צה"ל החל תרגיל פתע בצפון - תורגש תנועה ערה של כוחות הביטחון

מטרת התרגיל לבחון את מוכנותו ויכולותיו המבצעיות של פיקוד צפון. התרגיל יתקיים בעמק יזרעאל ובגליל העליון ויסתיים מחר. במסגרתו עלולים להישמע הדי פיצוצים ואזעקות במרחב

זמן צפייה: 01:45

צה"ל החל היום (שני) תרגיל פתע מטכ"לי בצפון הארץ לבחינת מוכנותו ויכולותיו המבצעיות של פיקוד הצפון. התרגיל יתקיים בעמק יזרעאל ובגליל העליון ויסתיים ביום שלישי. זהו התרגיל השני בסדרת בחני המוכנות בראשות הרמטכ"ל לשנת 2019.

במסגרת התרגיל תורגש תנועה ערה של כוחות הביטחון, כלי רכב וכלי טיס וכן יישמעו אזעקות והדי פיצוצים במרחב. כמו כן, הופעל חייגן טלפוני להתייצבות אנשי מילואים.

לכתבות נוספות בנושא >> 

עשרות מטוסים תוקפים "מדינת אויב": צה"ל מוביל תרגיל ענק • צפו

נסראללה לועג לתרגיל ההטעיה של צה"ל: "הפך לצבא הוליוודי"

בעקבות המתיחות בצפון: צה"ל דחה תרגיל גדול ואת חילופי דו"צ

תרגיל ה''בלו-פלאג'' של חיל האוויר
תרגיל ה''בלו-פלאג'' של חיל האוויר | צילום: דובר צה''ל

במקביל, צה"ל מוביל תרגיל ענק בדרום הארץ שבו כלי טיס ישראליים מדמים מצב של מלחמה אווירית בשיתוף מדינות זרות. כ-70 מטוסי קרב, מל"טים, מסוקים ומטוסי תובלה ענקיים מסוג אנטונוב, נוטלים חלק בתרגיל האווירי הבין-לאומי שצה"ל מארח בימים אלה בדרום הארץ במשך שבועיים: ה- Blue Flag 2019. מטוסי קרב מסוג F-35, F-16, F-15, ויורו פייטר-טייפון מוטסים בידי עשרות טייסים, וזו הפעם הרביעית שחיל האוויר עורך את התרגיל שמתקיים אחת לשנתיים. מלבד הטייסים הישראלים משתתפים בו גם כ-800 זרים מחילות האוויר של ארצות הברית, יוון, איטליה וגרמניה.

האיטלקים הביאו לתרגיל לא פחות משלוש טייסות, הכוללות את מטוס ה-F-35 המתקדם, וזו הפעם הראשונה שמטוס זה משתתף בבלו-פלאג. בתרגיל הקודם השתתפו אומנם יותר מדינות, בהן צרפת, הודו ופולין, אך בשל הרצון של חיל האוויר למקד את יעדי האימון הנרחב למטוסים המתקדמים בעולם (מדור 4.5 ו-5), כלל התרגיל פחות מדינות. עם זאת, הרף שקבע חיל האוויר עבור השתתפות הטייסים בתרגיל גבוה יותר: מינימום של 300 שעות טיסה ברזומה של כל טייס.

תרגיל ה''בלו-פלאג'' של חיל האוויר
תרגיל ה''בלו-פלאג'' של חיל האוויר | צילום: דובר צה''ל

התרגולות מתקיימות בשפה האנגלית על פי דפוסי הטיסה של נאט"ו, ולא בשיטת הטיסה שפותחה בחיל האוויר. בדומה לתרגיל הקודם, גם הפעם שורטטה על מפת התרגיל מדינת אויב דמיונית, אותה נדרשו כוחות הטיס הבין-לאומיים לתקוף ולהשמיד. את מטוסי האויב מדמה ה"טייסת האדומה" של חיל האוויר, שמפעילה גם היא מטוסי F-35 במטרה להקשות ככל הניתן על מטוסי ה"טייסת הכחולה" של המדינות המשתתפות בתרגיל.

ה"כחולים" מאותגרים גם מהקרקע: קציני הטייסת האדומה מפעילים מהקרקע סוללות נ"מ מתקדמות, גם מסוג פטריוט, כדי לדמות את יכולות ההגנה האווירית המתקדמות שרוסיה מזרימה למזרח התיכון ובעיקר לסוריה, בדגש על מערכת הS-300.

תרגיל ה''בלו-פלאג'' של חיל האוויר
תרגיל ה''בלו-פלאג'' של חיל האוויר | צילום: דובר צה''ל

"התרגיל מעניק חיזוק דרמטי ומשמעותי ליחסים הבינ"ל שלנו בעת הזו, בעיקר עם ארה"ב", הסביר אתמול קצין בכיר בחיל האוויר. "יש משמעות לכך שמעצמה כמו גרמניה ומדינות כמו יוון ואיטליה מגיעות לכאן", אמר והוסיף כי "זה מייצר קואליציה של מדינות יציבות באיזור. הם לומדים רבות מהניסיון שלנו". עוד ציין הבכיר כי כשטייס שומע באוזניות את ההמולה ברשת הקשר, קל וחומר כשמדובר בקולות ובשפה שאינם מוכרים לו - הדבר דורש ממנו ללמוד מהאורחים פתרונות לדילמות טקטיות ובאופן קצת אחר.