הקלטות אשכנזי: "כוכבי טיפוס, לא מעריך שעשיתי אותו ראש אמ"ן"

ההקלטות הבלעדיות שפורסמו בחדשות 13 חושפות את הזעם בלשכת הרמטכ"ל דאז על הקצין הבכיר שמתח ביקורת על התנהלות צה"ל בפרשת המרמרה בוועדה סודית בכנסת: "הוא התבלבל - אבל הוא לא סמרטוט"

זמן צפייה: 05:03

יום לפני שפרשת המסמך המזויף התפוצצה, המתח בין לשכת שר הביטחון אהוד ברק לבין לשכת הרמטכ"ל גבי אשכנזי הייתה בשיא. האווירה במטה הכללי הייתה "מי לנו, מי לצרינו", כלומר מי בצד של אשכנזי, מי בצד של ברק. אז מגיע הפרסום של עמוס הראל בעיתון "הארץ", שבו דברים שאומר תא"ל בשם אביב כוכבי בוועדת משנה סודית בכנסת, שבה מתח ביקורת על תפקוד צה"ל בראשות אשכנזי באירועי המרמרה. "צה"ל אחראי להסתבכות", אומר כוכבי לחברי הוועדה - "לא הדרג המדיני".

אשכנזי התפוצץ. הוא בטוח שידיהם של אנשי ברק בפרסום. יתרה מזאת, בדיוק באותם ימים הוא מתכונן לעדות שלו בפני ועדת טירקל, שבוחנת את אירועי המרמרה והפרסום הזה - הוא לא התחלה טובה. כוכבי, כאמור, באותה תקופה היה הקצין היחידי שהרמטכ"ל ושר הביטחון הצליחו להסכים עליו לתפקיד, לכן הדברים של כוכבי כואבים לאשכנזי במיוחד והידיעה הופכת לשיחת היום במטה הכללי:

דובר צה"ל אבי בניהו: מה קורה? כוכבי מחפש אותי בהול, דחוף

עוזר הרמטכ"ל ארז וינר: אמרת לי אתמול שזה מה שיקרה, כי אלי הוא (אביב כוכבי) לא חזר הנקניק

בניהו: הוא לא חזר כי הוא יודע למה אתה מחפש אותו

וינר: בסדר, תגיד לו "תשמע, רצינו לעזור לך"

בניהו: לא, זה טוב לו (ההדלפה), אל תתבלבל. הוא מוסכם (לתפקיד ראש אמ"ן). הוא כבר קיבל טלפון מיוני (יוני קורן, ראש לשכתו של ברק) על אומץ הלב, וטלפון ממישל (מישל בן ברוך, מזכירו הצבאי של ברק) שהשר מעריך וטלפון מגלנט (יואב גלנט, אלוף פיקוד הדרום)

וינר: לא, לא, לא - אתה מגזים. אולי הוא (אביב כוכבי) קצת התבלבל, אבל א. הוא לא סמרטוט, וב. זה לא עוזר לו, בטח אם הוא יהיה ראש אמ"ן - דבר אחרון שאתה צריך כראש אמ"ן זה שיציגו אותך כמדליף.

בהתחשב שהכול שורר באווירת "מי איתנו, מי נגדנו" איש לא מדבר על הביקורת העניינית שמשמיע כוכבי, אלא רק כביכול את מי היא משרתת ואיך בכלל "כפוי טובה שכמוהו העז להוציא אותה מפיו".

הרמטכ"ל גבי אשכנזי: תגיד, כוכבי ביקש לבוא לדבר איתי. הוא אצלי עוד עשר דקות

בניהו: כן, בסדר גמור, שום דבר, כלום.

אשכנזי: אני אקשיב ואני אפנה לו כתף קרה

בניהו: לא, למה כתף קרה? אתה לא צריך להפנות לו כתף קרה

אשכנזי: למה לא?

בניהו: הוא (אביב כוכבי), מנסים כל הזמן לגרור אותו. הוא טיפוס. אתה תגיד לו: "אתה בוועדה סגורה יכול להגיד מה שאתה רוצה, אני הבנתי שהדברים שלך עוותו, אין לי צל של חשש שאתה הדלפת את הדבר הזה, אני מציע שתכתוב מכתב גם אליי מבחינת ההיסטוריה". אמרתי לו (אביב כוכבי) "תכתוב מכתב שהולך לרמטכ"ל ובאישור הרמטכ"ל גם לשר שבו כתוב 'נקלעתי שלא בטובתי הבוקר לכותרת ב'הארץ', הכותרת מגמתית ומעוותת. להלן מסד העובדות כהווייתן' תחתום, תשלח את זה וזה הכול". אמרתי לו "האמירות האלה יפריעו לך בהכרח להיות ראש אמ"ן - זה נתפס כאיזה ליקוק". הוא לא התכוון לזה, הוא אמר מה שהוא אמר

אשכנזי: אבל הוא טיפוס

בניהו: הוא טיפוס, הוא מחובר לדרומי (יואב גלנט, מפקד פיקוד דרום) קצת, הוא אופוזיציה

אשכנזי: במקום שיעריך שאני לקחתי אותו מתא"ל לראש אמ"ן

בניהו מזכיר לאשכנזי שזאת לא הפעם הראשונה וכוכבי בעבר כבר מתח בפורומים שונים ביקורת על הרמטכ"ל.

בניהו: הוא (אביב כוכבי) ישב אצלי יום אחד, אמרתי לו "אתה ילד? מה, אתה משחק אותה רשג"ד בצופים? אתה תא"ל, אתה עוד מעט במטכ"ל, אתה בן 50. אתה יודע שהרמטכ"ל רוצה למנות אותך כבר ארבעה חודשים ושר הביטחון (אהוד ברק) לא נותן לו? מה אתה עושה את עצמך תמים? אתה מבין איך אתה מדבר? אתה יודע את זה הרי יפה מאוד". הוא אמר לי "כן, אני יודע". אמרתי לו "אז למה אתה מתנהג ככה?". נכנסתי בו באבי אביו. בסדר.

כל זה רק קדימון למה שיקרה ביום למחרת, פיצוץ פרשת המסמך המזויף. בעוד כמה חודשים ייכנס אשכנזי ללשכת שר הביטחון כשבצד השני של הגשר ישב הרמטכ"ל אביב כוכבי והשניים שוב יצטרכו לשתף פעולה. מותר לקוות שהאמון בין שני הלשכות הללו יהיה מעט טוב יותר מזה שהיה ביניהן כשאשכנזי היה בצידו השני של הגשר בקריה.

תגובת אשכנזי: "רא"ל כוכבי הוא רמטכ"ל מצוין שכיהן בתפקידים משמעותיים ושר החוץ אשכנזי רוחש לו כבוד והערכה. מדובר בהקלטה ממוחזרת שתוכנה פורסם כבר לפני שנים, ואין בשיחה זו כל ערך פרט לחילופי דברים סתמיים מלפני עשר שנים".

תגובת בניהו: "אני מעריך ואוהב מאוד את חברי כוכבי ומשעמם אותי מאוד לעסוק בתמליל השיחה הזאת בכל כלי התקשורת שוב ושוב במהלך עשר השנים האחרונות. עוגה ללא חומרי אפייה - לא תתפח לעולם".