רצח אורי אנסבכר: בג"ץ אישר את הריסת בית המחבל ערפאת רפאעיה

משפחתו של רפאעיה עתרה נגד ההחלטה להרוס שתי דירות בחברון שבהן התגורר, אך בית המשפט דחה זאת ברוב של שניים נגד אחד: "דברים מצמררים המבססים כי המחבל ביצע את העבירה ממניע לאומני"

 ערפאת ארפאעיה, אורי אנסבכר
המחבל ערפאת ארפאעיה, הרוצח של אורי אנסבכר ז"ל | צילום: חדשות 13

בג"ץ דחה היום (חמישי) את עתירת משפחת ערפאת רפאעיה, שרצח לפני כחודשיים את אורי אנסבכר בעין יעל בירושלים, נגד הריסת שתי דירות בחברון שבהן התגורר.

משפחתו של רפאעיה טענה בעתירה כי המניע לפיגוע לא היה לאומני וכי הוא בעל רקע פסיכיאטרי, ולכן אין הצדקה להרוס את ביתו. בתגובה, השופט יצחק עמית טען כי "דין הטענה להידחות", ולאחר פירוט המניעים שסיפר המחבל בחקירתו, כתב עמית כי "די בדברים מצמררים אלה כדי לבסס את הקביעה כי המחבל ביצע את העבירות ממניע לאומני".

לכתבות נוספות בחדשות 13:

"הסתער על הקצין ודקר בצוואר": אישום נגד תוקף הסוהר בקציעות

שלפה סכין ואיימה על חייל: חשד לניסיון דקירה ליד י-ם • תיעוד

המחבל שהשליך לוח שיש על לוחם דובדבן לוברסקי - הורשע ברצח

כאמור, העתירה נדחתה ברוב של שניים מול אחד. השופט ג'ורג' קרא קיבל את העתירה בטענה כי "איש מבני המשפחה אינו מעורב בפעילות חבלנית, בשונה ממקרים אחרים בהם נשמעו קולות הזדהות ותמיכה של בני המשפחה, שיצאו באופן נחרץ נגד מעשיו של המחבל. בנסיבות אלה, הריסתן של שתי דירות מגורים עלולה להשיג תוצאה הפוכה מהרתעה... ומגיעה כדי ענישה קולקטיבית אסורה".

 אורי אנסבכר
אורי אנסבכר | צילום: החדשות 13

לפני כחודש כתב אישום הוגש נגד רפאעיה בגין אונס ורצח אורי אנסבכר בעין יעל בירושלים. מכתב האישום עולה כי בשעות הבוקר המאוחרות של יום חמישי, 7.2.19 יצאה אנסבכר בת ה-19 אל היער בסמוך לעין יעל כשברשותה צרור דפים לכתיבה. למקום הגיע הנאשם רפאעיה כשברשותו סכין. ארפאעיה הבחין באנסבכר והחליט להורגה בשל היותה יהודייה. הנאשם תקף את אנסבכר באלימות קשה ובאכזריות. אנסבכר נאבקה בנאשם, אך הוא התגבר על התנגדותה, ופגע בה פגיעה גופנית קשה, וכן דקר אותה מספר רב של פעמים בכל חלקי גופה באמצעות הסכין - אשר הביאו למותה.

מתמלולי חקירתו של רפאעיה מ-2017, כאשר נעצר בכניסה להר הבית כשבכיסו סכין, עולה כי הוא איים אז כי יעשה זאת בשנית וכי בכוונתו לחזור לישראל במטרה "להפוך לשאהיד" או להיכנס לכלא.

במהלך חקירתו אז, נשאל אם הוא אוהד חמאס, שאלה עליה השיב בחיוב, ואף פירט: "בדברים שהם עושים, למשל מגינים על העם הפלסטיני בנשק". לפי התמלולים, ארפאעיה שינה גרסאות במהלך חקירתו. כך למשל אמר בהתחלה כי לא חשב לדקור או לפגוע בשוטר, לאחר מכן טען שרצה להיעצר אבל לא התכוון לעשות שוב, ולבסוף אמר שהוא מוכן לבצע גם פיגוע כדי להיעצר. "אני רוצה להיות שאהיד", הצהיר אז. לשאלת החוקר כיצד הוא מתכוון להפוך לשאהיד, ענה החשוד: "אני אעשה את זה שוב, אקנה עוד פעם סכין ואני אבוא שוב לכאן כדי להיכנס לכלא או להיות שאהיד", והוסיף, "הייתי עושה כל דבר כדי להיכנס לכלא. ואם תשחררו אותי אני אחזור לכאן עם סכין ואהיה שאהיד".