אות הערכה לצוות המסוק שהתלקח כשעליו 11 לוחמים: "הציל חיים"

מפקד חיל האוויר העניק "רישום לזכות" לקברניט, טייס המשנה והמכונאי בשל תפקודם באירוע שהסתיים ללא נפגעים. "תפקדו בתכליתיות ובמיומנות, בקור רוח, בחושך – עם לוחמים בבטן המסוק"

זמן צפייה: 00:42

מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין העניק היום (שלישי) אות הערכה לצוות מסוק ה"יסעור" שהתקלח בנובמבר אשתקד כשעליו 11 לוחמי יחידת "שלדג", בשל תפקודם באירוע שהסתיים ללא נפגעים. תעודת ה"רישום לזכות" הוענקה לקברניט, לטייס המשנה ולמכונאי המוטס.

"צוות המסוק זכה לאות על תפקוד והצלחה באירוע חירום בתכליתיות ובמיומנות, בקור רוח ובחדות, תוך הפגנת רעות ועבודת צוות באוויר ובקרקע, הנחתת המסוק בזמן קצר, וחילוץ הצוות והלוחמים בשלום", נמסר מדובר צה"ל. "תפעול התקלה החריגה בתנאי אי ודאות, בחושך, עם לוחמים בבטן המסוק, בוצע בצורה ראויה לציון והוביל להצלת חיים".

מפקד חיל האוויר וצוות המסוק
מפקד חיל האוויר וצוות המסוק | צילום: דובר צה''ל

נורקין עצמו אמר באירוע כי "גיליתם מיומנות גבוהה שהובילה לזה שהמסוק נחת על הקרקע, והלוחמים ואתם הצלחתם להתפנות. אני חושב שהחוויה שחוויתם תלווה אתכם לכל החיים, אבל היא גם הפכה אתכם לאנשים בעלי תחושת מסוגלות משמעותית".

בנובמבר האחרון נפתחה חקירת האירוע יממה לאחר נחיתת החירום שביצע מסוק היסעור בדרום הארץ. הקופסה השחורה של המסוק נמצאה, ונשלחה לבדיקה. כזכור, צוות המסוק החליט לבצע נחיתת חירום לאחר שאש פרצה במנוע כלי הטיס, ולא היו נפגעים.

מסוק היסעור עולה באש לאחר שנחת נחיתת חירום ליד בית קמה
מסוק היסעור עולה באש לאחר שנחת נחיתת חירום ליד בית קמה | צילום: חדשות 13

סרן א', קברניט המסוק, שחזר בתחקיר: "הכל היה מאד פתאומי, הרגשנו לפתע מכה. המסוק התחיל סבסוב (הטיית המסוק), התחיל זמזום חזק ממנוע שמאל, ואז נדלקה נורית האש. מסוק מספר 3 דיווח בקשר: 'אני רואה גיצים במנוע שלכם'".

"לקחנו ימינה החוצה מהמבנה של המסוקים כדי לא לסכן את שני המסוקים האחרים. הבנו שזה אש במנוע. סגרנו את מצערת המנוע, פרקנו בקבוקי כיבוי אש שזורקים חומר כיבוי לתוך המנוע תוך הנמכה לנחיתה. הנוריות המשיכו לדלוק. זרקנו מיכלי הדלק החיצוניים כי היה ברור שתהיה נחיתה על מנוע אחד. מסוקים מספרי 1 ו-3 סייעו לנו לנחות ונחתנו על מנוע אחד, בחושך מוחלט".

לוחמי האש מכבים את השריפה שנוצרה לאחר נחיתת החירום
לוחמי האש מכבים את השריפה שנוצרה לאחר נחיתת החירום | צילום: תיעוד מבצעי כבאות והצלה

"כיבינו הכל במהירות והתפנינו דרך הדלת הקדמית, דלת הצוות, כי המנוע התחיל להתפרק", סיכם. "לקחנו מטפים וניסינו לכבות. מסוק 1 הזעיק כבאיות, אבל לא הצלחנו לכבות את האש והמסוק כולו בער".