החלופה לגלאים בהר הבית נחשפת

פרסום ראשון: במשטרה גיבשו תכנית יקרה שתיתן מענה ביטחוני קבוע לא רק להר הבית אלא לעיר העתיקה כולה, שתרושת במצלמות אבטחה מתקדמות

הגלאים יוסרו? הר הבית
הגלאים יוסרו? הר הבית | צילום: חדשות 2

נמצא פתרון לגלאי המתכות? היום (שני) פורסם שבדיקות שערכה המשטרה בימים האחרונים עם ארבע חברות אבטחה מהמובילות בתחומן בעולם הובילו לפתרון אפשרי להחלפת לגלאי המתכות בכניסות להר הבית. הפתרון כולל ככל הנראה הצבה של מצלמות מתקדמות מאוד שיוצבו בכל אזור העיר העתיקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר במצלמות מתקדמות ובעלות יכולות טכנולוגיות המאפשרות להבחין גם בחפצים מוסלקים בפרטי לבוש או בחפציו. התכנית מסתמנת כתכנית יקרה מאוד שעתידה להחליף את גלאי המתכות שהוצבו בשבוע האחרון. על פי הדיווחים עלות התכנית כ-100 מיליון שקלים.

עד שניתן יהיה לממש את ההצעה במלואה יסתפקו בכניסה להר בעיבוי כוחות הביטחון ובמצלמות האבטחה שכבר הותקנו. הכוונה היא שהמצלמות המתקדמות לא יותקנו רק סמוך לשערי הכניסה להר הבית אלא יותקנו וירשתו את כל העיר העתיקה בירושלים.

ביומיים האחרונים לא התנהלו מגעים עם הווקף בסוגיה, אך תיאורטית הפתרון המסתמן לא צריך להטריד אותם. המצלמות, כך על פי המתווה, יותקנו במרחק מסוים משערי הר הבית כך שלא יהיה חשש לתפיסת הריבונות בהר, כפי שנתפס בעיניהם.

גורם מדיני בכיר סיפר הערב כי אין יותר חילוקי דעות בין גופי הביטחון השונים בנוגע לפתרון האבטחתי בכניסות להר הבית וכי ישנה הסכמה על האמצעים שייושמו. עוד ציין הבכיר שבדיון בקבינט המדיני-ביטחוני שצפוי להתקיים הערב המשטרה תציג פתרון חלופי, במקום גלאי המתכות הממוקמים במקום כעת.

שקט מתוח בהר הבית
שקט מתוח בהר הבית | צילום: flash90, יונתן סינדל

המתיחות וההסלמה בהר הבית גברו ככל שעברו הימים מאז שהוצבו הגלאים, והגיעו לשיא בסוף השבוע האחרון אז חדר מחבל פלסטיני להתנחלות חלמיש ורצח שלושה בני משפחה. אתמול שרר שקט מתוח בסביבת הר הבית. מאות מוסלמים שלא יכלו להיכנס למתחם קיימו תפילות אלטרנטיביות בשער האריות אבל לא נרשמו אירועים אלימים באופן מיוחד.

מוקדם יותר היום דווח כי מצלמות הותקנו בכניסה להר הבית, וגורמים במשטרה נפגשו בהמשך עם מנהלים של חברות אבטחה מהמובילות בארץ כדי לשמוע ולקבל מהם הצעות לאמצעים שאותם ניתן להתקין באזור ושיהוו חלופה גלאי מתכות.

''פטורים מחובת מכרז'', נתניהו
''פטורים מחובת מכרז'', נתניהו

אתמול פורסם כי בישיבת הקבינט הלילית שהתקיימה לפני תפילות יום השישי, העבירו השרים את האחריות לשאלת גלאי המתכות למשטרה, שהחליטה להשאיר אותם בכניסה להר. עם זאת, מתמלילים שהגיעו לידינו משיחת הוועידה הראשונה לאחר הפיגוע בהר נראה שמי שקידם את הצבת גלאי המתכות היה דווקא ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"כמה שערים מגנטיים יש", שאל נתניהו בשיחה. כששמע שקיימים רק שניים או שלושה מגנומטרים הוא השיב: "אתם פטורים מחובת מכרז, אני אדאג לממן לכם את ההצטיידות העיקר שתרכשו כמה שיותר בהקדם האפשרי".

בהכנת הכתבה השתתף: עמית סגל

[brightcove_iframe video_id='20harhabait_vtr2_n20170723_v1' autoplay='0' credit='' desc='' kid='' duration=''']