חמאס: השבוע הראשון של רמדאן - יעד ריאלי לעסקה

וול סטריט ג'ורנל: בכיר בחמאס אמר כי השבוע הראשון של רמדאן עשוי להיות "עיתוי ריאלי" להגעה להפסקת אש. המתווכות: "סינוואר עדיין מנותק קשר". לפי הדיווח, מנהיג חמאס בעזה שיגר מסר להנהגת הארגון בחו"ל שלפיו "אין סיבה למהר להגיע לעסקה" וכי הוא "מקווה שמבצע ברפיח ברמדאן יביא להסלמה ביהודה ושומרון"

תיעוד: מנהיג חמאס יחיא סינוואר, מנהרה, רצועת עזה, חרבות ברזל
תיעוד: יחיא סינוואר במנהרה | צילום: דובר צה"ל

בכיר בחמאס אמר היום (שני) לוול סטריט ג'ורנל כי השבוע הראשון של רמדאן עשוי להיות "עיתוי ריאלי" להגעה לעסקת חטופים והפסקת אש. בדיווח צוטטו גם בכירים בקטר ובמצרים, שמתווכות במגעים, כי מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר "עדיין מנותק קשר". בינתיים, בכירי חמאס נמצאים במצרים לשיחות על המשא ומתן, ובקהיר ובדוחא מנסים לדחוף להגיע להסכם לפני תחילת חודש רמדאן.

עוד דווח בוול סטריט ג'ורנל כי בהודעה האחרונה ששלח סינוואר להנהגת חמאס בחו"ל הוא הדגיש כי "אין סיבה למהר להגיע לעסקה. לפי גורמים שצוטטו בוול סטריט ג'ורנל, מנהיג חמאס בעזה "מקווה שפלישה ישראלית לרפיח ברמדאן תביא להתלקחות ביהודה ושומרון".

אמש, טרם הפגישה עם השר בני גנץ, אמרה סגנית נשיא ארצות הברית קמלה האריס בנאום באלבמה, כי "יש להגיע מיד להפסקת אש, חמאס צריך להסכים לעסקה. המראות מעזה קשים. אנשים גוועים ברעב. יש דיווחים על משפחות שאוכלות עלים או מזון לבעלי חיים, נשים שיולדות תינוקות עם תזונה לקויה או ללא טיפול רפואי וילדים שמתים מתת-תזונה והתייבשות. כפי שאמרתי פעמים רבות - יותר מדי פלסטינים חפים מפשע נהרגים".

בני גנץ וקמלה האריס
בני גנץ וקמלה האריס | צילום: יונתן זינדל; פלאש 90/רויטרס

עוד אמרה: "יש הסכם על השולחן. חמאס צריך להסכים. בואו נשיג הפסקת אש, נאחד את בני הערובה עם משפחותיהם ונספק הקלה מיידית לתושבי עזה. ממשלת ישראל חייבת לעשות יותר כדי להגדיל משמעותית את זרימת הסיוע. אין תירוצים". היום צפויה האריס להיפגש עם השר בני גנץ בביקורו בוושינגטון.

תקיפת חיל האוויר ברפיח
תקיפת חיל האוויר ברפיח | צילום: עטיה מוחמד, פלאש 90

גנץ המריא לארה"ב לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו טען כי הביקור לא תואם עמו. בעקבות זאת, כפי שפורסם לראשונה בחדשות 13, נתניהו הנחה את שגרירות ישראל בוושינגטון שלא לטפל בביקורו של גנץ בארה"ב. ההנחיה של נתניהו מגיעה לאחר שלא אישר את הנסיעה של גנץ, ובסביבתו טענו כי הוא "לא עדכן מראש" על אודותיה. מנגד, גנץ אמר כי הודיע על כוונותיו ביום שישי כדי לתאם מסרים - וכי הוא יטוס בכל אופן.