פרסום ראשון: 86 סירבו להתגייס לשריון. מחציתם נכלאו, השאר נעצרו

אירוע חריג בבקו"ם: 86 חיילים סרבו להתגייס השבוע לשריון. בשל כך, צה"ל הכניס מחציתם למעצר בבקו"ם ואת החצי השני לכלא צבאי

ארכיון (צילום: רויטרס)

פרסום ראשון: מרד בבסיס הקליטה והמיון. 86 מתגייסים מתוך כ-200 שהתגייסו בימים האחרונים ויועדו להגיע לחיל השריון - סירבו להתפנות ולהתגייס לחיל. בעקבות הסירוב ההמוני נשלחו מחציתם למעצר בבקו"ם, אך החצי השני נשלחו לכלא צבאי לתקופות מאסר של בן ארבעה ל-20 ימים. מדובר באירוע חריג הן מבחינת הנפח והן מבחינת הענישה.

בימים האחרונים התקיים בצה"ל גיוס לחיל השריון - חיל שבדרך כלל זוכה לביקוש גבוה מבחינת המתגייסים - והאירוע הזה מגיע כהפתעה לפיקוד. באחרונה נעשה מאמץ באגף כוח האדם ובמפקדת קצין השריון הראשי להגדיל את כמות המתגייסים ולכן ניתנה הנחייה למלא את השורות.

מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל מייחס חשיבות עליונה למיצוי המתגייסים באופן מיטבי ושיבוצם נעשה בהתאם לצרכים המבצעיים תוך התחשבות מרבית ברצונם ובשאיפותיהם. בקרב מתגייסי מחזור הגיוס הנוכחי, הביעו כמה עשרות חיילים אי-נכונות להשתבץ כלוחמים בחיל השריון עקב העדפה לשיבוץ ביעדי לחימה אחרים. צה"ל מגנה את תופעת הסרבנות על סוגיה ובפרט סרבנות ליעדי לחימה ופועל למיגורה".

גורם המעורה בהליך הגיוס אמר לחדשות 2 Online: "אני המון שנים כאן ואני לא זוכר התנהלות כזאת. מפקדים מחיל השריון ממש השתלטו פה על הבקו"ם במטרה לשכנע מתגייסים להגיע לחיל השריון - אבל החיילים פשוט לא רוצים. מדובר בכמויות חריגות של סירוב לשרת בחיל".

שלשום התראיין קצין שריון ראשי (קשנ"ר) בצה"ל, תא"ל גיא חסון, ל"שש" עם עודד בן-עמי. חסון התייחס, על רקע גיוסי נובמבר, לשאלת המוטיבציה לשירות בשריון ואמר: "חלקם באים מרצונם – הדבר החשוב שהוא שכמעט כולם רצו להיות לוחמים, וזה הנתון המשמעותי ביותר מבחינתי".

"עוד רואים אנשים שמעקמים את הפרצוף כשאומרים להם שהם מתגייסים לשריון, אבל גם רואים כאלה שמזהים את הפוטנציאל הגדול שיש בחיל ואת החדשנות – גם את זה פגשתי בלשכת הגיוס. כל יום גיוס הוא יום מרגש במיוחד", הוסיף חסון.

הקשנ"ר התייחס גם לסוגיית שילוב הנשים בחיל ואמר: "עד היום, היכן ששילבו לוחמות זה הוכיח את עצמו - "ההזדמנות צריכה להינתן. נבחן אותה לעומק וניתן את המלצתנו". לדברי חסון, "הדבר הראשון שאנחנו בודקים הוא את היכולת הפיזית - לפני כמה שנים ניסינו לבדוק את זה, וזה לא כל כך צלח", הוא מודה. עוד הוסיף כי נבדקת "הטכנולוגיה המתקדמת, שתוכל להקל בנושא הפיזי בעתיד".

אילוסטרציה (דובר צהל)
אילוסטרציה (דובר צהל)

"בשלב זה אנחנו מתמקדים בשילוב נשים בביטחון שדה ובשמירת הגבולות, ובדקים גם את נושא הצוותים המגדריים", המשיך הקצין הבכיר, "אני לא יודע מה יהיה עוד חמש שנים, אבל אני מקווה שכבר בתקופה הקרובה ניתן את ההמלצות הטובות ביותר לנשים ולצה"ל כולו".

בהכנת הידיעה השתתף איציק כהן

[brightcove_iframe video_id='guy_hasson_vtr2_n20161127_v1' autoplay='0' kid='' duration='1929'']