"אמרת שתשמור על עצמך": סמ"ר עמית בן יגאל הובא למנוחות

הלוחם שנהרג לאחר שהושלכה עליו אבן גדולה, נטמן בחלקה הצבאית בבית העלמין שבבאר יעקב. מאות הגיעו ללוותו בדרכו האחרונה • תחקיר האירוע: מל"ט ליווה את הלוחמים - אך לא תיעד את התקרית

זמן צפייה: 02:54

התקרית בשומרון: סמ"ר עמית בן יגאל, לוחם גולני שנפל הלילה (שלישי) בעת פעילות מבצעית מהשלכת אבן גדולה על ידי מחבל, הובא למנוחות בחלקה הצבאית בבית העלמין שבבאר יעקב. בני משפחתו, חבריו ומאות נוספים ליוו אותו בדרכו האחרונה. בין המלווים שר הביטחון נפתלי בנט, שר המשפטים אמיר אוחנה וח"כ עמיר פרץ.

אביו של עמית ספד לבנו: "אתה היית אמור לקבור אותי, לא אני אותך. אמרת שתשמור על עצמך. אני בגיל 21 התייתמתי ואתה עמית בגיל הזה מחזיר את נשמתך. השארת אותי בודד. היום בשעה 6:30 בבוקר הפכתי לאדם אחר". האב סיפר על הרגע שהסכים שבנו ישרת כלוחם ואמר כי "חתמתי לך וקפצת עלי כאילו זכית בלוטו". אמו של עמית, נאוה, נפרדה מבנה ואמרה כי "אתמול אמרת לי שיהיה בסדר. ב-5:15 הגיעו חיילים לבית, אמרתי להם ללכת מפה. הפצת כל כך הרבה אור ואושר. גיבור שלי, אני גאה בך".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

"גאה להיות גולנצ'יק": הפוסט המרגש שכתב החייל שנפל

המחבל הבחין בחייל מרים ראשו – והשליך אבן לעבר פניו החשופות

חשד לניסיון דקירה במחסום קלנדיה בירושלים – החשוד נורה

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-part-18491205' autoplay='0' credit='' desc='מעצר חשודים מהתקרית בשומרון' kid='1_mt4k2tde' duration='16'']

פרץ, שהגיע ללוויה כחבר של המשפחה, אמר: "עקבתי אחריך כל השנים וראיתי את ההתעקשות שלך להגיע לסיירת, בסוף ניצחת. היית הגיבור של אמא ואבא, של סבא וסבתא משדרות. איבדנו את הילד של כולנו. אתה סמל לתעוזה וגבורה".

שר הביטחון ספד בלוויה ואמר כי "ראיתי היום את התמונות והסרטים של עמית, כל כך חי. צפיתי בצעיר המחויך שמרים את המורל בקרב חבריו לצוות. גם כשלפעמים קשה אנחנו יודעים בדיוק למה אנחנו פה. אביו של עמית חתם לו כבן יחיד כדי שיוכל ללכת לקרבי. כמה אומץ מול מוגי הלב שמתחבאים. אנחנו עם של אמיצים. לוחמי גולני, אתם תשובו למצוא את המחבל שעשה את זה. עמית ועמיתיו בוחרים בתרומה לעם ולמדינה, בהגנה על המולדת. עמית הוא לא בן יחיד, יש לו מיליוני אחים שאוהבים ויודעים שעתידנו תלוי בעמית ודומיו".

אמו של עמית בן יגאל סופדת לו, כשהיא לובשת את חולצתו ואת דרגתו
אמו של עמית בן יגאל סופדת לו, כשהיא לובשת את חולצתו ואת דרגתו | צילום: חדשות 13

מפקד היחידה שבה שירת, סא"ל איוב כיוף ספד ללוחם שהיה: "חייל עז ואמיץ עמית היה במקום שאהב, מוקף בחבריו שאהבו אותו כל כך. כפי שעמית כתב, להיות גולנצ'יק זה לא להסתכל לאחור".

בתוך כך, כוחות הביטחון ממשיכים במצוד אחר החשוד, ובקרב צה"ל ושב"כ נרשמה התקדמות באיתור. גופי הביטחון לא מגששים באפלה - יש כיוון לגבי זהות המחבל והאתגר שלהם הוא להבין אם אחד מ-12 העצורים הפלסטינים שכבר הוצאו מהבניין שממנו הושלכה האבן - הוא המחבל שהוביל למות הלוחם. לוחמי גולני נערכים ללילה נוסף של סריקות אחר המחבל.

מתחקיר התקרית עלה כי מטוס ללא טייס טקטי מסוג "רוכב שמיים" ליווה באוויר את כוח סיירת גולני במעצרים, בין היתר כדי להתמודד עם תרחיש ידויי אבנים מהגגות, אולם בעת השלכת האבן שהרגה את לוחם הסיירת, כלי הטיס לא צילם את האירוע.

עמית בן יגאל שנהרג מפגיעת אבן
עמית בן יגאל שנהרג מפגיעת אבן | צילום: דובר צה''ל

מוקדם יותר היום פורסם כי מתחקיר ראשוני של התקרית שבה נהרג הלוחם עלה כי המחבל עמד על גג בית בן שלוש קומות בפאתי הכפר עם אבן גדולה, וכאשר הבחין שעמית הרים ראשו לחיפוי - השליך אותה לעברו. מסתמן שזוהי הסיבה שהקסדה שחבש לא מנעה את הפגיעה הקשה. ההערכה היא שהמחבל נמלט מהמבנה בו בוצע הפיגוע. בידי שב"כ וצה"ל מספר עצורים מהכפר.

כאמור, לוחם צה"ל מסיירת גולני, עמית בן יגאל מרמת גן, נהרג הלילה מהשלכת אבן על ראשו במהלך פעילות מבצעית למעצר חשודים בכפר יעבד שבצפון השומרון - כך הותר הבוקר לפרסום. זה ההרוג הראשון של צה"ל השנה מפעילות מבצעית. דובר צה"ל הדי זילברמן: "אירוע קשה". בן יגאל הועלה לדרגת רב-סמל לאחר מותו.

עמית בן יגאל, לוחם גולני שנפל במהלך פעילות מבצעית בצפון השומרון
עמית בן יגאל, לוחם גולני שנפל במהלך פעילות מבצעית בצפון השומרון | צילום: חדשות 13

זילברמן ציין כי התקרית אירעה במהלך פעילות של ארבעה מעצרים במקביל, שכללו הפרות סדר והשלכות אבנים. לפנות בוקר עם תום המעצרים והיציאה מהכפר הושלכה אבן מהגג של אחד הבתים. הלוחם היה עם קסדה, אך נפצע קשה מאוד ופונה במסוק לבית החולים רמב"ם, שם כאמור בהמשך נקבע מותו.

עמית בן יגאל שנהרג מפגיעת אבן
עמית בן יגאל שנהרג מפגיעת אבן | צילום: חדשות 13