע, כיוון שמרבית הילדים הם מתחת לגיל 12, גיל האחריות הפלילית. אבל לאחר איסוף מודיעין, אותרו כל הילדים המעורבים, ובהנחיית מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי, הם הובאו לחקירה יחד עם הוריהם.

"יש חמולה שמתסיסה ורוצה להיות הגורם המשפיע והחזק בכפר", אומר יו"ר פורום צעירי מזרח ירושלים יאיר דן. "אחת הדרכים שלה לבטא את עצמה זה לשלוח חבר'ה צעירים, קטינים, כדי שלא תהיה איזו בעיה חוקית אחר כך, שמישהו ייעצר".

על פי גורמים במשטרה, כמו באירוע עצמו, גם בחקירה לא התנהגו מיידי האבנים כילדים טיפוסיים. הם שתקו ואז הכחישו, ורק לאחר חקירה מאומצת הם קשרו את עצמם לאירוע. נגד מי מהם שבגיל האחריות הפלילית תגובש בקרוב המלצה להגשת כתב אישום. זו דוגמא נוספת למחיר החיכוך בין האוכלוסיות, הפעם מול המצלמות.