הרמטכ"ל שיבח את הלוחם שהגן על פלסטיני שהוכה: "פעל כמצופה"

כוכבי שוחח עם מ"מ מפכ"ל המשטרה עקב התקרית שבה חייל סייע לפלסטיני שהותקף ע"י מתנחלים בחברון: "אלימות לאומנית - פשע שיש לטפל בו במלוא החומרה". שני קטינים נחקרו בחשד למעורבות באירוע

זמן צפייה: 00:35

הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס היום (ראשון) לתקרית בחברון שבה לוחם גולני הגן על פלסטיני שהותקף על ידי מתנחלים, ושיבח את התנהגותו: "פעל כמצופה מלוחם בצה"ל ומנע פגיעה באזרח פלסטיני". את הדברים אמר בפגישה שערך עם מ"מ מפכ"ל המשטרה מוטי כהן בעקבות האירוע. המשטרה עצרה שני נערים החשודים במעורבות באירוע.

הרמטכ"ל ציין כי "אלימות לאומנית היא פשע שיש למנוע, להוקיע ולטפל בו במלוא חומרת הדין". מ"מ מפכ"ל המשטרה הדגיש כי כוחות השיטור ולוחמי משמר הגבול ימשיכו בפעילותם לצד כוחות צה"ל נגד כלל אירועי האלימות והפשיעה באזור, עד לאיתור המעורבים ומיצוי הדין עמם.

בשיחתם הדגישו השניים את החשיבות הגבוהה שרואים בשני הארגונים בשיתוף הפעולה שבין צה"ל למשטרה באופן שוטף.

עוד בחדשות 13:

נתניהו וגנץ נפגשים עם שגריר ארה"ב: דנים בסוגיית הסיפוח

גנץ: החייל שהגן על פלסטיני שהותקף ע"י מתנחלים – פעל כמצופה

לוחם גולני חילץ פלסטיני שהותקף על ידי מתנחלים • תיעוד

הרמטכ''ל אביב כוכבי והתקרית בחברון שבה לוחם הגן על פלסטיני שהותקף
הרמטכ''ל אביב כוכבי והתקרית בחברון שבה לוחם הגן על פלסטיני שהותקף | צילום: רויטרס

אתמול התייחס שר הביטחון בני גנץ לתקרית, וכתב בחשבון הטוויטר שלו "חייל גולני שהגן על תושב פלסטיני בחברון, פעל כפי שמצופה מכל חייל ומפקד בצה"ל. זאת לפי הפרטים שהועברו בדיווחים בערוצי הפיקוד. צה"ל מחוייב לביטחונם של אזרחים בכל מקום בו הוא פועל, ואני סומך על הדרגים הפיקודיים בצה"ל שיתחקרו את האירוע באופן מסודר".

בחטיבת גולני יודעים מי הפורעים – מתנחלים מתל רומיידה שקיבלו חיזוק מתלמידי ישיבה. שמותיהם הועברו למשטרה, ובצה"ל מצפים למעצרים ולהעמדה לדין. עו"ד איתמר בן גביר, שמייצג חלק מהחשודים, אמר כי  גרסתם היא "שהערבים התגרו בהם ורק לאחר מכן הפלסטינים פתחו מצלמה ותיעדו והתמונה היא חלקית".

לוחם גולני מסייע לפלסטיני שהותקף על ידי מתנחלים
לוחם גולני מסייע לפלסטיני שהותקף על ידי מתנחלים בחברון

אמש, כאמור, התפתח עימות פיזי בין גבר פלסטיני לכמה מתנחלים, לאחר שאלו התגרו בו מילולית כשהלך סמוך לעמדת "הדס 9" בחברון. בתיעוד שפורסם נראה לוחם גולני ששמר בעמדה שראה את המתרחש, ורץ בניסיון להפריד בין הגבר לקבוצה.

הפלסטיני שהותקף, אבראהים בדר, סיפר לחדשות 13 כי "הלכתי אתמול ב-23:00 בלילה ברחוב בחברון, פתאום הגיעו מתנחלים והחלו להכות אותי. לפחות שמונה, אולי עשרה". לטענתו לא היו ריב או קללות לפני, והוא סיפר כי החייל "התערב די מהר, זו לא פעם ראשונה שזה קורה".