הפיגוע במעיין בדולב: שיפור במצבו של הנער הפצוע; המצוד נמשך

מצבו של דביר שנרב, שנפצע קשה בפיצוץ המטען אמש בעין בובין, השתפר והוא מוגדר כעת בינוני. במקביל נמשכות הסריקות אחר המחבלים, במסגרתם הוחרמו מצלמות אבטחה, ובוצעו כמה מעצרים

זמן צפייה: 03:40

הפיגוע במעיין בדולב: כוחות הביטחון המשיכו, כל הלילה וגם במהלך שעות הבוקר היום (שבת) בסריקות אחר המחבלים שהניחו את המטען בעין בובין שליד דולב שבבנימין, ממנו נהרגה רינה שנרב ז"ל בת ה-17. אביה הרב איתן שנרב נפצע קל, ואילו מצבו של אחיה דביר בן ה-19 שנפצע קשה, השתפר הבוקר והוא מוגדר בינוני ויציב. מבית החולים הדסה שם הוא מאושפז נמסר כי הוא כעת בהכרה ועירני, לאחר שנותח אתמול.

במהלך המצוד הנרחב באזור, בו משתתפים כוחות גדולים של צה"ל ושב"כ, הוחרמו כמה מצלמות אבטחה, שצפויות לסייע באיתורם של המחבלים. הפלסטינים מצדם הפיצו סרטונים שבהם הם קוראים להשמיד סרטונים מהמצלמות, כדי שלא לאפשר לכוחות לשים את ידיהם על החוליה. במהלך המצוד בוצעו כמה מעצרים וכן תשאולים של מקומיים. הפלסטינים מדווחים על שניים לפחות שנעצרו בעין עריכ הסמוך לרמאללה, אך לא ברור האם הם חשודים במעורבות בפיגוע. לפי הדיווחים, אחד העצורים הוא אסראף מערוף מרמאללה, תומך חמאס.

אשרף מערוף | צילום: חדשות 13

הפעולה תוכננה בקפידה, כאשר ככל הנראה המפגעים הטמינו בלילה את המטען במקום - והפעילו אותו מרחוק תוך כדי צפייה בהתרחשות. לאחר מכן, נמלטו מהמקום באמצעות רכב, כך לפי ההערכות, שכן אם היו עוזבים באופן רגלי הכוחות היו שמים לב אליהם. בזירה נשארו סימנים ורמזים שהמחבלים השאירו אחריהם, ולכן ההערכה היא שהמצוד לא ייארך זמן רב.

המעיין עין בובין מאובטח על ידי צה"ל, שלרוב מגיע לאזור בשעה 11:00 בבוקר. נראה כי המחבלים הכירו את סידורי הביטחון במקום, ויכול להיות שאף כיוונו את הפיגוע נגד חיילי צה"ל, אך ראו את המשפחה והחליטו להפעיל את המטען. לפי דפוס הפעולה ורמת המורכבות של הפיגוע, נראה כי לפחות אחד מהמחבלים מתגורר באזור.

רינה שנרב בת ה-17, שנרצחה בפיגוע במעיין בדולב
רינה שנרב ז''ל | צילום: תנועת בני עקיבא
סריקות אחר המחבלים שביצעו את הפיגוע במעיין בדולב
סריקות אחר המחבלים שביצעו את הפיגוע במעיין בדולב | צילום: חדשות 13

המטען היה חריג ביחס למה שנראה בשטחים בתקופה האחרונה - הוא שקל כ-4-3 קילוגרמים והכיל רסס רב, כך שאם הייתה במקום קבוצה גדולה יותר של אנשים - היו נפגעים רבים יותר בתקרית. לאחר הפיגוע פרס צה"ל מחסומים רבים באזור ועל פי דיווחים פלסטיניים, הוחרמו מצלמות אבטחה בכפרים סמוכים.

הרמטכ"ל אביב כוכבי הגיע לזירת הפיגוע, סייר בשטח יחד עם מפקד פיקוד המרכז, קיבל סקירה אודות תמונת המצב הגזרתית וקיים הרמטכ"ל הערכת מצב בשטח. כוכבי אמר כי "אנו נמצאים בעיצומו של מרדף שמובל על ידי כוחות צה"ל, שב"כ והמשטרה, ומרכזים מאמץ מודיעיני מבצעי רחב לאיתור מבצעי הפיגוע הרצחני והחמור. אני בטוח ביכולתנו לאתר את המפגעים במהרה". כמו כן, ראש הממשלה נתניהו קיים התייעצות ביטחונית עם ראשי מערכת הביטחון.

בריאיון ל"שישי" עם אילה חסון, שחזר האב, הרב איתן שנרב, שנפצע בפיגוע את הרגעים שלפני הפיצוץ: "כל הירידה מהחניה עד לפיגוע הייתה בערך 3-4 דקות. כל הדרך הזאת דביר אמר לי 'אבא בוא ננצל את הזמן, יש לי קורס חובשים, בוא תשאל אותי שאלות' - ואחרי הפיגוע עשיתי לו ח"ע מהציצית", סיפר איתן. "אני נפגעתי בבטן בעיקר, ויש לי רסיס בבטן ושבר באגן. אני מכיר את זה, ישר הבנתי שזה מטען. ברגע הראשון עוד הייתה לי מחשבה שאולי אני תכף אתעורר מהחלום, אבל הבנו ישר".

איתן הוסיף וסיפר שרינה הייתה "מתוקה מדבש, בחורה מתוקה כל כך. כשראיתי אותה אחרי זה, אמרתי שהיא הרוגת מלכות בשביל עם ישראל. היא כ"כ התחזקה בחודשים האחרונים בתורה ומצוות".