לראשונה מאז הפסקת האש: בלוני נפץ הופרחו לעבר עוטף עזה

שני בלונים התפוצצו סמוך ליישוב בארי שבדרום, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. 8 שריפות פרצו באזור מאז שעות הבוקר - כולם כתוצאה מעפיפוני ובלוני תבערה. מאז תחילת השבוע: כ-20 דליקות בעוטף

זמן צפייה: 02:30

שני בלוני נפץ שוגרו היום (רביעי) מרצועת עזה לעבר שטח ישראל והתפוצצו מעל אחד היישובים במועצה אזורית אשכול – זאת בפעם הראשונה מאז הפסקת האש. תושבים דיווחו על פיצוץ חזק שנשמע ביישוב, אך אין נפגעים ולא נגרם נזק.

בתוך כך, גם הפרחת בלוני התבערה מהרצועה נמשכו היום – מהבוקר פרצו שמונה שריפות בגזרת העוטף, כאשר מתחילת השבוע היו כ-20 דליקות. אתמול שוגרו תשעה בלוני תבערה לעבר יישובי הדרום, ובעקבות כך צה"ל הודיע אמש על צמצום מרחב הדיג ברצועה לטווח של עד שישה מיילים ימיים עד להודעה חדשה.

לכתבות נוספות בנושא >> 

5 שריפות פרצו בעוטף עזה; חמאס מאיים להסלים הפרות הסדר

47 שריפות, 0 תקיפות של מפריחי בלונים: חודש להפסקת האש בדרום

הרמטכ"ל התייחס להסדרה עם חמאס: "הירידה באלימות אינה מקרית"

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-20190612-1855' autoplay='0' credit='' desc='שריפה באזור נתיבות כתוצאה מבלון תבערה ' kid='1_sg8o6g7o' duration='22'']

בד בבד, יחידות הפרחת הבלונים ברצועת עזה פרסמו מסר מאיים לישראל, ובו נכתב: "להבות האש לא יפסיקו כל עוד עזה סובלת".

יחידות הפרחת הבלונים ברצועת עזה פרסמו מסר מאיים לישראל
יחידות הפרחת הבלונים ברצועת עזה פרסמו מסר מאיים לישראל | צילום: חדשות 13

מוקדם יותר היום, דובר צה"ל בשפה הערבית, סא"ל אביחי אדרעי, פנה לתושבי הרצועה וכתב: "ענף הדייג בעזה הוא אחד מתחומי המסחר המובילים ברצועה. יש דגים טעימים יותר מאלו של עזה?לצערנו ולאור המשך שיגור בלוני התבערה מעזה לישראל - במטרה לשרוף את השדות - נאלצת מדינת ישראל לצמצם את מרחב הדיג. בכך פוגע הטרור שיוצא מעזה קודם כל בתושבי עזה. תושבי עזה, אל תתנו למנהיגי הטרור לגזול מכם את מה שאללה נתן לכם". את הדברים כתב בחשבון הטוויטר שלו.

אתמול, כאמור, פרצו תשע שריפות כתוצאה מבלוני תבערה, חמישה מהן בשלושה מוקדים ביער כיסופים. כמו כן, אחת הדליקות הובילה לנזק גדול מאוד לאחר ש-150 דונמים של חיטה במועצה האזורית שער הנגב עלו באש. בד בבד, חמאס מאיים להסלים את האלימות בהפרות הסדר השבועיות בגדר המערכת.

מאז הפסקת האש לפני כחודש פרצו בעוטף כ-60 שריפות, אך בהתאם להבנות הרגיעה, ישראל לא תקפה חוליות משגרי בלונים ולא הגיבה בתקיפות.

במקביל, חמאס מאיים לחדש את הפרות הסדר המתקיימות בימי שישי בגדר המערכת ומזהיר כי הן יהיו בעלות אופי אלים במיוחד, במיוחד בהשוואה לשבועות האחרונים, בהם חלה ירידה בכמות בקבוקי התבערה שיודו לכיוון כוחות הביטחון ובמספר האנשים שהשתתפו בהפגנות. יחד עם זאת, לקראת סוף השבוע צפויה המשלחת המצרית להיכנס לרצועה, כמו גם המענק הקטארי, כך שיכול להיות שחמאס יבחר לשמור על שקט יחסי.

השריפה בכפר אוריה
אחת השריפות שפרצה בגל החום האחרון | צילום: דוברות המשטרה

בשבוע שעבר נפגש הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, עם ראשי הרשויות בעוטף ובשדרות, לראשונה מאז שנכנס לתפקידו. במהלך הפגישה, בה השתתף גם מפקד פיקוד הדרום האלוף הרצי הלוי, אמר כוכבי כי "אסור לתת לטרור הבלונים להימשך".

כוכבי התייחס גם באופן נדיר להסדרה מול חמאס, זאת בניגוד לחברי הממשלה ובכירי מערכת הביטחון שנוטים שלא להצהיר בפומבי על שיח שמתקיים מול ארגון הטרור. "ההפחתה בכמות הפרחות הבלונים והירידה בכמות האירועים האלימים על הגדר- איננה מקרית", אמר כוכבי לראשי הראשויות, "אנו מעדיפים לתת לזה הזדמנות מאשר להביא להדרדרות המצב".