לאחר השיחה עם הרמטכ"ל: נעצר הקמפיין נגד מדיניות ההכלה

ראשי הרשויות בדרום רצו לפתוח בקמפיין במחאה נגד התגובות הקלות יחסית של ישראל לירי הרקטי מרצועת עזה, אך חזרו בהם אחרי ששוחחו עם אביב כוכבי, מתוך הבנה שתהליך ההסדרה עם חמאס בעיצומו

זמן צפייה: 01:31

הרמטכ"ל אביב כוכבי נפגש היום (שישי) עם ראשי רשויות בעוטף עזה, והשיחה עמו גרמה להם לסגת מהחלטם לפתוח בקמפיין נגד מדיניות ההכלה של ישראל.

בימים הקרובים אמור היה לצאת לפועל בקמפיין נגד מדיניות ההכלה בסוגיית עזה, וזאת על רקע המשך ירי הרקטות גם אחרי מבצע "'חגורה שחורה". את הקמפיין, שכלל הפגנות, חסימות כבישים ושורה של צעדים, יזמו ראשי הרשויות ורתמו אליהם תושבים זועמים. אלא שהמהלך בשלב זה הוקפא, כאמור, אחרי השיחה שלהם היום באוגדת עזה עם הרמטכ"ל ובעקבות המסרים המרגיעים שקיבלו. לדברי הרמטכ"ל בשיחה, מאחורי הקלעים קורים דברים משמעותיים בתהליך ההסדרה ויש למצות אותם עד תום.

ראשי הרשויות בעוטף הביעו לאחרונה זעם על כך שישראל מכילה ירי "טפטופים" לעבר עוטף עזה, לעומת ירי למרכז הארץ. מטרת הקמפיין הייתה לשנות את המשוואה, מבחינתם. רק בתום השיחה ולאחר שהבינו כי פני ישראל וחמאס להסדרה ארוכת טווח - הוקפא הקמפיין.

הרמטכ''ל אביב וכבי עם ראשי הרשויות בעוטף | צילום: דו''צ

במהלך הפגישה, אמר כוכבי לראשי הרשויות: "פעילות צה"ל ב'חגורה שחורה' הצליחה גם הודות לחוסן של תושבי העוטף ולהנהגה שלכם, והיא מאפשרת הזדמנות מיוחדת למציאות אחרת באזור".

מוקדם יותר התייחס סגן מפקד החטיבה הצפונית באוגדת עזה, סא"ל ישראל שטרית, לחידוש ההפגנות על הגדר. "הצד השני מותש מההפגנות, ולכן הוא ביטל אותן בשבועות האחרונים. הצעירים שם מבינים שהם רק מפסידים ונפגעים", אמר שטרית. "ההפגנות נועדו כדי לעשות רעש, וככה הם מנסים לשווק את זה לקטארים שעוזרים להם - אבל הם מותשים מזה מאוד".

שיגור של פעילי הג'יהאד האסלאמי מרצועת עזה לשטח ישראל
שיגור של פעילי הג'יהאד האסלאמי מרצועת עזה לשטח ישראל | צילום: חדשות 13

כזכור, כ-4,500 פלסטינים הפגינו היום בכמה מוקדים לאורך גבול רצועת עזה. באופן חריג, רבים מתוכם היו ילדים. אחדים מהם השליכו מטענים לעבר כוחות צה"ל, שהשתמשו בתורם באמצעים לפיזור הפגנות. משרד הבריאות בעזה דיווח כי 27 מפגינים נפצעו, מתוכם ארבעה מירי חי. הרשות הלאומית לצעדות השיבה ושבירת המצור ברצועת עזה הודיעה בתום ההפגנות על המשך פעילותן בשבוע הבא. כזכור, ההפגנות חודשו אחרי שלושה שבועות שבהם חמאס חדל מלקיים אותן.